Neviditelný pes

KANADA: Kudy k nám

28.1.2012

aneb Jak jsem rozhněvala imigračního poradce

Dostala jsem k přeložení český rodný list, a sice od pána, který si říká imigrační poradce. V e-mailu psaném zajímavou angličtinou měl za jménem titulů, až zrak přecházel, též doktorát práv z University of Punjab.

Zaujalo mě, že se honosí členstvím v Canadian Society of Immigration Practitioners a v Association of Interpreters & Translators of Canada. Tím chce asi udělat dojem na žadatele o vízum, kteří nevědí, jak se jmenují skutečné komory imigračních poradců a překladatelů. Jsem potvora zvědavá, a tak jsem si obojí vygooglila. První společnost neexistuje a druhá je firma, která nemá nejlepší hodnocení u Better Business Bureau (evidence stížností na neetické obchodní praktiky). Abych mu nekřivdila, nakoukla jsem i do seznamu akreditovaných poradců www.iccrc.ca, kde – div divoucí – není.

Odepsala jsem, že nemám zájem, protože ho nepovažuju za bona fide poradce. Mrzí mě, že jsem možná způsobila potíže jeho klientce, ale určitě jsem ušetřila mnohem větší trable těm vlastním. Kanadské úřady totiž mají vytipované lidi, kteří jsou zapojení do podezřelých čachrů, a na jejich klienty a spolupracovníky si dávají obzvláštní pozor. Doktor práv mi teď posílá vzteklé e-maily a vyhrožuje, že půjde jinam. Už aby.

Jak se vlastně lze přistěhovat do Kanady? Aktualizované informace, seznam nedostatkových povolání i formuláře najdete na stránkách Citizenship and Immigration Canada www.cic.gc.ca. Můžete si tam také spočítat, kolik máte bodů a jestli se kvalifikujete.

Kdo se zatím nekvalifikuje nebo si to chce jen vyzkoušet a získat praxi, může se prostřednictvím kanadského velvyslanectví v Praze přihlásit do programu Zažijte Kanadu.

Až budete mít pohromadě vyplněné formuláře a přeložené doklady, dejte je zkontrolovat imigračnímu právníkovi. Před třemi lety jsem sponzorovala manžela a hodinová konzultace s odborníkem byla skvělá investice. Poradil mi několik zlepšováků, které úředníkům usnadnily práci. Výsledek se brzy dostavil: Ten můj klenot dostal vízum dva měsíce po podání žádosti, ani jsme nemuseli na pohovor.

A imigrační poradci? Bývají sice levnější než právníci, ale nemají stejnou kvalifikaci ani přístup ke stejným zdrojům. Přestože tato profese byla v poslední době akreditovaná a je pod kontrolou, hlásí se k ní i hodně lidí, kteří k ní nepatří – viz výše. Proto jsou také úřady při jednání s jejich klienty opatrnější a všechno pečlivěji prověřují. To platí i pro klienty právníků, kteří byli v minulosti zapleteni do organizace exodu českých Romů do Kanady a podobných zajímavých podniků.

Všem, kdo se rozhodnou to zkusit, držím palce, Kanada je skvělá země!

© Zuzana Kulhánková



zpět na článek