Neviditelný pes

DOKUMENT: Jihoosetinské město Cchinvali zničila ruská 58. armáda

18.8.2008

Tisková zpráva senátora Jaromíra Štětiny

Senátor Jaromír Štětina navštívil ve dnech 11. až 17. srpna 2008 Gruzii. Pobýval v zónách konfliktu a hovořil s představiteli gruzínských ozbrojených sil a ministerstva zahraničních věcí Gruzie, s poslanci gruzínského parlamentu, s představiteli Human Rights Watch, s přímými účastníky bojových konfliktů a s uprchlíky z Jižní Osetie. Zabýval se mj. podrobně vývojem vojenské situace v Jižní Osetii v první polovině letošního srpna. Pokusil se shromáždit fakta o počátcích letošního konfliktu.

"Gruzie prohrává informační bitvu. Rusko cílevědomě zkresluje fakta a o přímé lži se opírají i vyjádření nejvyšších vládních a vojenských představitelů Ruské federace. Proto si dovoluji předložit údaje, které se opírají o na sobě vzájemné nezávislé zdroje," říká senátor Štětina."

V pátek 1. srpna 2008 v údolí Liakhvi severně od Cchinvali najelo gruzínské policejní auto na minu. Pět Gruzínců bylo raněno. Následující den, v sobotu 2. srpna zahájily jednotky separatistů první velkou srpnovou palebnou akci. Z minometů ostřelovaly gruzínskými silami kontrolované vesnice Zemo, Nikozi, Kvemo Nikozi, Nuli, Avnevi, Eredvi a Ergneti. Všechny tyto vesnice jsou obývány převážně etnickými Gruzíny a leží v nížinné oblasti Jižní Osetie, těsně u jižní hranice Jižní Osetie. Guzínské síly opětovaly palbu, kterou během dne zastavily na pokyn Tbilisi neeskalovat situaci. Další ostřelování vesnic z minometů zahájili separatisté ve středu 6. srpna. Zasaženy byly vesnice Eredvi, Prisi, Avnevi, Dvani a Nuli. Gruzínské síly palbu opětovaly. Na obou stranách bylo blíže neurčené množství raněných. Hlavní gruzínský vyjednávač Temur Jakobasvili prohlásil, že po napadení gruzínských vesnic jedině vyjednávání může vyřešit situaci. Avšak hlavní jihoosetinský vyjednávač Boris Chocijev odmítl účast na nabízeném jednání.

Ve čtvrtek 7. srpna v 7.45 svrhlo ruské vojenské letadlo tři až pět bomb u vesnice Savsebi, ležící na gruzínském území mimo teritorium Jižní Osetie. Byl to první ruský srpnový letecký útok na Gruzii. Vyjednávač Temur Jakobasvili navštívil Jižní Osetii s cílem setkat se s představiteli separatistické vlády. Ti však jednání odmítli. Odpoledne týž den separatisté ostřelovali gruzínské vesnice Nuli a Avnevi. Tři gruzínští vojáci byli zraněni. Večer v 19.10 vystupuje prezident Gruzie Saakašvili v gruzínské televizi a oznamuje, že dal příkaz gruzínským silám neopětovat palbu separatistů, aby byly "vytvořeny podmínky pro jednání". Zhruba o půldruhé hodiny později jihoosetinští ozbrojenci zničili palbou z těžkých zbraní gruzínskou vesnici Avnevi. Ve 22.30 ostřelovali separatisté gruzínskou vesnici Prisi. Několik vesničanů bylo zraněno. 7. srpna ve 23.30 překročilo hranici mezi Ruskou federací a Gruzínskou republikou asi sto vojenských vozidel a obrněných transportérů s vojáky ruské federální armády. Projely pohraničním Rokským tunelem, který prochází hlavním hřebenem Kavkazu. Kolona namířila na jih k Cchinvali, které je od tunelu vzdálené 61 kilometrů. Tato první část 58. armády ruských ozbrojených sil vstoupila na území Gruzínské republiky třináct a půl hodiny před útokem gruzínské armády na Cchinvali.

