Neviditelný pes

FRANCIE: Ekonomický zázrak

6.12.2012

Už od voleb je francouzská vláda pod palbou kritiky. Není divu. Stát zhltne 57 procent HDP, má největší byrokracii z vyspělých zemí (90 úředníků na tisíc obyvatel, Němci 50), zaměstnává každého čtvrtého, zvyšuje státní dluh, letos na 91 procent HDP, deficit na 4,8 procent, deset let klesá saldo běžného účtu, má 11procentní nezaměstnanost (-25 procent mládeže) a nejbyrokratičtější (ochranářské) překážky z vyspělých zemí, rozvoj malých firem se většinou zastaví na 49 zaměstnancích a také nejvyšší daně v Evropě. Ratingové agentury, MMF a hlavně obchodní a průmyslové kruhy ve Francii považují další zdaňování za sebevražedné a tvrdí, že bez reformy pracovního trhu a snížení státních výdajů v nadcházející recesi stoupnou úroky nad splatitelnou obsluhu dluhu.

A tak vláda pod tlakem přece jen byť mírně ustoupila. Sníží firemní daně o 20 miliard během tří let (jedno procento HDP), má snížit cenu práce o šest procent, nová 75procentní daň na boháče (nad jeden milion příjmu) bude platit jen dva roky a střední pás DPH (restaurace) se zvedne ze sedmi jen na deset procent. Uvolnění pracovního trhu (vyhazov), snížení byrokracie, propouštění státních zaměstnanců (24 procent), snížení platů se ale konat nebude.

Francie stagnuje už desetiletí, hlavně od přijetí eura, odkdy nemůže dohánět německou výkonnost devalvací, jak dělávala od 70. let. Snad proto je dnes většina proti euru. Tehdy byl rozpočet v přebytku a bilance zahraničního obchodu pozitivní. A přesto je stále druhá největší ekonomika Evropy a pátá světová, byť unavený hospodářský kolos a zmíněná negativa měly dávno položit Francii na lopatky. Jak to, ptá se Der Spiegel, že mají Francouzi oproti udřeným Němcům takovou životní úroveň, nejkratší pracovní týden (35), nejdelší dovolenou, a tak brzo do důchodu? Ano, statistika zavádí. V průměru jsou Francouzi v práci déle (dobrovolně) a málo žen má poloviční úvazek. Obchod (třetina velkých firem vydělává v cizině) má nevídané marže (Pernod, Rubinstein, LVMH, Carrefour, Danone, L’Oreal), stejně jako export parfémů, módy, sýrů a drahých vín. I státní podpora exportu funguje. Francie je největší turistická země na světě (91 mil. turistů ročně) a nejméně utrácí v zahraničí (15 mil. Francouzů vycestuje). Zemědělství na dotacích EU znamená tak jako turistika ohromné daňové úniky a černý trh, čili větší než statistický objem ekonomiky.

Stačí málo, aby byla země solventní. Francouzské vlády se však bojí ulice a socialisté do vlastního masa řezat nebudou, vždyť slibovali vyšší zaměstnanost. Navíc věří, že politika vítězí nad ekonomikou. Zatím tomu ale vždycky bylo naopak.

LN, 4.12.2012



zpět na článek