Neviditelný Pes

SPOLEČNOST: Nohavica ztratil posluchačku – Marvanovou

7.11.2018

Poté, co Jaromír Nohavica přijal vyznamenání z rukou ruského prezidenta Vladimira Putina, nechala se Hana Marvanová slyšet, že už nebude poslouchat jeho písničky. Je to holt zásadová dáma!

Jaromír Nohavica je můj oblíbený dlouholetý písničkář. Jeho spolupráci s StB beru s nadhledem a rozhodně nehodlám na tomto faktu parazitovat. Chápu, že jiní, jako Jaroslav Hutka, to tak necítí a o Nohavicovi píší jako o udavačovi. Ostatně Hutka snad jako jeden z mála má na toto vyjádření nárok.

Velmi mne však překvapilo, když Nohavicovo vyznamenání od ruského prezidenta vedlo ke dvěma vyjádřením aktivních politiků, Jiří Dolejše z KSČM a Hany Marvanové zvolené do pražského zastupitelstva za hnutí STAN.

Jiri Dolejs@DolejsJiri
Pravda a lez, zpíval kdysi Nohavica - co začal nadbíhat Okamurovi už to asi neplatí. Co by asi řekl Vysockij?

Hana Marvanová@HanaMarvanova
35 let poslouchám Jaromíra Nohavicu. Ode dneška už ne! S medailí z Kremlu to u mě definitivně prohrál. Zpěvák na straně moci, která nenávidí svobodomyslné lidi, to je konec umělce.

Nejprve ke komunistovi Dolejšovi. Vladimir Vysockij byl vynikající sovětský umělec, který si právě se sovětskými komunisty příliš nezadal. Jeho některé písně u nás hrál právě Nohavica. Vysmívat se Nohavicovi prostřednictvím Vysockého je typická komunistická politika přepisování dějin.

Co se stanoviska Marvanové týče, je to opět typická reakce lidí, kteří milují „odvážná gesta“. A k tomu lze jen dodat, že 35 let svého života nejde jen tak jedním rozhodnutím „vymazat“. Navíc je to ve stylu Járy Cimrmana, který svými rozhodnutími trestal sám sebe - viz scénka z filmu, kdy učitel Cimrman říká dětem, že dnes nebudou běhat oni, ale on, a běží se svými zavazadly z památného Liptákova.

Současně to svědčí o něčem velmi nepěkném v povaze českých „progresivních politiků“. Rádi se stylizují do role jakési morální „autority“ a všichni ostatní jim nesahají ani po kotníky. K tomu ale potřebují zakládat stále nové a nové partaje, když v těch původních, v nichž dělali politickou kariéru, neuspěli.

Pokud Nohavica přijal vyznamenání z rukou ruského prezidenta, je to především jeho věc. Je dost starý na to, aby věděl a chápal, co to v českém prostředí znamená.

Převzato se svolením autora z JanBarton.blog.idnes.czzpět na článek