Neviditelný pes

PRÁVO: Čínský rating a vsetínský lev

9.3.2019

Ohrožuje nás jak prověřování spolehlivosti občanů, tak i selhání vykonatelnosti práva

V den, kdy jsem si v Lidových novinách přečetl článek o tom, jak je v Číně zjišťována občanská nespolehlivost (Jan Klesla: Jsme jenom číslo, LN 5. 3.), se dozvídáme, že lev chovaný v obci Zděchov na Vsetínsku usmrtil svého chovatele. Souvislost? Možná větší, než si myslíme…

Již dříve jsme se dozvídali, že Čína připravuje rating občanské spolehlivosti a důvěryhodnosti, na základě kterého chce vytvářet „černé listiny“ nedůvěryhodných občanů. Těm pak bude například znemožněn nákup letenky nebo lístku na vlak. Podle článku prý již tak bylo 17,5 milionu takto nespolehlivých občanů zabráněno cestovat vlakem a dalším pěti milionům odletět. Důvodem k zapsání na takovou „černou listinu“ je například neplacení pokut nebo taková maličkost, jako je chození se psem, který není na vodítku…

Pes bez vodítka? Majitel lvů na Vsetínsku již od roku 2009 (!), kdy je choval bez řádného a nezbytného povolení od veterinární správy, se s nimi (na vodítku) volně procházel, ke zděšení občanů, po ulicích obce. Vloni v červnu se zde lev střetl s cyklistou, šelma shodila muže z kola. Případ projednával vsetínský městský úřad. Policisté nezjistili, že by se stal trestný čin, a předali věc úředníkům k došetření. Majitel věc vysvětlil tak, že cyklista zřejmě zavadil o lva pedálem svého kola… Zoufalý starosta záležitost označil za absurdní…

Navíc lvy choval majitel bez řádného oplocení ve zcela nevyhovujícím přístřešku, který byl postaven bez stavebního povolení, a nebyl tedy řádně zkolaudován. Mnohokráte jsem se ve své funkci zástupce ombudsmanky obracel na ministerstvo, veterinární správu i obec k hledání řešení, ale zcela bez výsledku. Stavební úřad sice majiteli nařídil odstranění nepovolené stavby, ale ten si z rozhodnutí úřadů nic nedělal – a výkon rozhodnutí nemohl být, z pochopitelných důvodů, proveden. Jak chcete odstraňovat nepovolenou stavbu, ve které se nacházejí dva lvi?

Nejsou oba případy – čínského ratingu a vsetínského lva – jen dva extrémní konce téhož „hledání“ občanského života a bezpečného občanského soužití? Má jistě pravdu Jan Klesla, když ve svém článku píše, že čínský způsob zjišťování spolehlivosti občanů představuje „existenciální ohrožení našeho způsobu života a svobody“. Ale nepředstavuje tragické selhání vykonatelnosti našeho práva v souvislosti s „chovem lvů“ na Vsetínsku stejné ohrožení? A není podobných selhání vykonatelnosti platného práva kolem nás více, než může slušný právní stát snášet? Asi si budeme muset vybrat. A to rychle…

Autor je zástupce veřejné ochránkyně práv

LN, 7.3.2019



zpět na článek