Neviditelný pes

BLÍZKÝ VÝCHOD: Fatah a Hamas

29.11.2011

Další kolo palestinského smíření bez společné vlády

Za velké mediální pozornosti se ve čtvrtek v Káhiře poprvé od května sešli předseda palestinské samosprávy a hnutí Fatah Mahmúd Abbás a vůdce teroristického Hamasu Chálid Mišal s cílem konečně stvrdit naplnění dodnes nerealizované dohody o usmíření znepřátelených hnutí, kterou uzavřeli v květnu. Výsledky schůzky však neodpovídají optimistickým prohlášením obou vůdců, že už mezi nimi nejsou žádné rozpory.

Abbás s Mišalem se především nedohodli na vytvoření společné vlády národní jednoty, jejíž složení měli ve čtvrtek oznámit. Nový kabinet vázne už od května na osobě premiéra – Hamas odmítá současného předsedu Abbásovy vlády Saláma Fajjáda, kterému zejména vyčítá zásahy proti svým členům na Západním břehu Jordánu. Abbás na něm ještě v květnu trval, protože respektovaný ekonom Fajjád je podmínkou spolupráce mezinárodního společenství. V posledních dnech pak třikrát změnil názor a i sám Fajjád oznámil, že nechce stát v cestě sjednocení Palestinců. V Káhiře ale Abbás Mišalovi řekl, že se Fajjáda zbavit nemůže, protože samospráva by přišla o většinu zahraniční finanční pomoci.

Schůzce předcházela horečná diplomatická aktivita jako vždycky, když se Abbás rozhodne smířit s Hamasem. Jako by zapomněl, co mu hrozí – mezinárodní společenství už před lety stanovilo podmínky spolupráce se společnou vládou samosprávy s teroristy: Hamas musí uznat právo Izraele na existenci, zříci se ozbrojeného boje proti němu a uznat všechny palestinsko-izraelské dohody.

Abbáse před smířením varoval nejen Izrael, ale i Spojené státy, jejichž zmocněnec David Hale mu v neděli připomněl, že Kongres by nové vládě bez splnění mezinárodních podmínek přestal vyplácet finanční pomoc ve výši půl miliardy dolarů ročně. Totéž naznačila i Evropská unie a v pondělí se Abbáse pokoušel odradit také jordánský král Abdulláh při své první návštěvě Ramalláhu od Abbásova zvolení. Právě jeho a evropské varování mohlo mít na Abbáse největší dopad.

Izrael už nyní zadržuje palestinské výnosy z cel a daní ve výši 100 milionů dolarů, které samosprávě každý měsíc vyplácí. Vláda krok učinila v reakci na úspěšné završení palestinské žádosti o členství v UNESCO a navzdory velkému mezinárodnímu tlaku na svém rozhodnutí zatím trvá. Kdyby ale vznikla palestinská vláda národní jednoty, může samospráva přijít nejen o většinu svého rozpočtu – Izrael by podle svého ministra zahraničí Avigdora Libermana s Palestinci přerušil veškeré styky.

Těsně před čtvrteční schůzkou Hamas zopakoval, že mezinárodní podmínky splnit nehodlá.

Americké peníze však mohou Palestinci ztratit i bez usmíření s Hamasem. Dva demokratičtí členové Kongresu požádali tento týden americký Hlavní účetní úřad, aby prošetřil hospodaření samosprávy s penězi amerických daňových poplatníků. Jedním z důvodů bylo Abbásovo prohlášení, že každému z teroristů propuštěných za Gilada Šalita poskytne příspěvek ve výši 5.000 dolarů a postaví jim domek. Tito oslavovaní palestinští hrdinové mají na svědomí životy skoro 600 izraelských civilistů.

Abbás a Mišal se v Káhiře shodli jen na uspořádání voleb do parlamentu a do čela samosprávy v květnu příštího roku. Příčinou vzácného souznění je přesvědčení obou hnutí, že vyhrají – Hamasu stoupla popularita díky propuštění teroristů za Šalita a Abbásovi kvůli úsilí o členství v OSN, i když je zatím neúspěšné.

Abbásova obnovená touha po smíření přišla nápadně brzy poté, co se zvláštní komise Rady bezpečnosti OSN před dvěma týdny neshodla na doporučení palestinské žádosti o přijetí za člena Spojených národů. Jedno z odůvodnění znělo, že samospráva nesplňuje podmínky přijetí, jelikož neovládá pásmo Gazy.

Případné usmíření s Hamasem však tento fakt sotva změní a problémy obou rivalů nevyřeší ani volby. Kdyby je vyhrál Fatah, Hamas se nebude chtít vzdát krvavě vybojované vlády nad Gazou ani svých ozbrojených složek, jejichž sloučení s bezpečnostními silami Fatahu předpokládá květnová dohoda; a kdyby zvítězil Hamas, Fatah se dál bude snažit udržet kontrolu nad Západním břehem. A to nejsou zdaleka všechny sporné otázky.

Abbás s Mišalem v Káhiře prohlásili, že zahájili novou kapitolu ve vzájemných vztazích. Jeden z nejvyšších představitelů Hamasu Mahmúd Zahar však zároveň řekl, že Abbásovi nelze věřit, že volby budou svobodné a spravedlivé. Fatahu i Hamasu brání v usmíření stejná překážka jako Palestincům v mírovém jednání s Izraelem – nulová ochota k sebemenšímu ústupku. Pro Izrael, Spojené státy a Evropskou unii je to dobrá zpráva. Abbás však bude s Mišalem znovu koketovat 22. prosince.

Vysíláno na ČRo 6, publikováno na www.rozhlas.cz/cro6



zpět na článek