Neviditelný pes

EVROPA: Europoslanci ČSSD opět zdražují elektřinu

22.5.2013

Zdražování elektřiny prostřednictvím tzv. podpory obnovitelných zdrojů prosadila u nás vláda ČSSD již v roce 2005. Díky této politice boje s "globálním oteplováním" stouply všem domácnostem a firmám u nás ceny elektrické energie. Dnes europoslanci ČSSD na tuto "úspěšnou" politiku navázali svým hlasováním v Evropském parlamentu. Jejich hlasování je následující: cena elektřiny se má zvedat dál, a to až do roku 2030. Tak až se budou ctění čtenáři pohoršovat při placení svých složenek a faktur za elektřinu, nechť si vzpomenou, komu za to mají být vděčni. Ale určitě každého zahřeje ten krásný pocit, že ochránil planetu před globálním oteplováním.

Pojďme se na to ale nyní podívat trochu podrobněji. Dnes byla na programu Evropského parlamentu zpráva pana poslance Herberta Reula o obnovitelných zdrojích energie. Evropská unie má jak známo (nebo v ČR spíše stále neznámo) politiku závazných cílů pro omezování emisí skleníkových plynů a pro podporu obnovitelných zdrojů energie (OZE) do roku 2020. V platnosti je závazný cíl snížit emise o 20 % a dosáhnout podílu OZE na celkové výrobě energie ve výši 20 % v průměru za celou EU. Toto je již schváleno a je to právně závazné. Opakuji to, protože to stále více než polovina čtenářů neví.

Pro ČR je stanoven závazný cíl dosáhnout podílu OZE do roku 2020 ve výši 13 %. Právě tyto závazné cíle jsou důvodem, proč prudce roste cena elektřiny pro konečného spotřebitele. Státy ve snaze splnit tyto cíle zavádějí veřejnou podporu produkce elektřiny z OZE. Ta má podobu úředně stanovených vyšších výkupních cen elektřiny z OZE zdrojů oproti zdrojům klasickým. Konečný zákazník to potom pozná na své faktuře nebo složence za elektřinu, kde si může přečíst malým písmem napsanou informaci o tom, kolik peněz ze své platby posílá na OZE. Bohužel tomu stále lidé nevěnují dostatečnou pozornost a diví se, proč ceny elektřiny stále rostou. Rostou z toho důvodu, že je zelení a levicoví politici záměrně zvyšují.

Dnešní hlasování v EP bylo o tom, zda si Evropská unie stanoví nějaké závazné cíle i po roce 2020. Zní to neuvěřitelně, ale je to tak. Evropský parlament se dnes zabýval tím, zda budou stanoveny závazné cíle pro OZE do roku 2030. A tím se dostáváme k samotnému hlasování. Levicoví poslanci předložili návrh, aby EU stanovila závazný cíl do roku 2030. A v druhém návrhu ti samí poslanci navrhli přímo závazný cíl ve výši 40-45 % v roce 2030. V hlasování prošel ten první návrh, tedy výzva EU, aby si do roku 2030 závazný cíl stanovila. Druhý návrh na konkrétní výši závazku naštěstí neprošel.

Je však velmi pravděpodobné, že Evropská komise takový návrh na závazný cíl opět předloží a bude se jej snažit prosadit. O cíli ve výši 30 % do roku 2030 se již jednalo několikrát. Co by takový cíl znamenal v české praxi? Nutnost zvýšit podíl OZE na více než trojnásobek stávajícího stavu. Pokud dnes průměrná domácnost přispívá na OZE částkou kolem 450 Kč měsíčně, tak by se podpora dostala až někam nad 1500 Kč měsíčně. Pokud máte pocit, že už nyní je těch solárních elektráren a řepky a dalších OZE zdrojů v české krajině hodně, tak si představte, že by to dostalo ještě třikrát větší rozměr.

Podívejme se nyní na to, jak hlasovali čeští europoslanci. Všichni přítomní europoslanci ČSSD (Brzobohatá, Dušek, Falbr, Poc, Rouček, Sehnalová) hlasovali PRO závazný cíl pro OZE po roce 2020. Pro závazný cíl ve výši 40-45 % v roce 2030 hlasovali 4 ze 6 poslanců ČSSD (Brzobohatá, Dušek, Falbr, Poc). Ostatní čeští europoslanci byli v obou hlasováních PROTI. Takže až se budete opět rozčilovat nad tím, že elektřina je drahá, vzpomeňte si, kdo to zařídil a kdo pro tuto politiku soustavně hlasuje. Je to ČSSD.

21.5.2013, více na www.fajmon.eu

Autor je historik a politik, poslanec Evropského parlamentu za ODS

Převzato z Fajmon.blog.idnes.cz se souhlasem autora



zpět na článek