Neviditelný pes

ASTRONOMIE: Hvězdopad

2.11.2015

aneb Topocentrický pohled na vesmír v listopadu 2015

Setkání planet ráno na východě zdobí i listopadovou oblohu. Stejně jako v říjnu se na několik dní přidá Měsíc. Chybět ovšem budou Merkur a Saturn – nejbližší a nejvzdálenější z planet se obě schovají za Sluncem. V listopadu ovšem padá nejen listí, ale také hvězdy.

Všechny tři planety na ranní obloze byly v nejtěsnějším trojúhelníku koncem října. Zatímco v říjnu se z trojice vzájemně potkaly nejprve planety Mars a Jupiter, později Venuše s Jupiterem, na listopad už zbylo jediné setkání, a to Marsu s Venuší. Rychlejší je Venuše. Dne 3. listopadu se přiblíží k Marsu na úhlovou vzdálenost 0,7°, ale nejtěsnější přiblížení nastane pod naším obzorem. Na druhou stranu, už necelou hodinu po nejmenším přiblížení vyjdou planety nad východní obzor a okolo 5. hodiny ranní bude Venuše nepřehlédnutelnou Jitřenkou. Je po Slunci a Měsíci nejjasnějším objektem, který se pravidelně vyskytuje na obloze. V dalekohledu uvidíme, že Venuše vypadá jako miniaturní půlměsíček, tedy že střídá fáze podobně jako náš Měsíc.

Mars bude vedle Venuše vypadat jako chudáček. Je od nás totiž docela daleko. Momentálně 327 milionů kilometrů; Venuše je třikrát blíž: 112 milionů kilometrů. Z toho je zřejmé, proč se takovému přiblížení planet říká zdánlivé. Až se na jaře příštího roku ocitne Mars naproti Slunci a relativně blízko k Zemi, bude nás dělit vzdálenost 75 milionů kilometrů a v roce 2018 dokonce jen 57 milionů kilometrů. Venuše se ovšem k Zemi dokáže přiblížit i na 45 milionů kilometrů, čehož Mars nikdy nedosáhne. Jasnost Marsu je nyní dokonce 250krát nižší než jasnost Venuše! Nezdá se to, ale poměr jasů je mnohem větší, než se při pohledu očima zdá. Až to Mars dotáhne k největšímu jasu, pořád bude ještě několikrát slabší než Venuše.

Přestaňme už ale ponižovat symbol boha války a podívejme se, jak pěkný obraz se nám na obloze naskytne 6. listopadu ráno:

Měsíc v blízkosti Venuše, Marsu a Jupiteru 6. 11. 2015

O den později bude ještě tenčí srpek Měsíce ještě blíže ke dvojici Venuše - Mars. Také je vidět, o kolik se posunuly planety (bludice) mezi stálicemi – v říjnu se jejich setkání konalo u Regulu, nejjasnější hvězdy souhvězdí Lva, kterou teď uvidíme zářit vysoko nad obzorem.

A když už jsme u toho Lva, sluší se připomenout, že právě z tohoto souhvězdí pravidelně vyletují meteory, neboli padající hvězdy. Podle latinského názvu souhvězdí – Leo – se jim říká Leonidy. Mám chuť zopakovat vtip se slzami Leonida Iljiče, ale protože opakovaný vtip není vtipem, tentokrát jej nenapíšu:-). Letošní maximum meteorického roje Leonid vychází na noc ze 17. na 18. listopad, kdy jsou docela příznivé podmínky, protože Měsíc je před první čtvrtí a ráno, kdy bude meteorů nejvíce, už Měsíc bude pod obzorem. Avšak na letošek je předpovězeno maximálně 15 meteorů za hodinu, tedy hvězdopad to bude docela slabý. Leonidy dokážou předvést i meteorický déšť, při němž oblohu rozzáří tisíce padajících hvězd za hodinu. Ale na to si budeme muset ještě pár (desítek) let počkat. Takhle velké oči měli při pozorování Leonid pozorovatelé v roce 1833 (zdroj: earthsky.org):

Leonidy 1833

A takhle je zaznamenala družice z oběžné dráhy okolo Země v roce 1997 (zdroj:earthsky.org):

Leonidy z oběžné dráhy - 1997

To, co vidíme, jsou záblesky světla, jež vydává vzduch vybuzený nárazy mikroskopických prachových částeček, jež v tomto případě zanechala v okolí své dráhy kometa 55P/Tempel-Tuttle, která oběhne okolo Slunce jednou za 33 roků, což je také perioda, s níž můžeme pozorovat vydatné deště Leonid.

Měsíc na začátku listopadu couvá a najdeme jej na obloze ve druhé polovině noci. Dne 3. 11. je v poslední čtvrti (13:23 SEČ) a 11. listopadu se ocitne v novu (18:46). Poté se přesune na večerní oblohu a 19. listopadu doroste do první čtvrti (7:27). Úplněk nastává 25. listopadu ve 23:44. O několik dní dříve se Měsíc přiblíží k Uranu (1,6°) a pokud nebude Měsíc spíš překážet svým jasem, mohlo by být relativně snadné pomocí Měsíce Uran vyhledat dalekohledem.

Měsíc v blízkosti Uranu 22. 11. 2015

A aby nebylo té Venuše málo, vraťme se na závěr ještě jednou k ní. Na konci listopadu se přiblíží k hvězdě Spice, což je nejjasnější hvězda z jarního souhvězdí Panny.

Venuše u hvězdy Spiky (spolu s Marsem a Jupiterem) 30. 11. 2015

A protože vysoko na obloze září naoranžovělý Arcturus a ještě výše už zmiňovaný Regulus, znamená to, že už máme ráno nad obzorem kompletní jarní trojúhelník. Už teď na podzim! Člověka to zahřeje. Obzvlášť nám, kteří máme neodbytný pocit, že zimy už bylo letos dost (i když ještě nezačala), to přináší aspoň trochu hřejivé krve do jinak promrzlých žil.

Převzato z blogu JanVesely.bigbloger.lidovky.cz se souhlasem autora.
Autor je pracovníkem Hvězdárny a planetária v Hradci Králové



zpět na článek