Neviditelný Pes

GLOSA: První středa v měsíci

8.6.2018

Každou první středu v měsíci nemilosrdně ozvučují celé Čechy, Moravu a Slezsko veřejnoprávní sirény. Zkouška trvá 140 sekund a tón „sirééény“ je nekolísavý. Těsně před ní i po ní dochází k oznámení, že proběhne či proběhla zkouška sirén.

Pravidelný test veřejných „houkaček“ pokládám za prospěšný. Siréééény většinou fungují. Doufám, že veřejná správa si o tom vede pečlivé záznamy. Nicméně k čemu je to vlastně reálně dobré pro občany? Víte, kam se máte jít schovat, pakliže uslyšíte burcující tón?

Já tedy nikoliv, a většina mých spoluobčanů, které jsem náhodně oslovil, také ne. Tedy konkrétní místo (v Brně, Olomouci, Praze, Adamové či v Bezdíkově…), kam bychom se měli jít bez zbytečného odkladu schovat v případě vážného ohrožení. Ježišmarjá, tak si otevřu web svého města či vesničky a najdu tam seznam stálých krytů. Ale schválně si to zkuste! Probral jsem oficiální weby devíti měst a obcí – a nenašel jsem nic. V Česku máme 6249 obcí, a tak třeba uspějete lépe.

Otázkou nepochybně je, zda vůbec existuje dostatečný počet relevantních úkrytů? Kdysi jsem četl, ale je to již více než deset let, že v České republice je celkem evidováno 5000 stálých úkrytů s celkovou kapacitou 900 tisíc míst. Přičemž český stát vlastní pouze asi pětinu ze zmíněných civilních krytů. Ještě štěstí, že jsme je reálně nepotřebovali.

Nechci malovat katastrofického belzebuba na zeď, nicméně páni politici, nemělo by dojít k posílení civilní ochrany obyvatelstva? Včetně té informační? Klakson troubí, sirény houkají… nechci vám do toho mluvit, ale sirény přece nemusíte hlásit, ty slyšíme, spíš nám poraďte, kam se máme jít doopravdy schovat.

Právo, 6.6.2018

Autor je právník a publicista

SuKolman.czzpět na článek