Neviditelný pes

JAPONSKO: Když jde huba na špacír

17.5.2013

Ač narozen v tokijské Šibuji, vládne čtyřiačtyřicetiletý Tóru Hašimoto, takto velmi populární politik, západojaponské metropoli Ósaka. Jeho popularita vyplývá ze schopnosti výstižně pojmenovat problémy, které dlouhodobě sužují japonskou společnost, a předkládat tak jasná, samozřejmá a přímočará řešení, až má člověk chuť praštit se do čela, že na to nepřišel sám a dříve. Malou pihou na kráse je ovšem skutečnost, že jen málo z těchto dobrých úmyslů, dláždících cesty ke šťastnějším zítřkům, dozná realizace. Každopádně se projevy překypující příslušnou rétorikou uším většiny Japonců velice lahodí.

Od přímočarosti k prostořekosti je však cesta krátká a někdy je lepší před otevřením úst výrok bedlivě zvážit, zvláště, dopustí-li se ho řečník v předem nepřipraveném projevu. No a právě to se Hašimotovi podařilo při pondělní tiskové konferenci, která byla uspořádána v jeho sídelním městě. Mladý politik vykročil z houštiny domácí agendy a pustil se na tenký led mezinárodní politiky kombinované s novodobou historií a - slušně řečeno – si pustil i ústa na špacír. Nucenou prostituci, či chcete-li sexuální zotročování východoasijských žen japonskými vojáky za druhé světové války, charakterizoval jako nutnost k udržení disciplíny v armádě a k poskytnutí odpočinku a relaxaci vojákům, kteří v boji riskovali život.

hashimoto

Reakce na sebe dlouho nenechaly čekat. Ostrý protest vyjádřily hned následující den jakožto hlavní potrefené Čína a Jižní Korea, z jejichž obyvatel byly sexuální otrokyně především rekrutovány. Tento krok se dal oprávněně očekávat, protože otázka nucené prostituce je mezi Japonskem a jeho sousedy dodnes stále otevřená. Ve středu se s protesty přidaly ženy z jihojaponského souostroví Okinawa. Toť vše. Osobně jsem očekával solidaritu ze strany japonských žen en gross, protože v tomto případě nejde o pouhý slovní výpad, bagatelizující utrpení žen v zahraničí, ale má dočinění s ženskou důstojností jako takovou. Ovšem nedočkal jsem se.

Nezodpovězenou otázkou zůstává, zda byl onen nešťastný výrok pouhý lapsus, nebo se jednalo jen o jakýsi lakmusový papírek, úmyslně namočený do kádinky s vnitrostátním i zahraničním louhem k otestování toho, jak bude reakce probíhat a kam až lze zajít. Osobně jsem zastáncem druhé varianty, protože prakticky ve stejnou dobu udělal premiér Šinzó Abe obdobný test, když se nechal vyfotografovat v kokpitu letadla, nesoucím číslo 731, kteréžto bylo přiřazeno i neblaze proslulé Jednotce 731, jež se mimo jiné zabývala během druhé světové války testováním chemických a biologických látek na lidech.

abe 731

Včera, tedy ve čtvrtek, Hašimoto na nátlak Ameriky konečně světu vyjevil, co tím výrokem chtěl básník říci. Možná by však udělal lépe, kdyby se už k tématu nevracel. Jeho omluva-neomluva spočívala v tvrzení, že Japonsko ve srovnání s ostatními, především západními, zeměmi, vnímá prostituci odlišně a že koneckonců prostituci jako takovou nelze přesně definovat či lépe že má různé varianty. Asi jako když někoho upozorníte, že mu smrdí nohy a dotyčný vám vysvětlí, že existuje mnoho druhů obuvi, a ještě se jako Felix Holzmann diví, že právě vy to nevíte. Realita však nakonec Hašimota přitlačila ke zdi, od které prohlásil, že je ochoten se s žijícími ženami pro útěchu (comfort women), jak se tady sexuálním otrokyním eufemisticky říká, sejít a omluvit se jim.

comfort women

Koho vlastně Tóru Hašimoto reprezentuje? Ósacký primátor je představitelem Japonské strany obnovy. Tato strana byla narychlo upečena před listopadovými mimořádnými parlamentními volbami. Hašimoto se v ní sešel s bývalým tokijským primátorem, Šintaró Išiharou. Ač jsou oba hodně pravicově zaměřeni, mají na spoustu věcí mimoběžné názory. Za příklad budiž použita energetická budoucnost země: Hašimoto horuje pro bezjaderné Japonsko, kdežto realističtější a zkušenější Išihara si uvědomuje, že z této cesty nemůže surovinově chudé Japonsko sejít.

Nám, Čechům a hlavně Moravanům, může připadat poněkud pikantní, že před tím, než se oba purkmistři k vytvoření Japonské strany obnovy, jejímž jediným cílem bylo vyzobat váhající pravicové i levicově dezorientované voliče, sešli, šéfoval Išihara partaji, která se jmenovala Strana úsvitu. Skoro mi připadá, jako by někdo na Zlínsku vedle inspirace názvem strany z jejího manifestu opisoval a tuto veskrze populistickou politiku spolu s japonskými turisty a flaštičkami sójovky dovážel.

Rozšířená verze rozhovoru pro bbcradio.cz

Převzato z osobních stránek autora



zpět na článek