Neviditelný pes

INTERNET: Daň z odkazu

26.3.2019

Kolem chystané evropské směrnice o autorském právu je velké rozčilení, demonstroval jsem proti ní už loni. Letos jsem se účastnit nemohl , ale celý víkend se mi to v hlavě obracelo zleva zprava. 

Pokusil jsem se prokousat i právničinou článků 11 a 13 předmětné směrnice. Myslím si, že EP směrnici zítra a pozítří schválí. Bude to mít dva následky. Jeden bude, jak se říká, pí árový. Přispěje to k upevnění obrazu Evropské unie jako molocha odtrženého od reality a oklešťujícího svobodu prostřednictvím byrokratických restrikcí. Druhý následek bude praktický. Nestane se nic, internet dál bude takový, jaký známe, natož aby se zhroutil. Google a Facebook nikomu nic platit nebudou a producenti obsahu od nikoho nic nedostanou. Jen přibude nějaká drobná buzerace, kterou si dnes neumím představit. Něco jako když padesátkrát denně musím odsouhlasit používání cookies na webové stránce a něco jako je GDPR, další symbol jalového byrokratického příkaznictví.

Rozruch je kolem článku 11 a článku 13. Ten článek 11 stanoví, že citovat lze jen velmi krátký úryvek textu. Zadal jsem si tedy do Googlu „daň z odkazu“ a nabídlo mi to 11,8 milionů stránek. Odkazy mají tři části, zde typický příklad:

EU chystá „daň z odkazů“, Facebook u mladých netáhne a chystá se ...
https://www.lupa.cz/.../eu-chysta-dan-z-odkazu-facebook-u-mladych-netahne-a-chyst...
3. 6. 2018 - Evropská unie chce zavést „daň z odkazů“ a přimět internetové platformy hlídat porušení autorského zákona uživateli. Oba nápady jsou ...

V první je tedy fragment titulku, pod tím adresa a v třetí dvouřádkový citát, začátek článku. Je to vyladěno, aby badatel mohl usoudit, zda je na správné stopě, jinak se z toho nic nedozví. Je toto ona „velmi krátká“ citace? Myslím, že ano. Proč tedy to měnit a hlavně, jak to zkrátit?

Článek 13 se týká ochrany autorských práv před zveřejňováním. Je zjevně nebezpečnější než článek 11. Ten se zřejmě zvrhne v otravnou buzeraci a snížení užitnosti, ovšem článek 13 uvaluje odpovědnost za původnost obsahu na poskytovatele obsahu a zavádí automatizovaného cenzora, který údajný plagiát ani nedovolí nahrát. Takže zapomeňte, že si při návštěvě Prahy nahrajete na Facebook fotku Hradčan branou z Novotného lávky. On to před vámi už někdo vyfotil a navíc flagrantně porušujete autorská práva Matyáše z Arrasu. Ale opět, na základě dosavadních zkušeností si myslím, že to vyšumí do nějaké drobné buzerace a obtíže.

O vznik a rozvoj internetu, tohoto knihtisku nové doby, se nezasloužila ani Evropská komise, ani Evropský parlament. Nejvíc by mu prospěly, kdyby se do něho nemontovaly a věnovaly pozornost rozvoji datové infrastruktury a podpory technologií. Je to přece hanba, že se evropské technologický firmy nechaly předhonit nějakým čínským Huaweiem a je nutno se před ním bránit zákazem.

LN, 25.3.2019

Neff.cz



zpět na článek