Neviditelný pes

GLOSA: Život bez Měsíce

23.7.2014

Nelétáme k planetám, zato globálně komunikujeme

Generace lidí, kteří byť jako děti zažili přistání na Měsíci, se pomalu blíží důchodovému věku. A nikdo mladší už to v přímém přenosu neviděl. Takové je dnešní poselství 45. výročí prvních kroků člověka po jiném nebeském tělese. Sděluje nám, že ne vše dopadne tak, jak prognostici líčí.

První přistání na Měsíci znamenalo velký přelom. Byl to přelom v lidské vůli i odvaze. („Malý krok pro člověka, ale obrovský skok pro lidstvo.“) Byl to přelom v plnění vládních slibů a programů. (Hned po Gagarinově prvním letu prezident Kennedy slíbil přistání na Měsíci do konce dekády - a stalo se.) A měl to být přelom v technologickém pokroku. Na první přistání měla navázat stanice na Měsíci, lety k planetám, lety ke hvězdám... Nic z toho se neuskutečnilo. Ne proto, že by lidstvo, věda a technologie zdegenerovaly, ale proto, že změnily perspektivy.

Dvanáct mužů, kteří se v letech 1969-72 prošli po Měsíci, mělo tvořit jen předvoj. Dnes jsou místo toho kultovním společenstvím těch, kteří to dokázali a po nichž už další nepřišli. Čtyři z nich již zemřeli a nejmladšímu z žijících je 78 let. Tak trochu připomínají osud herců z kultovního filmu Sedm statečných. Poté, co zemřel Eli Wallach (hrál padoucha Calveru), žije už pouze jednaosmdesátiletý Robert Vaughn (Lee). Za pár let bude v podobné situaci poslední žijící „muž z Měsíce“.

Ale znovu - to není lámání hole nad dnešní civilizací. Ta sice nemá peníze na prestižní projekty typu procházky po Měsíci, zato rozvíjí oblasti, o kterých se dřív nesnilo ani prognostikům. Nezapomínejme, že Neil Armstrong řídil první přistání na Měsíci ručně (primitivní palubní počítač byl přetížen). Nezapomínejme, že klasik sci-fi Ray Bradbury si sice dokázal představit soukromé rakety běžně létající na Mars, ale nedokázal si představit jejich komunikaci se Zemí. My žijeme ve světě, který nemá na to, aby vyslal kosmonauty na Měsíc. Má ale na to, aby digitální komunikace (mobilní telefony, internet) byla dostupná i pro ty nejchudší. To není až tak málo.

LN, 21.7.2014



zpět na článek