Neviditelný pes

UKRAJINA: 500, 300, 150

5.5.2014

aneb Nová politická matematika

Přišel mi mailem krásný postřeh kolující dnes po internetu. Stojí v něm: " 500 miliónů Evropanů žádá 300 milionů Američanů (US), aby je ochránilo před 150 miliony Rusů." Je to lapidární sdělení, které má v sobě hlubokou politickou rovinu. Je to vlastně potvrzení faktu, že vojenské výdaje států NATO v Evropě jsou až na výjimky naprosto nedostatečné a reminiscence strachu z Ruska, vyvolaná postupem na Krymu a dnes ve východní části Ukrajiny, odkryly nedostatky v obranné strategii NATO v plné nahotě.

Tak zvaná "domobrana" na Krymu a dnes na východní části Ukrajiny, vojáci bez výložek a označení, jsou taktikou, na niž Evropa a NATO hledají odpověď. A podoba s někdejším postupem Německa při zabírání území osídleného Němci, je více než zřejmá. Propaganda, která se zaměřuje na podněcování nepokojů v oblastech obývaných ruskojazyčnou skupinou, tvrzení, že Rusko "musí ochránit" své "utlačované" krajany a vytváření iluze o tom, že to je ze strany Ruska "poslední požadavek" a že státy jako Ukrajina či Pobaltí nechce vojensky obsadit, chce pouze na základě "svobodné volby" připojit k Rusku ta území, kde se ruské menšiny vysloví pro připojení k Rusku.

Pobaltské státy i Ukrajina by tak byly zbaveny dosti podstatné části území a jako v případě okupace Sudet by nové státní "zbytky" byly tak jako tak vydány na milost či nemilost Rusku. Pokud by totiž NATO nereagovalo na ruský postup adekvátními prostředky, tj. nasazením síly, výše naznačenému vývoji okupace dalších území obývaných ruskojazyčným obyvatelstvem, by nebylo možné zabránit.

NATO ale vůbec není připraveno na současný styl ruského postupu pomocí "domobrany", poměrně malých jednotek obsazujících důležité vládní budovy, a "lidských štítů", tj. vyvolání demonstrací ruskojazyčného obyvatelstva, proti kterým není de facto možné ani myslitelné povolat armádu.

Rusko, donedávna "partner NATO", navíc získalo dokonalý přehled o schopnostech či vlastně spíše neschopnosti NATO takovému to vývoji čelit. Vždyť regulérní jednotky pravidelné ruské armády jsou použity až poté, co je celé území "domobranou" na zásah armády dokonale připraveno.

Na Ukrajině jde zcela jistě i o faktor času. Současná ukrajinská armáda byla cíleně proruským vedením Ukrajiny vedena do situace, kdy neexistují žádné realistické plány jak čelit ruskému postupu. Je to zřejmé i z toho, jakým způsobem jsou "dobývaná" stanoviště proruské domobrany. Ukrajinská armáda je, stručně řečeno, absolutně nebojeschopná a tento stav Rusku vyhovuje. Proto postupuje tak, aby východní části Ukrajiny byly "připraveny" na ruskou okupaci co nejdříve. Kromě toho, Rusko nemá zájem, aby na celém ukrajinském území proběhly prezidentské volby v plánovaném květnovém termínu.

Za rok by se mohla Ukrajina stabilizovat, mohly by být vypracovány nové vojenské strategie, a Rusko by tak jednoznačně ztratilo současný náskok v taktice i strategii. Proto Putin se svými generály tak pospíchá. Problém vidím v tom, že zábor území s ruskojazyčným obyvatelstvem by byl jenom počátek ruské expanze zpět do Evropy. NATO tudíž musí minimálně oprášit scénáře z dob rozdělení Evropy železnou oponou a připravovat se na ruský postup na západ.

www.janbarton.cz
Převzato se svolením autora z JanBarton.blog.idnes.cz



zpět na článek