Neviditelný pes

NĚMECKO: Hrůzné vize Hanse-Josefa Fella

12.7.2011

Půjde-li Německo energetickou cestou, kterou popsal expert Strany zelených, ohrozí svoji konkurenceschopnost vůči zbytku světa.

Energetický expert německé Strany zelených, poslanec a tvůrce německého zákona o obnovitelných zdrojích energie Hans-Josef Fell poskytl rozhovor Hospodářským novinám, který nesmí zapadnout. Zelený odborník v něm ukazuje, proč jeho strana patří mezi největší ekonomická a politická nebezpečí Evropy. Rozhovor přináší takovou směs výhružek, lží a nesmyslů, že hulvátské chování dalšího „zeleného“ poslance Daniela Cohna-Bendita kdysi na Pražském hradě bylo proti tomu jen neškodným prokovokováním nevychovaného burana.

Německo by podle Fella mělo všechny své jaderné elektrárny odpojit do roku 2017 a do roku 2030 potom i všechny energetické zdroje, v nichž se topí uhlím či zemním plynem. Elektřinu by do německých sítí pak měly dodávat pouze sluneční, větrné, vodní a bioplynové zdroje. A stejnou cestou se podle německého poslance mají vydat i sousedé, pokud nechtějí pocítit hněv německého lidu.

Výběr lží, hloupostí a výhrůžek

Fell začíná strašením z možné havárie jaderné elektrárny. „Většina lidí ví, že nehoda, která se stala ve Fukušimě, by se mohla odehrát kdekoliv.“ Očekává snad, vzhledem k dalšímu velkému tématu Zelených (globálnímu oteplování), že prudké tání ledovců přinese tsunami na Vltavě? A hned přidává výhružky pro Čechy, kteří považují rizika spojená s jadernou energetikou za nižší než výhody s tímto zdrojem spojené.

„Češi by si měli uvědomit, že si Němci vybrali cestu ekologie. Zároveň bychom chtěli, aby to udělali i naši sousedé. Kdyby Češi začali zelenou energii také podporovat, mohla by to být skvělá spolupráce. Ale pokud se Češi nebudou chtít vzdát jádra, Němci půjdou proti nim. Už teď se v Německu pořádají demonstrace proti Temelínu. Celou situaci lze chápat i tak, že Češi svým jádrem ohrožují Německo. Elektrárna je totiž blízko hranic a Němci se bojí.“ A pokud si to Češi neuvědomí? Budou Němci proti ohrožení z České republiky bojovat ekonomickými sankcemi, nebo rovnou tanky? Dává Hans-Josef Fell podobné rozhovory i pro francouzské noviny?

Podobná varování adresuje přímo i společnosti ČEZ: „V Německu vyrostla proti Temelínu silná opozice. ČEZ by se měl také obávat toho, že udělá prodělečnou investici. Nejenže nechceme, aby se Temelín dostavěl, ale většina Německa chce, aby se zavřely dnes existující české jaderné elektrárny.“

Věrozvěst zářných zítřků

Německo je podle Fella pionýrem nové revoluce a jako první vykročilo k lepším zítřkům. „V Německu vzniká nové průmyslové odvětví, které se jmenuje obnovitelné zdroje energie. Ty dnes v Německu zaměstnávají 370 tisíc lidí, což z nich dělá druhý největší průmysl po autech.“ Kdo se rychle přidá, bude jako německý soudruh profitovat, ale kdo bude otálet, bude litovat. „Země, které přejdou k obnovitelným zdrojům později, prohrají také. Zelená energie totiž přináší novou ekonomiku, nové pracovní příležitosti, nové investice, zatímco stará energie přináší zisky pouze pro operátory jaderných a uhelných elektráren.“

Sluneční a větrná energetika má podle Fella nejen kapacitu naplnit energetické potřeby Německa, ale dokonce prý může zachránit Řecko a vyvést ho z jeho ekonomických potíží. Jak tedy zachránit Řecko? „Nejlepší možností je změnit řeckou energii na stoprocentně obnovitelnou. Bylo by to jednoduché, protože Řecko má hodně větru, slunce a vodní energie. Proto by Řekové také mohli exportovat elektřinu do střední Evropy.“

Problémy s přenosem elektřiny a propojením národních soustav zjevně nejsou podle věrozvěsta nové doby překážkou. Stejně naivně vysvětluje, jak vítr a Slunce snadno nahradí uran. „Pokud jsme byli schopni najednou odpojit osm jaderných elektráren, v příštích letech můžeme odpojit zbytek. Stačí zvyšovat množství zelené energie tempem, jakým jsme to dělali doteď.“ Jak pak bude německá přenosová soustavy řiditelná, když většina zdrojů bude nestabilní? Nevědomost, nebo záměrné klamání voličů?

Pokud ale může Fell tvrdit, že „obnovitelné zdroje nejsou pro průmysl nebezpečné, protože elektřinu nezdraží. Když bude v našich rozvodech hodně slunečné a větrné energie, můžeme pozavírat drahé a staré zdroje“, je zřejmé, že lže vědomě. I on přece musí vědět, že jen na dotacích pro fotovoltaické elektrárny (skrze zdražení elektřiny o takzvaný zelený příplatek) zaplatí Němci, Češi a všechny další země Evropské unie s progresivním zákonem na podporu obnovitelných zdrojů stovky miliard eur.

Jeho ekonomické vysvětlení vztahu mezi klasickými a zelenými zdroji je rovněž hodné zaznamenání. „Energetické firmy investovaly hodně peněz do uhelných elektráren a chtěly by návrat svých investic. Velmi brzy ale narazí na odpor u německých občanů. Navíc je jasné, že uhelné společnosti budou muset do budoucna stále více platit za emisní povolenky, což se jistě odrazí v ceně tepla a elektřiny. To udělá uhelný průmysl vůči obnovitelným zdrojům nekonkurenceschopným.“ Tedy umělými zásahy skrze brutální změny podmínek na trhu – dotace a úlevy pro obnovitelné zdroje a penále a speciální daně pro uhelné směle do stavu, kdy elektřina z klasických zdrojů bude ještě dražší než elektřina z fotovoltaik.

Tma v Německu ohrozí i Česko

Půjde-li Německo cestou, kterou odhalil Hans-Josef Fell, bude to mít několik jasných a tragických důsledků. Otázka totiž nakonec nebude znít, jaké energetické zdroje jsou vůči sobě v Německu jak konkurenceschopné, ale jak je konkurenceschopné Německo vůči zbytku světa. Násilná revoluční přeměna energetických zdrojů bude velmi drahá a v nejlepším případě povede k masivnímu zdražení elektřiny u našich sousedů. Nekonkurenceschopné pak nebudou jen klasické elektrárny, ale především celé Německo.

Horší a pravděpodobnější scénář – pokud Němci budou dále volit Zelené – obsahuje black-outy přenosových soustav nejen v Německu, ale i v zemích, které jsou s nimi vedením velmi vysokého napětí propojeny, tedy bohužel i České republiky. Síť nebude řiditelná, protože elektřina nebude do ní dodávaná podle poptávky na trhu, ale podle toho, jak bude foukat vítr od Severního moře. Zároveň je pravděpodobné, že obnovitelné zdroje kapacitně nenahradí klasické a Německo bude mít výrazný deficit elektrické energie. Jak bude německá společnost reagovat, až bude proud jen na deset hodin denně?

Teprve z toho vzniknou revoluční nálady a sousedé se zase začnou Německa bát.

Převzato z webu Česká pozice se souhlasem redakce



zpět na článek