Neviditelný pes

MÉDIA: Český lev aneb Nevolte Zemana

13.3.2018

Český lev byl využit česko-slovenskou uměleckou frontou k propagaci boje proti „aroganci moci“. Letošní americké Oscary, které se tentokrát obešly bez přehnaných politických narážek, tak Český lev trumfl o řád.

Možná, že svou roli letos sehrálo to, že se v českých filmech uplatňují i slovenští herci a herečky, že se letošní vyhlášení cen filmové akademie neslo v duchu boje s Milošem Zemanem a Robertem Ficem. Konferenciérka pořadu, Slovenka Adéla Vinczeová, se po první protizemanovské proklamaci snažila sice upozornit na to, že stále moderuje pořad vyhlášení vítězů české filmové akademie, ale pak už víceméně rezignovala.

Za suverénně nejhloupější výkřik jednoho z vyznamenaných považuji „Nevolte Zemana“. Obecně se zejména česká část oceněných snažila ve svých vystoupeních naznačovat zejména to, jak snadno lze o demokracii přijít. Zejména ocenění filmu Milada o justiční vraždě Milady Horákové k tomu přímo vybízelo. To je samozřejmě velmi silná připomínka zločinů komunistické totality, která si skutečně zaslouží, abychom si ji připomínali. Nicméně strašit tím, že na nás nová totalita čeká jakoby za rohem, je zavádějící. Byl to mimochodem jeden z oceněných, Oldřich Kaiser, který se pokusil zažertovat si na téma MeToo, snad aby upozornil, že nic se nemá přehánět.

Boj umělecké fronty proti Zemanovi je plastickou ukázkou toho, proč dokáže mezi Zemanovi příznivce vnést pocit důležitosti boje s pražskou „kavárnou“. To, že umělci veřejnoprávní televizi nedají a budou za její nezávislost bojovat, pro ČT žádné terno není. Je to ale jen slabý odvar někdejší televizní krize z doby „opoziční smlouvy“, kdy se „správní“ politici přímo do boje za nezávislou televizi zapojili na televizní půdě. Navíc slovům Miloše Zemana z jeho inauguračního projevu dávají filmoví tvůrci až zázračnou moc. Prezident může rozhodnout a také rozhodl o obsazení Ústavního soudu a o složení Bankovní rady ČNB. Členy do Rady pro rozhlasové a televizní vysílání volí poslanecká sněmovna a jmenuje je předseda vlády. Záleží tedy především na dohodách ve sněmovně, kdo je do rady navržen a posléze předsedou vlády jmenován.

Česká veřejnoprávní televize byla za svůj politický aktivismus, tj. za propagování některých politických seskupení a názorů, již mnohokrát kritizována. Nyní sice kritika a stížnosti, kterými se rada zabývá, směřuje zejména na TV Barrandov, ale i dříve naznačovaly některé závěry analýz práce ČT vypracované pro RRTV, že ČT propaguje program pravicovým stranám. Perlička: v letošním roce se RRTV například zabývala požadavkem na zveřejnění platu Václava Moravce. RRTV žádost odložila, protože podle jejího názoru požadavek na zveřejnění výše platu nespadá do její pravomoci.

Miloš Zeman tak má na veřejnoprávní televizi pouze vliv „vytvářením názoru“. Může si na ČT stěžovat a také to již mnohokrát udělal. Že ve své kritice pokračuje, je ale rovněž známkou toho, že se informace ČT vůči Hradu a Zemanovi osobně nijak podstatně nezměnily. Nyní se ČT opět zabývá vztahem mezi firmami, které pro Hrad pracují, a jejich sponzoringem buď Zemana, nebo strany SPO. Evidentně tedy České televizi není nijak bráněno vysílat kritické názory na Zemana a ona tak i koná.

Z hlediska kritiky Zemana od filmových tvůrců považuji proto jejich obhajobu ČT za pochopitelnou, nicméně se domnívám, že při udílení cen Český lev odvádí pozornost od oceňovaných snímků a stylizuje filmovou akademii do role politického arbitra právě na úkor oceněných filmů. Tím si těsně po inauguraci Donalda Trumpa v loňském roce prošlo i udílení cen Oscar, letos už naštěstí dostali pořadatelé rozum a okaté kritice amerického prezidenta se vyhnuli. Český filmový průmysl navíc produkuje kromě několika oceněných snímků i dost podřadné zboží a filmová akademie by možná udělala lépe, kdyby se zaměřila na pochybné snímky. Jestliže z padesáti natočených českých filmů zaujalo porotce pět, šest, také to o něčem vypovídá.

Převzato se svolením autora z JanBarton.blog.idnes.cz



zpět na článek