Neviditelný pes

BLÍZKÝ VÝCHOD: Hamas unesl tři izraelské studenty

17.6.2014

Ve čtvrtek večer došlo v Izraeli k události, která bude mít dalekosáhlé důsledky. Na Západním břehu zmizeli při stopování tři izraelští studenti ješivy, náboženské školy, ve věku 16 až 19 let, z nichž jeden je zároveň americký občan, a zpravodajské služby jsou přesvědčeny, že je unesli palestinští teroristé. Předpokládají, že Ejal Jivrach, Gilad Šaar a Naftali Frenkel jsou zatím naživu, a armáda zahájila rozsáhlé pátrání.

K únosu se přihlásily dvě neznámé salafistické skupiny, ale podle izraelských zpravodajců i bezpečnostních složek palestinské samosprávy jde o falešnou stopu a stojí za ním teroristický Hamas, i když ten odpovědnost odmítl.

Premiér Binjamin Netanjahu označil únos za důsledek smíření Fatahu s Hamasem a vytvoření vlády národní jednoty a zdůraznil, že plnou odpovědnost za životy chlapců proto nese předseda samosprávy Mahmúd Abbás, který únos odsoudil až v pondělí.

Po třech dnech pátrání se Izraelci soustředili na město Hebron na Západním břehu, poblíž kterého k únosu došlo, a oblehli je a zcela uzavřeli. Pozatýkali přes 150 členů Hamasu, včetně téměř celého vedení na Západním břehu, poslanců a předsedy parlamentu Azíze Dwaíka. Při pouličních potyčkách byl zabit jeden Palestinec a několik dalších bylo zraněno. Akce se účastní tisíce vojáků a členů speciálních jednotek i záložníků.

Únos byl proveden velmi profesionálně. Jelikož chlapci stopovali a do arabského auta by žádný Izraelec z bezpečnostních důvodů nenasedl, únosci se zřejmě vydávali za ortodoxní židy. Automobil, který stopaře nabral, byl nalezen u Hebronu spálený kvůli zahlazení stop a rukojmí byla zřejmě přemístěna do jiného vozu. Zpravodajci soudí, že jsou stále na Západním břehu, ale pro jistotu požádali o pomoc i Egypt, který hlídá hranice s Gazou a Izraelem na Sinaji a údajně se pokouší zprostředkovat jednání o propuštění chlapců.

Podle dostupných informací únos zřejmě provedla místní buňka Hamasu na příkaz vedení a jsou do něj zapleteni i někteří vězňové z izraelských věznic. Hamas se snahou o únosy Izraelců dlouhodobě netají a vybízí k nim. Před osmi lety odvlekl do Gazy vojáka Gilada Šalita a vydržel ho věznit přes pět let, než dosáhl svého cíle – propuštění více než tisíce teroristů za jeho osvobození. Úspěšná výměna povzbudila nejen Hamas, ale i ostatní teroristické skupiny a izraelská tajná služba Šin Bet každoročně zmaří desítky pokusů o další únos – vloni 30 a letos už 14. V loňském roce se na jejich plánování podílelo i 11 vězňů Hamasu v izraelských věznicích. Zatím není jasné, zda tři studenti byli rovněž uneseni s cílem výměny – možná také skončili mnohem hůře. Loni v září byl unesen a zavražděn izraelský voják Tomer Chazan a smrtí rukojmí skončily i dva únosy v letech 2005 a 2006.

Otázka je, zda by vláda vůbec výměnu schválila. Naposledy letos propouštěla vězně jen proto, aby Palestinci neukončili mírová jednání. Ta však nakonec stejně zkrachovala a odpor politiků vůči osvobozování teroristů stále roste. Kneset nyní projednává zákon, který má výměny vězňů jednou provždy zakázat, a ministr zahraničí Avigdor Liberman v sobotu prohlásil, že on a ministři jeho strany už ve vládě nikdy žádnou nepodpoří.

Spíše než důsledek vzniku palestinské vlády národní jednoty je příčinou čtvrtečního únosu právě propouštění Palestinců – podle izraelských statistik se jich až 60 % k teroristické činnosti vrací. Chuť k únosům navíc roste s každou novou výměnou.

Izraelská odveta bude nepochybně tvrdá. Z pásma Gazy tak opět zesílí příval raket a není vyloučen další ozbrojený konflikt s Hamasem. Nové by na něm bylo jen to, že Izrael přičítá odpovědnost za palestinské násilí vládě národní jednoty a Mahmúdu Abbásovi. To se Hamasu zamlouvá, neboť dosáhl ideálního stavu – oficiálně se vzdal moci v pásmu Gazy, ale v praxi je ovládá dál; dodnes do něj nepustil jediného člena bezpečnostních složek samosprávy, ani nerozpustil svou armádu, ale není za nic zodpovědný. Nic si nepřeje víc, než aby Izrael trestal samosprávu – když ji oslabí, bude mít Hamas snadnější cestu k ovládnutí i Západního břehu.

Vysíláno na ČRo Plus, publikováno na www.rozhlas.cz/plus



zpět na článek