Neviditelný pes

SVĚT: Nové sankce za nové Putinovy akce

17.4.2014

Během tiskové konference minulý týden mluvčí Bílého domu Jay Carney fakticky obvinil Rusko z vyprovokování separatistických akcí na východní Ukrajině. Dle jeho názoru existují přesvědčivé důkazy o tom, že proruští ozbrojenci nejsou místními obyvateli a za svou účast na obsazování městských budov dostávají peníze.

Jay Carney apeloval na Rusko, aby stáhlo svá vojska z ukrajinského pohraničí a zahájilo přímá jednání s kyjevskými úřady, a varoval, že Spojené státy uvalí na Rusko nové sankce v případě eskalace napětí.

Soudě dle odpovědí mluvčího Carneye na otázky novinářů, Obamova vláda vážně věří v to, že ekonomické dopady sankcí již v nejbližší době ovlivní chování Moskvy. Prý o tom svědčí i údaje Světové banky, podle nichž ruská ekonomika letos klesne o 2 %, Centrální banka již musela vynaložit 25 miliard dolarů na podporu rublu, který v důsledku otřesů na finančních trzích již ztratil za poslední týdny 6 % své hodnoty.

David Kramer, ředitel americké organizace Freedom House, je přesvědčen, že Washington udělal vážnou chybu, když si po zavedení první vlny sankcí vzal pauzu. Putin to tehdy pochopil tak, že ani Amerika ani Evropská unie nejsou schopny razantnější reakce na ruské provokace a že se nemá čeho obávat, dokud ruští vojáci nepřekročí ruské hranice.

V rozhovoru pro televizi CNN vyjádřil David Kramer domněnku, že Moskva má sdostatek možností destabilizovat Ukrajinu, aniž by její armáda zasáhla na místě. Přitom ovšem Putin opakovaně nevyloučil použití vojenské síly.

Americké sankce by ho měly odradit od stupňování napětí, nikoli jen reagovat na jeho kroky. Moskva by měla jasně dostat na srozuměnou, že veškeré pokusy o rozštěpení ukrajinského území budou znamenat bolestivé ekonomické sankce, jejichž objektem se stane celý bankovní systém Ruska, jeho státní monopoly a především energetický sektor.

Spojené státy a jejich spojenci nebudou mít na vybranou a budou donuceni na takové akce reagovat tvrdě. Rusko podle Davida Kramera je mnohem více závislé na Západu než Evropa na Rusku. Rusko je již nyní hluboce integrováno do světového hospodářství a do velké míry odkázáno na západní trhy.

Je naivní myslet si, že Putin dokáže přes noc zajistit soběstačnost svého státu anebo ho obrátit zády k Západu a tváří k Východu. Tak radikální změna by si vyžádala léta komplikované přípravné práce.

Otázka dnes stojí tak, nakolik je Západ odhodlán použít tyto páky, aby donutil Moskvu změnit své chování. Budeme-li dostatečně rozhodní, pokračoval David Kramer, bude se Putin muset zamyslet nad důsledky svého počínání. Je to jediná možnost, jak ho zastavit a nečekat na vhodný okamžik zavedení sankcí.

Odpověď Spojených států, Evropské unie a spřátelených zemí musí být pádná a jednoznačná. Jazyk síly je jediný jazyk, kterému kremelský vůdce rozumí, domnívá se ředitel organizace Freedom House David Kramer.

Vysíláno na ČRo Plus, publikováno na www.rozhlas.cz/plus



zpět na článek