Neviditelný pes

NĚMECKO: Gysi byl v Moskvě

17.5.2014

Toto úterý, tedy uprotřed prohlubujícího se konfliktu mezi Ruskem, Ukrajinou a euroatlantickou civilizací, se sešel v Moskvě předseda parlamentní frakce Levice v německém Bundestagu Gregor Gysi s ruskými politiky.

Sám prezident ho sice nepřijal, ale Gysi se setkal s jeho blízkým spolupracovníkem, předsedou parlamentu Sergejem Naryškinem. Jenže právě tento muž je jedním z těch, kteří se objevili na listině ruských politiků, na které jsou uvaleny sankce a který nesmí vycestovat do Evropy a do Spojených států.

A chvíli před tím přijal Naryškin i krajně pravicovou francouzskou extrémistku Marine Le Penovou, se kterou hovořil o protiruské kampani v Evropě. Gysi byl přijat jako antifašista. Na fotografii v Radě ruské federace ale sedí Gysi vedle viceprezidenta této instituce Ilyase Umakhanova, za ním je německá vlajka a snímek je stylizován tak, že má připomínat přijetí oficiálního zástupce Berlína.

Komentátoři se v Německu domnívají, že Gysi se snaží předvést jako vůdce německé opozice na mezinárodním jevišti. Chce údajně přispět ke zklidnění situace na Ukrajině a navázat "na východní politiku v duchu Willy Brandta", to znamená prosazovat výměny, větší komunikaci s Kremlem, hospodářskou spolupráci atd.

Současné německé vládě vytýká, že zostřuje konfrontaci hlavně tím, že hovoří o stále nových a nových sankcích, místo aby se snažila o dialog. Přitom je ale zřejmé, že nemluví pravdu, protože právě v tyto dny s Putinem nemluvil nikdo víc než právě Angela Merkelová. A to politiky silně rozzlobilo, protože v Německu dosud platila stará tradice, že opozice nediskredituje postoje vlády v zahraničí. Gysi sice protestoval proti anexi Krymu, ale Naryškin mu odpověděl, že Němci připojili bývalou NDR dokonce bez referenda. Gysi, bohužel, na to nic neřekl.

Komentátoři připomínají, že za tímto manévrem byla spíše snaha se zviditelnit, protože státní zastupitelství v Hamburku proti Gysimu chystá žalobu kvůli nepravdivým vyjádřením o spolupráci s německou tajnou policií Stasi, u které byl veden jako spolupracovník pod dvěma krycími jmény - Gregor a Notář. On totiž popíral, že by s policií spolupracoval a donášel na své mandanty.

Jenže právě v tyto dny se našel po pětatřiceti letech originál nahrávky procesu s disidentem Rudolfem Bahrem, jenž vydal v zahraničí knihu Die Alternative a kterého měl Gysi obhajovat. A on, místo aby svého mandanta obhajoval, jak napsal Der Spiegel, který citoval ze záznamu, doslova řekl: "Samozřejmě že jednání obžalovaného bylo zcela namířeno proti socialistickému státu a společenskému zřízení v NDR..." atd. Bahr byl odsouzen k osmi letům žaláře. Pokud bude šestašedesátiletý Gysi v možném procesu odsouzen, bude to zcela jistě znamenat konec jeho politické kariéry. Konečně.

Vysíláno na ČRo Plus, publikováno na www.rozhlas.cz/plus



zpět na článek