Neviditelný pes

EVROPA: Islandští holubi

10.10.2008

Jejda, co já se načetl v poslední době historek o tom úžasném Islandu. Nejlépe vystihuje novou moderní, ekologickou a multi-kulti tvář Islandu její super zpěvačka Björk! Psali všichni! Ty její písně! To její přesvědčení! Ten úžasný ohlas ve světě! Z toho bychom si měli vzít příklad! Tvrdil nejeden publicista a zdůrazňoval, jak je Björk přímo esencí všeho nového a moderního, do kterého se proměnil, skoro zázračně, ten starý Island.

Co se tak hrdinně vytrhl z područí Dánska, tak suverénně odmítl ty hnusné Američany, co tam měli základnu, z které pomáhali Evropě, aby se ubránila nejdříve nacistům a pak bolševikům.

Úžasný Island! Ta vynikající ekologie! Bazény s horkou vodou přímo v přírodě! Moderní továrny! A už vůbec skoro neloví ryby a velryby už vůbec ne! A skoro každý je nejméně středoškolsky vzdělán a čte starou literaturu a podniká výlety do přírody. Jo a taky mají úžasné bankovnictví! Jsou tak dokonalí, že za pár let dokázali vyprodukovat obrovské množství odborníků na bankovnictví a investice! Z těch bychom si měli brát příklad!

To mne zaujalo. Tak nejdřív jsme se seznámil s texty té slavné Björk. No, tak to Pavka Kohout v době své největší komsomolské slávy psal menší blbosti, to je fakt. Jak jsem pak zjistil, ti slavní vystudovaní milovníci starých ság chlastají, že ani poledne nedrží, a jejich výlety do přírody se většinou odehrávají při projížďkách obrovskými teréňáky po ulicích městeček.

Při koupání v přírodní lázni z ohřáté vody koukáte na příšernou fabriku vedle, která vypadá jek zmodernizované chemické závody Litvínov. Prostě hotová přírodně ekologická báseň!

Protože s rybama je utrum, rybáři nemají co dělat. Ovšem, zapomněl jsem, oni jsou světoví bankéři! Kam se na ně, my bobečci, hrabeme, psal tudle jeden v jednom progresivním týdeníku.

No, tak už nejsou světoví. Oni ty rychlokvašení bankéři s rychlokvašenýma školama, to je asi jako když se nám někdo snaží namluvit, že ve Finsku je 90% lidí středoškoláků a víc než 50% vysokoškoláků. No, pokud mají ty střední školy úroveň našich dřívějších učilišť, a to i těch dvouletých, tak by to možná šlo. A ani nechci vědět, jakou úroveň mají ti údajní vysokoškoláci. Tak světoví, až se střílí ve školách puškou. No co, že.

Tak nám zase jedna veliká bublina splaskla. Islanďané nejsou ani geniální bankéři, ani nejsou všichni geniální a vůbec je to dost průser, že, milostivá.

Ono to vždycky začíná revolučníma písněma, blábolením o ekologii a lhaním, jak to vlastně je, bojem proti imperialismu - jistěže americkému - no a pak nezbude, než aby z toho maléru Islanďany vytáhl někdo jiný. Že to ale bude zrovna Rusko, to nepřeju ani Islandu, ani nám. A blábolilům v masmediích bych chtěl připomenout, že tam mají prázdnou vojenskou základnu, že tihle „odborníci“ ještě nedávno psali, že Chávéz je vlastně jen takový malý socialistický popleta.

Ovšem to, že nikdo ve Washingtonu a nebo v Bruselu nedokázal ihned sehnat ty mizerné čtyři miliardy, které zřejmě „dodají„ Rusové, to je politický lapsus srovnatelný snad jen s rozpuštěním irácké armády po poražení Saddáma. Zdá se také, že zrušení základny NATO na Islandu v roce 2006 a odvolání amerických vojáků způsobilo mimo jiné značné problémy místní ekonomice (viz zde), což spolu s dnešním odmítnutím západních bank pomoci Islandu po jeho ekonomickém zhroucení vytvořilo neuvěřitelný volný politický a vojenský prostor pro Rusko. A Islanďané byli aspoň tak soudní, že nadávali, že tam ty amíky chtějí mít, což se tady tak ňák tutlalo, že. (Zprávu, že Islanďani chtěli mít americkou základnu, uveřejnilo kupodivu Právo.)

Ale tahle sranda, kdy Islanďané zjistili, že nikde na světě nelétají pečení holubi do huby, by nás mohla, jestli se Rusové zahnízdí na Islandu, stát zatraceně draho.

Bůh buď Islandu i nám milostiv.



zpět na článek