Neviditelný pes

GLOSA: Naruší sopečný prach globální oteplování?

20.4.2010

Oficiální stanovisko Komise OSN pro klimatické změny, vědci mnohokrát kritizované, je založeno na tvrzení, že globální oteplování je způsobeno negativními vlivy způsobenými lidskou činností. Ponechme stranou, že pro tvrzení chybí přesvědčivé a ověřené důkazy. Za peníze lze udělat i prodat vše, a proto se hned propaganda nezmění.

Výbuch islandské sopky může však mnohé poopravit. Sopečný prach a popel tvořený malými částicemi o velikosti kolem dvou milimetrů zasahuje v současné době především vyšší vrstvy atmosféry, zhruba ve výšce 6 až 10 km a postupuje kolem Evropy i části zeměkoule. Některá odborná tvrzení zahraničního tisku předpokládají, že činnost sopky za nepříznivého vývoje erupce může trvat delší období, možná, s pesimismem, i několik let. Obal vulkanického popela obklopujícího část Země může vedle určitých zdravotních potíží snížit i stávající množství slunečního záření. Důsledkem by byl vznik dočasně trvajícího chladného počasí se značným dopadem na podnebí, biosféru, zemědělství s možným následným celosvětovým propadem ekonomiky. Připomínám, že uvedený odhad globálního ochlazování rovněž není zatím ničím podložen.

Vulkanické erupce jsou jedním z mnoha příkladů, jež dokazují obrovskou moc přírodních sil neovlivnitelných člověkem.. Nelze jim zabránit, je možné je pouze sledovat a pokoušet se je předpovídat. Rozhodně k nim nedochází jako důsledek negativních činností člověka. Nevěrohodně by proto působil narychlo svolaný summit podobný nedávné mezinárodní kodaňské konferenci, nutící všechny vyspělé i rozvojové státy ke společnému boji proti sopečnému řádění.

Právo, 19.4.2010



zpět na článek