Neviditelný pes

BLÍZKÝ VÝCHOD: Neúspěšný pokus

29.10.2011

Čtyřce se nezdařila obnova izraelsko-palestinských jednání

Uprostřed další části výměny vězňů, tentokrát mezi Egyptem a Izraelem, který dnes propouští 22 Egypťanů za izraelsko-amerického občana Ilana Grapela obviněného ze špionáže, se mezinárodní Čtyřka znovu pokusila přimět Palestince a Izrael k obnově mírových jednání.

Vůbec poprvé je k tomu přímo vyzvala koncem září, kdy předseda palestinské samosprávy Mahmúd Abbás podal žádost o jednostranné uznání neexistující Palestiny v OSN, a rovněž poprvé připojila i svou konkrétní představu – obě strany mají do tří měsíců předložit požadavky týkající se bezpečnosti a hranic budoucího palestinského státu, dál v jednání pokračovat a dosáhnout mírové dohody do konce příštího roku. 23. října se měla konat první trojstranná schůzka.

Izrael tehdy výzvu uvítal a zopakoval, že je k jednání připraven, ale bez jakýchkoli předběžných podmínek. Ty si kladou pouze Palestinci a stále je stupňují. Po nástupu izraelského premiéra Binjamina Netanjahua do funkce na jaře 2009 poprvé v historii vzájemných rozhovorů podmínili jednání zmrazením výstavby židovských osad, ale když Netanjahu po dlouhém odmítání nakonec v listopadu téhož roku oznámil desetiměsíční moratorium výstavby, Palestinci k jednacímu stolu neusedli.

Svolili až měsíc před vypršením moratoria, a jakmile skončilo, odmítli v jednání pokračovat, dokud výstavba nebude zastavena znovu – a nejen na Západním břehu Jordánu, ale i ve východním Jeruzalémě. Letos přidali další podmínku – Izrael se musí předem zavázat, že bude při jednání o budoucí Palestině vycházet z hranic z roku 1967.

Palestinci zářijovou výzvu Čtyřky nepřijali, protože neobsahuje jejich podmínky. Společné setkání se nekonalo, a tak se zástupci Čtyřky ve středu vydali do Izraele. Od palestinské samosprávy se dozvěděli, že nehodlá své podmínky měnit. Dokud je Izrael nesplní, Palestinci jednat nebudou.

Izrael znovu zopakoval, že je připraven jednat okamžitě, ale bez podmínek.

V posledních týdnech dělá Čtyřka, její jednotliví členové i Izrael všechno možné, aby Palestince k jednání přiměli, ale bez úspěchu. Před palestinskou žádostí v OSN Netanjahu dokonce nabídl souhlas s jednáním na základě hranic z roku 1967, ale samospráva nereagovala. Minulý týden premiér nabídl částečné zmrazení státní výstavby osad, ale Palestinci prohlásili, že musí zastavit i výstavbu soukromou, a označili jeho nabídku za "trik s cílem oklamat mezinárodní společenství".

Neochotu samosprávy k ústupkům posílila výměna uneseného izraelského vojáka Gilada Šalita za více než tisíc palestinských vězňů mezi Hamasem a Izraelem. Dohoda výrazně zvýšila prestiž Hamasu a oslabila samosprávu, která se ještě nedávno hřála na výsluní popularity díky své žádosti v OSN. Palestinci vychvalují Hamas za to, že pět let víceméně neslevil ze svých požadavků a dosáhl svého, a poukazují na marnost jednání Abbáse s Izraelem a absenci výsledků. A tak chce teď samospráva svému lidu předvést, že umí být také nesmlouvavá jako Hamas. Dohoda o výměně vězňů nejen nepřinesla novou naději na obnovu mírového procesu, jak doufali někteří západní politikové, ale naopak ji velmi snížila.

Mahmúd Abbás si vymyslel ještě další požadavek – chce, aby v druhé fázi výměny vězňů za Šalita bylo propuštěno více než dohodnutých 550 Palestinců. Prý mu to slíbil předchůdce Netanjahua Ehud Olmert. Nejvíc trvá na osvobození prominentních bezpečnostních vězňů Marwána Barghutího a Ahmada Sadata odsouzených za vraždy na několikanásobné doživotí, které Izrael propustit odmítl a Hamas se nakonec požadavku vzdal.

Trpělivost s Abbásovými věčnými obstrukcemi došla izraelskému ministrovi zahraničí, prostořekému Avigdoru Libermanovi. Když Abbás vyjádřil rozčarování nad neochotou Izraele plnit jeho podmínky a zase jednou pohrozil demisí, Liberman prohlásil, že Abbásova rezignace by byla pro Izrael "požehnáním" a že takové podmínky jako on si nekladl ani Jásir Arafat. Abbás je překážkou míru, a kdyby odstoupil, konečně by se mohlo jednat, řekl Liberman. Podle něj – a nejenom něj – si Palestinci vždycky najdou novou výmluvu, aby jednat nemuseli.

Zatím tomu opravdu vše nasvědčuje. Netanjahu je premiérem dva a půl roku a Abbás s ním jednal jen jediný měsíc. Od loňského září, kdy kvůli Abbásovým podmínkám tyto kratičké rozhovory zkrachovaly, neslevil ani v jediné otázce. Mezinárodní Čtyřka dnes oznámila, že průlom v jednáních se opět nezdařil, ale znovu zopakovala, že Izrael a Palestinci do tří měsíců předloží své představy řešení konfliktu. Pokud je ale opravdu předloží, je jasné, že budou diametrálně odlišné a propast mezi názory obou stran bude stejně nepřekonatelná jako doposud.

Vysíláno na ČRo 6, publikováno na www.rozhlas.cz/cro6



zpět na článek