Neviditelný pes

JAPONSKO: Kam dál, ekonomiko?

7.12.2013

Neví-li autor, od kterého konce téma načít, postaví je na křižovatku nebo alespoň na semaforuprosté rozcestí. Dnes si touto floskulí vypomohu také a na pomyslnou křižovatku postavím japonskou ekonomiku. Začneme injekcí. Tento týden vláda doporučila, aby se do japonské ekonomiky začal pumpovat nový stimulační balíček, jehož hodnota má činit asi 5,5 biliónů jenů, čili něco málo přes jeden bilión korun.

Důvody vedoucí k tomuto opatření jsou nejméně dva. Prvním posláním balíčku je změkčit dopad plánovaného zvýšení spotřební daně ze současných pěti na osm procent. Se zvýšenými berněmi Japonsko vstoupí do nového fiskálního roku, který zde, stejně jako rok školní, začíná prvního dubna. Od vyššího danění se očekává snížení zadlužení státu, které výrazně překračuje dvojnásobek HDP. Podobný krok země nezažila po desetiletí.

Další efekt má spočívat v utvrzení zvratu ekonomiky z patnáct let trvající deflace na inflační hladinu, která má v ideálním případě oscilovat kolem dvou procent. K této metě japonská ekonomika úspěšně vyrazila díky přijetí minulé masívní finanční injekci. Nynější stimulus by měl být vládou schválen 12. prosince jakožto součást připravovaného rozpočtu, který by tak celkově činil asi sedm biliónů jenů.

Do vývoje japonské ekonomiky však určitě zasáhnou i vlivy vnější. Jeden z nich lze personifikovat osobou amerického viceprezidenta, Joe Bidena, který v prvé polovině týdne pobýval v Tokiu jako host premiéra Šinzó Abeho na své současné asijské misi do tří států. Podle očekávání se hovory točily kolem dvou citlivých bodů, které stojí v cestě rychlejšímu přidružení Japonska do volnoobchodního svazku zemí, jejichž pobřeží omývají vody Tichého oceánu, nazvaného Transpacifické partnerství (TPP).

2013_12_06-1_abe_biden

První oblastí je automobilový průmysl, který je podle zahraničních exportéru opleten příliš hustou tarifních sítí, která jim brání ve významnějším průniku na lukrativní japonský automobilový trh. Druhým tématem rozhovorů bylo japonské zemědělství, nad kterým podle Američanů drží japonská vláda přílišně sevřenou ochranářskou ruku. Zde se dá očekávat dosti tuhý odpor Japonska vůči jeho liberalizaci. Úplného zbavení limitů se svět určitě nedočká, jde tedy jen o to, kolik výjimek se japonské vládě podaří vtlačit do přístupové smlouvy.

Zásadní jednání států sdružených do TPP má proběhnout tento víkend v Singapuru (psáno v pátek). Zásadní proto, že Američané chtějí, aby jejich transpacifičtí partneři vyložili do konce roku karty na stůl a jasně deklarovali ekonomické podmínky svého členství v iniciativě. A do konce roku již mnoho času nezbývá. Jednání, které povedou především ministři hospodářství účastnických zemí, podle všeho Akira Amari, ekonomický ministr Japonska, tedy země, jejíž prezentace je očekávána nejvíce. V pondělí byl hospitalizován a ve čtvrtek mu byl diagnostikován karcinom jazyku. Operace je prý neodkladná a léčba potrvá minimálně dva týdny.

Samozřejmě, že faktorů, které mají na ekonomiku země podstatný vliv, existuje daleko více. Ovšem oba v tomto článku zmíněné představují dvě křížící se cesty. Jedna z nich, ta domácí, vede od topení se v deflačním marasmu k cvalu ve zdravém fiskálním klimatu. Ta druhá, mezinárodní, zase míří od ekonomickými bariérami zahrazeného zatuchla k harmonickému začlenění do bezcelního mezinárodního prostoru bez negativních dopadů. Vlastně oba faktory spíše než cesty představují souřadnice plotteru. Domácí i světové publikum netrpělivě čeká, jakým směrem se bude jeho v příštím roce ubírat.

Ve zkrácené verzi vyšlo v Lidových novinách.

------------------------------------

zpodfuji

*** Poprvé za dvacet čtyři let napadl v Ósace koncem listopadu sníh. *** Čína vyhlásila oblast kolem ostrovů Senkaku, o které je s Japonskem ve při, za svůj vzdušný prostor a přidala výhrůžku, že bude šacovat všechna cizí letadla, která tudy proletí. *** Jediné dítě korunního prince Naruhita, princezna Aiko, oslavila dvánácté narozeniny, to to letí... *** Podle jedné z největších japonských pojišťovacích společností, Meiji-Yasuda Seimei, je Yuma letošním nejpopulárnějším klučičím jménem, rodiče holek si oblíbili jméno Yuina. *** Nedaleko Havajských ostrovů byla nalezena obří japonská ponorka z druhé světové války, schopná přepravit naráz několik letadel, která měla zaútočit na Panamský průplav. *** Překvapením asi není, že nejprodávanější knihou na letošním domácím trhu bylo nejčerstvější dílo i u nás populárního Harukiho Murakamiho. *** Tokio si posedmé udrželo titul hlavního michelinského města - na jeho území se nachází nejvyšší počet ohvězdičkovaných restaurací, a to 281, když loni jich bylo "pouze" 242. *** Podle průzkumů mají Honkonžané méně rádi obyvatele Číny než Japonce. *** Tokio je nejdražším asijským městem pro zahraniční přistěhovalce; ještě že bydlím v Jokohamě, ta skončila až na pátém místě, když ji od vítěze průzkumu dělí Peking, Nagoya a Šanghaj. *** Poprvé v historii stanuli japonští patnáctiletí školáci v čele žebříčku sestaveného z výsledků průzkumu akademických schopností, uskutečněného na více než půlmiliónovém vzorku odebraném ve školách dvaapadesáti zemí. *** UNESCO zařadilo tradiční japonskou kuchyni, čili wašoku, na seznam světových kulturních pokladů - po kuchyni francouzské jde teprve o druhou kulinářskou položku za tomto seznamu. ***

2013_12_06-2_washoku

Převzato z osobních stránek autora



zpět na článek