Neviditelný pes

FEJETON: Volba pro Sofii

30.11.2017

Sofie to má dobré, protože obtížnou volbu za ni vykonal někdo jiný. Sofie je robot předvedený hongkongskou společností Hanson Robotics. Rozhodně to není nejobratnější a nejchytřejší robot současnosti a už vůbec to není nejužitečnější robot. Zato je mimořádně populární. Jeho tvůrci vsadili na co nejvěrnější lidskou podobu. Vypadá jako žena, mluví jako robot a je kolem něho mimořádně kvalitní pí ár, jak se dnes říká reklamnímu humbuku.

Robotí Sofii představili náměstkovi generálního tajemníka OSN Aminu Mohammedovi a v Saúdské Arábii dostala Sofie státní občanství. Je to tedy první robot, jemuž byla státní příslušnost udělena. Stalo se to před měsícem a od té doby je tato miniudálost či pseudoudálost přetřásána v médiích. Je skutečně pozoruhodné, že robotka dostala občanství v zemi, která pokládá ženu za mluvicí věc. Jde očividně o pokus upoutat pozornost a vyvolat dojem, že jde o moderně smýšlející a jednající zemi.

K tomu věru není mnoho co dodat. Nicméně holý fakt stojí za pozornost: že někomu stojí za to věnovat tolik péče a pozornosti výrobě humanoidního robota, tedy stroje vybaveného vnější podobou člověka. Nemá smysl debatovat o tom, zdali je to dobře nebo špatně. Z ryze praktického hlediska je to zbytečné. Pohybově autonomní mechanismy schopné vykonávat rozmanité úkoly vyvíjí souběžně mnoho technologických center na různých místech světa. Budou stále dokonalejší a lidé jim přidělí úkoly bohulibé i odpudivé, ano, i v tomto vývoji mají prsty vojáci. Kdo ale u všech všudy potřebuje umělého člověka?

Je to příliš silné lákadlo a je to cesta vedoucí do neznáma. Dá se očekávat příchod nových, spolehlivě submisivních společníků a služebníků. Ať už Sofie dostala občanství v Arábii nebo Tramtárii, už sám tento akt ukazuje na tendenci zacházet s umělý člověkem jako se skutečným člověkem. Lze si kolem toho představit všechno možné, zvlášť v souvislosti s nejnovější ideologickou vlnou, která se pod praporem politické korektnosti dotýká podstaty kontaktů obou pohlaví. Jestlipak se Sofie nebo nějaký její inovovaný model připojí k akci MeToo? Nelze přece pochybovat o tom, že sex-roboti půjdou na dobře odbyt v atmosféře, kdy je jakýkoli sex nebezpečný, s inkubační dobou čtyřiceti let.

Nicméně – lidská vynalézavost je nevyčerpatelná. Výroba umělého člověka, tedy robota s lidským vzhledem, je velká technická výzva v mnoha technických a vědeckých disciplínách. Souběžně ale poběží proud inovací na poli blbnutí. Ono už udělení občanství kovovému panákovi s gumovou pokožkou je pěkný výkon v tomto směru. Aktivisté za robotí práva už si mohou masírovat svaly. Že nastoupí robotům v patách, nelze pochybovat.

Idiotství stejně jako vynalézavost neznají hranic.

LN, 27.11.2017

Neff.cz



zpět na článek