Neviditelný pes

GLOSA: Veřejné konzultace o budoucnosti Evropy

29.5.2018

V současnosti probíhají dvě veřejné celoevropské debaty o budoucnosti Evropy, organizované Evropskou komisí. Jedna formou on-line dotazníku, druhá formou veřejných debat ve 160 evropských městech.

On-line dotazník neušel sžíravé pozornosti euroskeptiků. Například Tomáš Břicháček mu vyčítá, že je příliš pro-integrační a levicový (je tam mnoho sociálních otázek) a že je pouze v angličtině, prý naznačuje spiknutí (otázky vypracovalo „údajně“ 96 občanů z 27 členských států a možnosti odpovědí „podsouvají“ cosi občanům). Jsem spíše středo-pravicového zaměření, ale z vlastní zkušenosti z diskusí s běžnými občany o EU vím, že velkou část z nich nezajímá, co dělá Komise nebo Rada, ale třeba právě to, proč už nemáme stejné platy a důchody jako v Německu apod. Těch 96 unijních občanů sestavujících dotazník to naštěstí vědělo také, byť jsou nařčeni z levičáctví. Stejně tak sestavovatelé dotazníku vnímali potřebu zlepšit evropskou integraci v globální realitě. A že tato realita, objektivně znamenající snižování významu evropských národních států v celosvětovém kontextu, někomu nevoní, ještě není důvodem k urážkám: nazývat v tomto kontextu v závěru článku Komisi „soudruhy“ nic jiného není, zejména když mnoho z nich znám osobně.

Veřejné debaty pod názvem Citizens’ Dialogue (Dialog občanů, kalendář zde) přivážejí do evropských měst významné politiky k přímým debatám, které jsou živě přenášeny prostřednictvím internetu (streaming). Od roku 2012 jich proběhlo 700, do evropských voleb v květnu 2019 jich má být ještě 500.

Chcete-li se zapojit do debaty máte tyto, ale i další možnosti. Diskuzí na téma unijní budoucnosti je spousta, např. Institut pro křesťansko-demokratickou politiku právě ukončil sérii takovýchto debat po krajských městech v celé ČR. Jsme v historické době, kdy máme možnost i právě těmito diskuzemi ovlivnit vlastní budoucnost, protože i my jsme Evropa.

Převzato z autorova blogu s jeho souhlasem

Autor je českým europoslancem (KDU-ČSL) a předsedou výboru pro právní záležitosti (JURI) v Evropském parlamentu.



zpět na článek