Neviditelný pes

BLÍZKÝ VÝCHOD: Překvapení

4.6.2014

Palestinská vláda národní jednoty přece vznikla

Palestinská hnutí Fatah a Hamas nakonec přece jen překvapila a v pondělí vytvořila vládu národní jednoty. I když se nabízí víc otázek než odpovědí, je to historická událost – smíření trvalo sedm let od puče, kdy Hamas pozabíjel na 160 členů Fatahu a ovládl pásmo Gazy, a tři roky od podpisu dohody o ukončení nepřátelství.

Vláda se skládá ze sedmnácti technokratů, nečlenů ani jedné strany, z nichž pět pochází z pásma Gazy. Přestože má premiéra Ramího Hamdalláha, který donedávna vedl vládu samosprávy na Západním břehu, zodpovídá se jejímu předsedovi Mahmúdu Abbásovi, který se netají tím, že kabinet bude ve skutečnosti řídit sám. Abbás také pronesl napjatě očekávaný slib splnění mezinárodních požadavků a při inauguraci ministrů prohlásil, že kabinet dodrží všechny uzavřené smlouvy s Izraelem, uznává jeho existenci a odmítá násilí. Rovněž zdůraznil, že bude pokračovat bezpečnostní spolupráce s Izraelem, na jejímž ukončení trvá Hamas.

Samotný Hamas ale tři mezinárodní podmínky nesplnil a řada jeho nejvyšších představitelů nepřestává opakovat, že ozbrojený boj proti Izraeli neukončí. Dnes už bývalý gazanský premiér Ismaíl Haníja ještě v pondělí sliboval pokračování "odboje všech forem".

Izrael hned po inauguraci palestinské vlády prohlásil, že ji bude bojkotovat a nebude s ní jednat ani o míru. Premiér Binjamin Netanjahu upozornil, že Abbás se spojil s hnutím, které má na svědomí životy více než tisíce Izraelců, a vyjádřil podiv nad tím, že Evropa odsuzuje nedávné vraždy v bruselském Židovském muzeu, ale podporuje vládu s účastí teroristické organizace, které podobné zločiny páchá. Zopakoval také, že odpovědnost za každou raketu odpálenou z Gazy teď nese nový palestinský kabinet a Abbás.

Hořké zklamání připravily Izraeli Spojené státy, které ho donedávna ujišťovaly, že s uznáním vlády národní jednoty nebudou pospíchat a počkají na její činy. Izrael také doufal, že Amerika zastaví Palestincům finanční pomoc, protože má zákon, který zakazuje financovat vládu, ve které usedne nebo v ní bude mít vliv Hamas, pokud výslovně nesplní mezinárodní požadavky. Washington však nový kabinet uznal hned v pondělí a upozornil, že finanční pomoc bude pokračovat. Z Izraele zazněla nebývale ostrá kritika, a někteří představitelé dokonce naznačili, že Bílý dům vlastně podporuje terorismus.

Nová palestinská vláda však bude mít řadu problémů, neboť všechny tradiční neshody obou stran zůstávají nevyřešené. Hamas se odmítá vzdát svých ozbrojených složek i povolit návrat bezpečnostních sil Fatahu do Gazy. Není jasné, jak bude kabinet fungovat, protože Izrael nehodlá gazanské ministry pouštět na Západní břeh a nesměli ani na inauguraci. Další problém představuje příprava voleb do palestinské zákonodárné rady a čela samosprávy, což je hlavním úkolem nové vlády – Izrael řekl jasně, že Hamasu nedovolí kandidovat na Západním břehu ani ve východním Jeruzalémě. Nevyřešen zůstává i požadavek Hamasu, aby nový kabinet hradil platy desetitisícům jeho zaměstnanců v Gaze, což Abbás odmítá. Dalším zdrojem potenciálního konfliktu bude bezpečnostní koordinace s Izraelem, která podle Hamasu musí skončit; chce totiž ze Západního břehu podnikat útoky na Izrael, jak řekl otevřeně člen vedení Mahmúd Zahar.

První spor se vyhrocuje už nyní. Ještě v neděli hrozilo, že kabinet nevznikne kvůli Abbásově záměru zrušit ministerstvo pro záležitosti vězňů, protože Hamas hrozil, že v takovém případě do vlády nevstoupí. Abbás chtěl zrušením vyřešit mezinárodní dilema okolo vyplácení finanční pomoci. Každý vězeň, tedy i terorista, jenž má na svědomí útoky na izraelské civilisty, dostává ze stamilionových amerických a evropských příspěvků 230 dolarů měsíčně a dárcům začíná tato podpora terorismu vadit. Abbás nakonec ministerstvo nezrušil a svěřil je premiéru Hamdalláhovi, který už stojí v čele resortu vnitra. Ten je však hned po jmenování vlády proměnil v komisi a svěřil ji jinému ministrovi. Hamas obvinil Fatah z porušení dohod a pohrozil blíže neupřesněnou odvetou.

Vzájemné oficiální usmíření je však pro obě strany výhodné. Abbás teď může vystupovat jako vůdce všech Palestinců a Hamas získal novou legitimitu na mezinárodní scéně, a nejen to – i když se vzdal řízení kabinetu, moc nad Gazou si ponechal. Bude o dění v pásmu rozhodovat dál a nevzdá se ani svých 16 000 ozbrojenců – ale neponese za nic zodpovědnost. Otázka je, jak dlouho spolupráce na těchto základech vydrží.

Vysíláno na ČRo Plus, publikováno na www.rozhlas.cz/plus



zpět na článek