Klíčovým dnem pak byl pátek 8. srpna. Gruzínské vládní síly obsadily kolem půl páté ráno v cchinvalském okrese vesnice Muguti, Dmenisi, Didmukha, Okona, Akut a Kohati. O půl šesté ráno projela další část 58. armády ruských ozbrojených sil tunel Roki, projela obec Dzava, přejela most Gufta a namířila dále k Cchinvali. V 8.00 se gruzínská armáda snaží zastavit nástup ruských federálních sil. Gruzínské letectvo ničí most Gufta a několik ruských vojenských vozidel a nutí další části 58. armády, které projely tunelem, používat polní objížďku. V devět ráno kontrolují gruzínské síly vesnice Gromi, Artsevi, Tsinagara, Znauri, Sarabuki, Khetagurovo, Atotsi, Kvemu Okuna, Dmenisi, Muguti, Didmukha. Ve 13.00 vstupují první gruzínské jednotky do Cchinvali. Nikdo gruzínským vojákům neklade odpor. Pouliční boje s jednotkami separatistů začínají až v centru města. V té době není město ještě zničeno, řada domů je však poškozena několika zásahy gruzínského dělostřelectva. Do města vstupuje pěchota gruzínské armády ozbrojena pěchotními zbraněmi, bez těžké techniky. Ve 14.30 kontrolují gruzínské síly celé město. Gruzínská vláda vyhlašuje zastavení palby na dobu od 15.00 do 18.00 hodin, aby mohlo civilní obyvatelstvo opustit město. V 18.32 je údolí Frone severovýchodně od Cchinvali intenzivně ostřelováno dělostřelectvem ruské federální armády. Vesnice Avnevi a Phirsi jsou bombardovány ruským vojenským letadlem. Okolo sedmé hodiny večer dosáhly ruské jednotky ze západu po objezdové silnici Dzara předměstí hlavního města Cchinvali. Odtud vzápětí město začaly ostřelovat z těžkých zbraní za jeho současného leteckého bombardování. Město Cchinvali bylo během několika odpoledních hodin 8. srpna zničeno ruskou federální armádou, přesunutou sem z území Ruské federace. Při ostřelování a bombardování a při bojích mezi ruskou armádou a gruzínskou armádou, která začala zdrcující přesile ustupovat ve 20.30, zahynulo několik desítek civilních obyvatel. Kolem deváté hodiny večer ruské tanky obsadily město. V pátek 8. srpna začala ruská vojenská letadla bombardovat i gruzínské území mimo Jižní Osetii. Už v 9.45 shazují ruská letadla asi pět bomb v blízkosti vesnice Savsebi poblíž hlavní silnice Tbilisi - Poti. V 10.30 bombardují letadla Su-25 vesnici Variani v okrese Kareli 75 km západně od Tbilisi. První bomby dopadají na město Gori v pátek 8. srpna okolo jedenácté hodiny dopoledne. V 15.05 bombardují ruská letadla gruzínskou vojenskou základnu Vaziani v blízkosti hlavního města Tbilisi. V 16.30 bombardují ruská letadla gruzínské vojenské letecké základny Marneuli a Bolnisi asi 30 km od Tbilisi. V 18.45 je bombardována v Gori gruzínská dělostřelecká brigáda.

V sobotu 9. srpna začalo intenzivní bombardování desítek gruzínských lokalit po celém území západní a střední Gruzie. V pondělí 11. srpna poprvé opustila ruská federální armáda oblast Jižní Osetie a obsadila gruzínské město Gori. Zahájila tak sérii vojenských nájezdů a rabovacích výprav do oblasti, které nemají se separatistickými oblastmi Jižní Osetie a Abcházie žádnou souvislost.

Z vojenského hlediska bylo obsazení Cchinvali gruzínskou armádou debaklem. Gruzínská pěchota doslova vlezla do pasti, aby poté podlehla brutální technické převaze těžké palebné síly ruské armády. Z vojenských informačních zdrojů vyplývá, že postup gruzínské armády na Cchinvali byl iniciován zprávami gruzínských tajných služeb, které zaregistrovaly už 4. srpna shromažďování ruských vojenských kolon severně od tunelu Roki a zprávu o chystaném útoku ruské armády. Vojenské a politické kruhy Gruzie byly postaveny před otázku: bránit se, či nechat ruskou armádu volně postupovat a podstupovat tak nebezpečí, že obsadí hlavní město Gruzie Tbilisi?

Gruzie zvolila cestu obrany a její vojenská a politická rezistence toto nebezpečí odvrátily či oddálily. Označení snah bránit zemi jako "gruzínský útok na Jižní Osetii" svědčí o neznalosti situace, navíc pak nese rysy jistého morálního posunu. Označovat Gruzii za agresora znamená neschopnost rozeznat fakta od masové propagandy spojených sil ruské federální armády a ruské Federální služby bezpečnosti. Vytváření obrazu Gruzínů, kteří rozstříleli z děl pokojné město se spícími nevinnými obyvateli, je součástí kremelské propagandy, stejně jako údaje o tisících mrtvých.

Ruská armáda do Cchinvali nikoho nepouští. Ani novináře, ani humanitární organizace, ani mezinárodní organizace jako je OBSE či Červený kříž, ani jakékoliv jiné nezávislé pozorovatele. Vytvořila z Jižní Osetie černou informační díru, tak jako to kdysi udělala v Čečensku.

Tbilisi, 17. srpna 2008

senátor

Jaromír Štětina


zpět na článek