Neviditelný pes

ASTRONOMIE: Už to zase sviští

6.9.2014

Nikoli na cvičišti, ale naostro a docela blízko Země. V neděli 7. září proletí asteroid 2014 RC ve vzdálenosti necelých 40 tisíc kilometrů od středu naší planety.

Pro srovnání – družice na geosynchronních drahách (třeba ty telekomunikační) se nacházejí ve vzdálenosti 36 tisíc kilometrů a Měsíc je naopak desetkrát vzdálenější. 2014 RC tedy bude hodně blízko. Smyslem tohoto článku však není vytvořit senzaci, ale spíš pomoci k udržení vášní na rozumně dlouhé uzdě.

Objeven byl asteroid 2014 RC také v neděli, a to 31. srpna 2014, jedním z dalekohledů projektu Catalina, jenž se zaměřuje na vyhledávání krátkodobých jevů na obloze. Do této kategorie patří i planetky neboli asteroidy. Tento kousek měří odhadem okolo 20 m, což mě přivádí k první uklidňující poznámce:

Takové těleso snese označení asteroid jen s přimhouřenýma očima. To, co se rozpadlo loni v únoru nad Čeljabinskem, byl podobně velký „macek“. Lišil se jen tím, že o něm astronomové předem nevěděli, takže jej nestihli mezi asteroidy zařadit. Z hlediska katastrofických úvah na téma co by bylo, kdyby se 2014 RC srazil se Zemí, jde o těleso spíš nezajímavé – případné škody by byly v nejhorším případě komunálního charakteru. Na zemský povrch by po rozpadu ve výšce okolo 10 kilometrů pravděpodobně dopadly jen úlomky a nějakou neplechu by napáchal sonický třesk a tlaková vlna by rozbila pár oken – to se může stát i v blízkosti vojenského letiště. Pravda, v případě pádu dvacetimetrového „asteroidu“ by těch rozbitých párů oken bylo víc. Problém je tak spíš v honosném titulu. Citlivost dnešních přístrojů je taková, že z nedostatku vhodného pojmenování pro přerostlé kusy skal, zařazují astronomové i řádově metrové hroudy na seznam asteroidů, což pak vyvolává dojem, že jde o kdovíjak významná tělesa.

Druhá poznámka se týká toho, že tak těsný průlet už dnes vlastně není žádná senzace, což je na té zprávě to nejsenzačnější. Zajímalo by mě, jak se toho zhostí bulvár. Tipuji, že událost přehlédne. A to je dobře. Díky podobným automatům, jako je Catalina (namátkou LINEAR, PanSTARRS), máme totiž okolí Země pod důkladným dohledem. Skutečnost, že se podobné zprávy objevují poslední dobou každou chvíli, tedy není způsobena tím, že by se teprve v posledních letech asteroidy rozhodly zaútočit na Zemi, ani tím, že by se četnost jejich přiblížení k Zemi z nějakých fyzikálních důvodů v nedávné době zvýšila. Jen jsme dříve žili ve sladkém bezvědomí.

2014rc_ca2-main_0

Průlet tělesa 2014 RC okolo Země 7. září 2014 (časy jsou uvedeny v UTC; časové údaje v SELČ dostaneme přičtením 2 hodin). Zdroj: Paul Chodas, NASA / JPL

Chce to tedy klid. A kromě nohou v teple bych doporučil i cestu na jižní polokouli. Od nás totiž nebude průlet tělesa 2014 RC vidět. K nejtěsnějšímu přiblížení má podle současných poznatků dojít přesně v 18 hodin světového času (20 hodin středoevropského letního) přibližně nad Novým Zélandem. Odhaduje se, že 2014 RC dosáhne jasnosti vyjádřené tzv. magnitudou +11,5. To znamená, že ani náhodou nebude vidět prostýma očima. Bude ale v dosahu amatérských dalekohledů. Takže se, nevydáme-li se na vlastní hon za asteroidem, můžeme určitě těšit na úlovky, které na internetu zveřejní jižní kolegové.

Převzato z blogu JanVesely.bigbloger.lidovky.cz se souhlasem autora.
Autor je pracovníkem Hvězdárny a planetária v Hradci Králové



zpět na článek