Neviditelný pes

DIVADLO: Senátorka kontra Slušní lidé

1.6.2018

Akce členů hnutí Slušní lidé, která způsobila přerušení divadelního představení v Divadle Husa na Provázku, aktivizovala senátorku Elišku Wagnerovou k podání trestního oznámení z výtržnictví. Policie to hodnotí jako přestupek.

Senátorka Eliška Wagnerová je opět v akci:

Už v sobotu jsem se rozhodla, že podám trestní oznámení na neznámé pachatele kvůli jednání tlupy takzvaných slušných lidí v Divadle na Provázku. A to pro podezření, že jednání těchto osob naplnilo skutkovou podstatu výtržnictví,“ uvedla Eliška Wagnerová na svém facebookovém účtu. „Představa, že by se v divadelním prostředí mohl odehrávat ‚kotel‘ fotbalových derby, byla až do osudného večera absurdní. Na rozdíl od fotbalových výtržníků útočících ‚jen‘ na tábor soupeřů, zaútočili podezřelí na podstatu demokratického právního státu a to připustit nelze. Popsaný případ je precedentní a jako takový by měl být velmi pečlivě a seriózně prošetřen a důsledky vyvozeny. Demokracie musí ukázat svou obranyschopnost,“ uvedla Wagnerová.

Podrobně se akcí „slušných lidí“ zabývá komentář Jany Machalické na lidovky.cz . Mimo jiné upozorňuje i na to, že naši „slušní lidé“ nejsou zdaleka originálními, jak bychom si mohli myslet. Připomíná přerušování hry Kat a blázen v předválečném Osvobozeném divadle.

Jako každý čtenář našich zpravodajských webů jsem zaregistroval, že se v Brně „cosi chystá“. Média upozorňovala na to, že v jisté hře Ježíš Kristus znásilňuje muslimku. Pak se údajně ozvali někteří lidovečtí politici a hra se potom stala prostředkem ke zviditelnění hnutí Slušní lidé. Média si ještě povšimla, že jedním z členů skupiny je bývalý člen Sládkových republikánů, kteří v první polovině devadesátých let tvořili svéráznou opozici a o nichž Miloš Zeman hovořil jako o „ zdivočelých sociálních demokratech“. Je pravdou, že Zemanova tvrdá protiklausovská rétorika na tyto zdivočelé voliče Sládka zapůsobila a republikáni koncem devadesátých let zmizeli z celostátní politiky.

Nemíním se v této věci hlubokomyslně zamýšlet nad „svobodou projevu“. Podle Machalické je scéna znásilnění muslimky Kristem metaforou. Budiž - i když v koutku duše považuji tuto „metaforu“ za vykalkulovanou na zaujetí publika, což se zcela evidentně podařilo.

Jde mi ale o pokus části politického spektra, kterou reprezentuje právě Wagnerová, zviditelňovat se a přiživit upadající zájem o senátní politiky. Blíží se volby a je potřeba přitopit pod kotlem, a to jak akcí Slušných lidí řádících v Divadle Husa na provázku, tak těch politiků a političek, kteří se za slušné lidi stoprocentně považují.

Z vysvětlení Wagnerové je zřejmé, že zatímco bitky na stadionech nejsou ohrožením podstaty demokracie, přerušení divadelní hry způsobem a la „Slušní lidé“ takovým ohrožením demokracie je. Ve svém důsledku je však trestní oznámení Elišky Wagnerové ze stejného soudku jako avizované obvinění prezidenta Miloše Zemana z velezrady kvůli „aféře novičok“. Nevzpomínám si, že by se tato skupina českých politiků nějak hlasitě vymezovala vůči recesistické skupině Ztohoven v případě rudých trenýrek nad Pražským hradem. Je možná příznačné pro českou scénu, že ani česká policie nevěděla, jak na stížnosti s přerušením divadelní hry reagovat, a její stanovisko je takové, že nešlo o trestný čin, ale o přestupek. Wagnerová, jako bývalá členka Ústavního soudu, to ale vidí na trestní oznámení.

Zdá se, že obrana západních hodnot demokratické společnosti v podání Wagnerové se výrazně liší od těch lidí, kteří „metaforu“ znásilňování muslimky Kristem považují právě za flagrantní výsměch hodnotám naší společnosti, která o sobě ráda hovoří jako o společnosti postavené na křesťanských ideálech. Naši předkové by to možná nazvali tak, že nám není nic svaté. Já osobně si dovolím onu inkriminovanou scénu, alias metaforu, nazvat jako poněkud nevkusnou.

Převzato se svolením autora z JanBarton.blog.idnes.cz



zpět na článek