Neviditelný pes

FEJETON: Genderová vyváženost

15.11.2017

Výraz gender označuje kulturně vytvořené rozdíly mezi mužem a ženou, s kterými žijeme prakticky nejméně od doby kamenné. Samozřejmě se časem měnily, ale podstata zůstává. Muž je muž, žena je žena. Co se mění, je hlavně jejich působení ve společnosti, částečně i vzájemné vztahy.

Podle řady „myslitelů“, hlavně z feministických řad, jsou změny pomalé a nedůsledné a jejich pokusy o nápravu sice určitá vrstva intelektuálů a části mládeže, hlavně vysokoškolské, sice podporuje (neberou to jen jako recesi?), ale masové pochopení se jaksi nekoná.

Nedávno se paní Daniela Kovářová ve svém fejetonu pokusila nastínit jednu větev dalšího vývoje, já se pokusím nastínit jednak stránku technickou, jednak problémy, s kterými se budou muset zastánci vyváženosti vyrovnat.

Ta technická se v současné době soustředila hlavně na společné záchody. Když jsou možné v bytech, proč ne na veřejnosti. U nových staveb to bude poměrně jednoduché. Budou již řešeny v projektu a dokonce budou mít i jednu, i když drobnou, výhodu. Jejich sloučením se dokonce získá část podlahové plochy pro jiné účely. Jeden problém tu přeci jenom je. Co s pisoáry, jasným znakem mužské odlišnosti? Budou jen kabinky? Sice jsem před časem zachytil informaci, že již byly vynalezeny pisoáry, které mohou užívat i ženy, zatím jsem je ale nenašel v žádné nabídce sanitárního vybavení.

Horší to bude u stávajících staveb. Třeba zrovna ty pisoáry. Budou se na mužských záchodech demontovat nebo na ženských záchodech osazovat? Nebude pak málo kabinek? Jsou ale vůbec potřeba? Vždyť jsme si všichni rovní, tak proč se oddělovat na záchodě.

Jednodušší to bude u veřejných lázní, koupališť nebo nemocnic. Tam se jen zruší oddělené šatny a v nemocnicích společné pokoje. To dokonce může zvýšit počet lůžek na oddělení.

Naopak více problémů je po stránce řekněme společenské. Začněme s oslovením. Mezi mužskou populací je běžné oslovení „ty vole“. Bude možno ženám říkat „ty krávo“? Ne to nepůjde, kráva je také rodu ženského. Naštěstí má čeština rod střední. Oslovení „ty dítě“ se jaksi nehodí, ale co takhle „ty (vy) stvoření“? Genderově je to sice vyvážené, ale už vidím své spolustolovníky v hospodě nebo referentku na libovolném úřadě, až je tak oslovím.

Dále bude nutno řešit odívání. Je pravdou, že u žen se za posledních řekněme sto let značně rozšířilo nošení kalhot, Troufám si říct, že doma, v zaměstnání, při běžné činnosti nebo rekreaci již jejich podíl činí nejméně sedmdesát pět procent. V tomto směru ženy muže jasně dohánějí. Co ale se zbylými procenty? Jsou tu svatby, plesy, návštěvy divadel a řada jiných společenských akcí, nehledě na módní přehlídky. Pravda, leckde se hodí kalhotový kostým, ale co ty ostatní? Tam to bývá, troufnu si říci, skutečná soutěž toalet. Čím větší akce, tím extravagantnější toaleta. Tak se ptám, jaký to má vlastně účel. Dělají to ženy proto, aby udělaly dojem na muže (feministky pozor!), nebo se jedná o jejich vzájemné soupeření? Pokud platí první důvod, mělo by to být ženám zakázáno, v druhém případě mužům zakázána spoluúčast na těchto akcích. Nebo se ženy této jasné genderové nevyváženosti samy dobrovolně vzdají? Sukně (mimo Skotů a některých domorodých kmenů) nebo róby těžko mužům vnutí. Podobně je to s účesy nebo s líčením, i když zde se naopak i muži značně činí.

Pokrok ve vyváženosti mohou ženy zaznamenat v tetování. To bývávalo dlouho výsadou námořníků a různých pochybných živlů, ale ženy podnikají na tento monopol frontální útok.

Dalším příkladem je dávání ženě přednost třeba ve dveřích, při usedání a podobně. Těm skalním začíná vadit i toto. Ale tento společenský zvyk panuje (nebo by alespoň měl) i mezi muži. Mladší dává přednost staršímu, podřízený nadřízenému, aniž by šlo o ponižování. Má se tedy zrušit oboje?

Jistě by se našly i další příklady, ale zaujala mě jedna věc – skoro ve všem výše citovaném se ženy snaží dotáhnout na muže. Znáte opačný příklad kromě zmíněných účesů a líčení?

Co říci na závěr? Jedná se o módní výstřelek, nebo nadčasový trend? Máme se tomu smát, nebo se toho bát? Co na to většina žen?



zpět na článek