Neviditelný pes

ASTRONOMIE: ’Oumuamua, kdo to má?

27.11.2018

První mezihvězdný asteroid, kosmická loď mimozemšťanů manévrující sluneční soustavou, kometa, obří okurka… tím vším byl za uplynulých třináct měsíců 1I/2017 U1 / ’Oumuamua, v dlouhém překladu „návštěvník z dalekých krajů, který přichází poprvé“. Robotický dalekohled, který provozuje Havajská univerzita (odtud ten podivný název ještě podivnějšího objektu), těleso objevil až poté, když proletělo okolo Slunce.

Nejprve se ukázalo, že nemá uzavřenou dráhu – je to téměř jistě host z jiné sluneční soustavy. Záhy vědci také zjistili, že se ’Oumuamua pohybuje jinak, než by odpovídalo zákonům nebeské mechaniky. Nezrychluje, jak se s oblibou uvádí, ale pohybuje se jinou rychlostí, než bychom čekali, a jemně mění dráhu. Něco na něj působí raketovým efektem. Věc komplikuje skutečnost, že tento efekt není stálý. Nejprostším a nejpravděpodobnějším vysvětlením je, že se nejedná o asteroid, ale kometu. Opatrněji řečeno: z tělesa se může uvolňovat plyn.

Ze změn jasnosti tušíme, že má zhruba tvar protáhlého válce – na délku může mít okolo osmi set metrů, průměr pak pod metrů sto – a v prostoru se jakoby převaluje. Místa, z nichž uniká plyn, pak rotace někdy natočí do směru a jindy proti směru pohybu. Důsledkem je kolísání rychlosti.

Oumuamua

Ve skutečnosti jsou to všechno jen hypotézy a domněnky. Díky nim však ještě více než rok po objevu – v čase, kdy už je nemožné o tělese cokoli seriózního zjistit – záhada jménem ’Oumuamua dál okupuje stránky novin. Píše se o ní i ve společenských magazínech, bulváru a odpočinkových rubrikách. Podle toho také ty texty vypadají.

Jsou v nich citovány například takové zdroje jako twitterový účet deníku LA Times. Přitom k nalezení skutečného autora ilustrace, která zaplavila Twitter (a následně prakticky všechna média), stačí méně než minuta googlování. Pro Evropskou jižní observatoř ji vytvořil Martin Kornmesser. Z „prestižní vědecké tiskoviny“ The Washington Post zase pochází citace: „Pravděpodobnost, že se jedná o uměle vytvořený objekt, tedy ve své podstatě vesmírné plavidlo, není zcela nulová.“ Údajná prohlášení o tom, že objekt mohl přiletět z jiné galaxie, a že kdyby vysílal signál, „radioteleskop Green Bank je na takovouto vzdálenost schopný do minuty zaznamenat radiomagnetické vlny“, jsou čiré dada, ale mám tendenci věřit, že novináři slova vědců nezkreslili.

A to proto (což je zároveň smutné), že všechny ty fake news, o kterých tady s jistou ironií píšu, pocházejí z tohoto listu nebo ze serveru Lidovky.cz, kde se věda ocitla v rubrice Relax (pardon a díky za Orientaci). Na druhé straně je vlastně nedocenitelně dobře, že původně seriózní vědecké informace žijí vlastním životem a „okupují“ mediální mainstream. Jiným vědním oborům, snad s výjimkou medicíny a egyptologie, se to nejspíš ani stát nemůže. Astronomové se teď mohou hrdě ptát: Pánové, nechci se vás dotknout, ale kdo z vás to má?

LN, 24.11.2018

Převzato z blogu se souhlasem autora.
Autor je pracovníkem Hvězdárny a planetária hl.m. Prahy



zpět na článek