Neviditelný pes

KLDR: Rakety, které nevzlétly

15.5.2013

Bylo z toho velké mezinárodní pozdvižení. Severní Korea po zavedení sankcí za třetí jaderný test začala zpřísňovat rétoriku vůči svému jižnímu sousedovi a USA. Jižní Koreji hrozila několikrát válkou a uzavřela průmyslovou zónu v Kesongu. Provokace měly být završeny odpálením dvou raket Musadan.

Zvyšování napětí na Korejském poloostrově započalo 12. února v pořadí třetím jaderným testem provedeným komunisty. I Číně už tentokrát došla trpělivost a nevetovala přísnější sankce v Radě bezpečnosti OSN. Severokorejské vedení zareagovalo slovní válkou, kromě vyhlášení válečného stavu a obnovením provozu v Jongbjonu došlo i na společnou průmyslovou zónu Kesong. Posledním trumfem se měl stát odpal dvou raket středního doletu Musadan (označované také jako BM25, Taepodong X, Nodong/Rodong-B či také Mirim) z mobilních odpalovacích zařízení. Střely byly zaznamenány 6. 4. 2013 na vojenské základně na východním pobřeží, už v tento den byly pravděpodobně natankovány palivem a připraveny ke startu.

Započala hra nervů. Severokorejské síly přesouvaly mobilní prostředky se střelami z palebných postavení do krytů a zpět. Snažili se tím "unavit" americkou a také jihokorejskou protiraketovou obranu. Podle předpokladů měla KLDR v plánu simultánně odpálit více raket najednou, aby znesnadnila sestřelení Musadan. V oblasti byly zaznamenány pohyby mobilních zařízení se střelami typu Scud a Rodong. V případě úspěšného vypuštění, raket Musadan, by mohly doletět až do 4 000 km vzdálených cílů. Teoreticky by tak mohly zasáhnout americký ostrov Guam. K odpalu střel mělo dojít podle expertů během oslav výročí narození zesnulého zakladatele KLDR Kim Ir-sena.

Rakety Musadan, představené poprvé 10. října roku 2010 na vojenské přehlídce v Pchjongjangu, ještě severokorejská armáda nikdy netestovala. Schopnosti střel se proto mohou jen předpovídat. Parametry se dle jednotlivých zdrojů odlišují. Musadan připomínají a vycházejí ze sovětských střel R-27 Zyb, ale jsou o něco delší. Rakety mohou nést až 1 200 kg těžkou hlavici s konvenční, chemickou či jadernou náplní. Hmotnost jedné střely se pohybuje v rozmezí 19 000 - 26 000 kg. Rakety ke svému pohonu využívají kapalné pohonné látky (asymetrický dimethylhydrazin, UDMH, a jako okysličovadlo roztok oxidu dusičitého N2O4 v 98% kyselině dusičné HNO3 (AK-27)). Jelikož se jedná o mobilní prostředek, k přesunu slouží platformy těžkých desetikolových či dvanáctikolových vozidel MAZ (vycházejí z MAZ-543).

Severní Korea nakonec svoji hrozbu nenaplnila a střely téměř po měsíci v tichosti demontovala z odpalovacích zařízení a patrně i odčerpala palivo z raket. Je možné, že střely budou převezeny na nové místo. K jejich odpálení může ale v budoucnu kdykoliv dojít. KLDR už dokázala mnohokrát i dobře informované služby překvapit. Připomeňme si například první jaderný test, i pro jižního souseda byl šokem. KLDR patrně ještě v současnosti nevlastní rakety schopné zasáhnout pevninské území USA. Lze předpokládat, že do pěti či maximálně deseti let bude vlastnit mezikontinentální střelu vybavenou jadernou hlavicí.

Pořád dokola se opakuje známý taneček, který začíná jaderným pokusem či odpálením rakety, pokračuje mezinárodním pokáráním nebo sankcemi, vyhrocováním situace, dále uvolňováním napětí a vyjednáváním s cílem získat mezinárodní pomoc.

musudan

Porovnání rakety Musadan se sovětskou R-27:

rakety


zpět na článek