Neviditelný pes

ASTRONOMIE: Merkur na scénu!

1.10.2014

aneb Topocentrický pohled na vesmír v říjnu 2014

Na obloze se tento měsíc odehrají velké věci. Velká část z nich, bohužel, nebude pozorovatelná přímo od nás. Takže tento topocentrický pohled na vesmír obsahuje pár tipů na výlet a jedno velké očekávání.

Planeta Venuše, jež byla po většinu letošního roku jitřenkou, už zmizela ve sluneční záři. Na konci října se ocitne v horní konjunkci se Sluncem – což, jak pravidelní čtenáři topocentrických pohledů vědí, nemusí znamenat, že je na obloze nad Sluncem, ale slovo horní vyjadřuje situaci, kdy je planeta za Sluncem. Vidět ji tedy nemůžeme. Ale protože nikdy nic nikdo nemá míti za definitivní, už teď mohu slíbit, že Venuše se na oblohu vrátí. Na konci roku se objeví ve večerních červáncích.

Teď nás ale čeká teprve říjen a to se ve večerních červáncích ztrácí Saturn. Počátkem měsíce jej ještě při troše štěstí najdeme okolo 19:30 kyjevského času (SELČ) velmi nízko nad jihozápadním obzorem, během následujících dní se z dohledu vytratí úplně. Na stejném místě oblohy se pohybuje také Mars, jehož viditelnost je jen o málo lepší než v případě Saturnu. Mars se ale takhle vydrží schovávat-neschovávat v červáncích až do jara příštího roku.

Mnohem lepší je to s viditelností Jupiteru. Planeta svítí ráno vysoko nad východním obzorem. Nachází se na hranici mezi zimní a jarní oblohou – ze souhvězdí Raka přechází do Lva. Nejlépe je na tom Uran, který se 7. října ocitá přesně naproti Slunci (v opozici) a je tudíž pozorovatelný po celou noc. Planetu lze ovšem spatřit pouze pomocí dalekohledu; najdeme ji v souhvězdí Ryb a žádné divadlo podobné setkání s Měsícem, které předvedla v září, tentokrát nechystá. Také Neptun je pozorovatelný – opět pouze dalekohledem – téměř po celou noc (kromě rána); nachází se v sousedním souhvězdí Vodnáře.

O nejzajímavější úkazy letošního října se postará Měsíc. Hned na začátku je v první čtvrti (1. října ve 21:32), je tedy vidět na večerní obloze. Dorůstá do úplňku (8. října ve 12:50), při němž nastane nádherné úplné zatmění. Zatmění Měsíce není nijak vzácný úkaz – lze je pozorovat prakticky z více než celé jedné polokoule Země, ale tentokrát máme tu smůlu, že se nacházíme přesně uprostřed té části planety, z níž zatmění není pozorovatelné vůbec. Obrázek vytvořený Fredem Espenakem napovídá, že máte-li zrovna cestu na Nový Zéland, budete v době zatmění na tom nejsprávnějším místě. Vydáte-li se na západ Severní Ameriky, nebo ještě dále na západ – do východní Asie a Austrálie, budete mít na zatmění také docela dobrý výhled. U nás si počkáme na úplné zatmění Měsíce ještě rok. Ale necelý:-)

m1

Poslední čtvrť nastane 15. října ve 21:12. Poté se 18. října Měsíc setká s Jupiterem. Nebudou k sobě nijak blízko, ale podívaná to na ranní obloze bude docela pěkná.

m2

Do novu Měsíc docouvá 23. října (23:56) a opět nastane zatmění. Tentokrát jde o částečné zatmění Slunce pozorovatelné opět ze západní části Severní Ameriky. U nás je vidět nemůžeme.

m3

Za pár dní nato se začne dorůstající Měsíc objevovat na večerní obloze, kde opravdu tenoučký srpek krátce po novu potká Saturn. Planeta je v tu dobu vlastně nepozorovatelná. Ale při troše štěstí, velké dávce pozorovatelského umění, a z vysokého kopce, by mohlo být setkání Měsíce se Saturnem pozorovatelné pomocí dalekohledu. Ze západní poloviny Česka by mohl být vidět i zákryt Saturnu (na Moravě a východě Čech budou v okamžiku vstupu planety za měsíční disk obě tělesa už pod obzorem). Obrázek vytvořený programem Stellarium zachycuje situaci 25. října 2014 v 18:20 SELČ nad ideálním obzorem. Nebude to jednoduché pozorování, ale jako výzva pro fajnšmekry je zákryt Saturnu Měsícem vrcholem říjnového dění na obloze.

m4

O den a půl později, v neděli 26. října, se ve „tři“ hodiny ráno konečně vrátí všechny časomíry na 2 hodiny středoevropského času a následujících alespoň několik měsíců, budou ukazovat normálně.

A v tom (relativně) normálním čase se začne na obloze objevovat planeta, kterou jsem až dosud nenápadně zamlčoval, i když se nachází přímo v titulku. Merkur byl v září v největší úhlové vzdálenosti od Slunce směrem na východ, a přesto nebyl vůbec pozorovatelný. To se ale brzy změní. Po konjunkci se Sluncem (16. října) se rychle hrne na opačnou stranu. Nejlépe viditelný bude začátkem listopadu, ale už na konci října začne ráno nad východním obzorem vstupovat na scénu. Přelom října a listopadu je letošním nejlepším obdobím viditelnosti Merkuru na ranní obloze.

Převzato z blogu JanVesely.bigbloger.lidovky.cz se souhlasem autora.
Autor je pracovníkem Hvězdárny a planetária v Hradci Králové



zpět na článek