Neviditelný pes

SPOLEČNOST: Nohavica zklamal...

2.11.2017

... alespoň některé morálně čisté duše

Očekával jsem, že vyznamenání od Miloše Zemana někteří „nevydýchají“. Nespletl jsem se. Například Roman Potoczný o svých pocitech v blogu píše Jarku, tys to vzal?

Obecně řečeno - letošní výběr oceněných prezidentem republiky Milošem Zemanem u příležitosti státního svátku vzniku Československa považuji za nejméně kontroverzní snad za celou dobu působení Zemana ve funkci prezidenta. Ocenil naprosto nezpochybnitelné osobnosti nejvyššími státními vyznamenáními, Řády T. G. Masaryka a Bílého lva. Diskutabilní snad mohou být někteří ocenění Řádem za zásluhy pro Českou republiky. Režisér Zdeněk Troška zcela jistě nevyniká hloubkou svých filmů, ale je bezpochyby nejúspěšnějším režisérem komedií a pohádek.

Jarek Nohavica je pak příkladem reálné historie Československa po roce 1968. Jeho velkým kritikem je bezesporu další český písničkář, Jaroslav Hutka. Jeho píseň Udavač z Těšína se plně věnuje tomu, že Jaromír Nohavica spolupracoval v osmdesátých létech minulého století se Státní bezpečností. Hutka byl v podobném postavení jako Nohavica, zatímco Hutkovi StB zatápěla tak dlouho, až emigroval, Nohavica nátlaku StB podlehl a začal s ní spolupracovat. Hutka se ve své písni zabývá mimo jiné i tím, že na konci osmdesátých let zpíval Nohavica ve Vídni, setkal se s dalším exilovým zpěvákem Karlem Krylem a měl pak StB o tomto setkání podat informace.

Jaromír Nohavica o svém pozvání na StB po koncertu ve Vídni také píše. Odmítá, že by o Krylovi podal „udání“. Více se o postoji Nohavici dočte čtenář zde. Tvrdí - udavač nejsem.

Protože jsem již dost starý, abych si pamatoval atmosféru osmdesátých let minulého století v době postupně se drolící „normalizace“, jsem dalek toho vydávat o Nohavicovi jakékoliv kategorické odsudky. Po roce 1989 jsem zažil i mnohem radikálnější proměnu i bývalých mladých členů KSČ, kteří se po roce 1989 dali na politiku a byli dokonce i členy pravicové vlády vedené Václavem Klausem. Další zjednodušování ve stylu „bývalý komunista Zeman předal ocenění bývalému udavači StB“ je rovněž na míle vzdálené pravdě. Miloš Zeman vstoupil do KSČ v době Pražského jara a byl z ní za nesouhlas se sovětskou okupací vyloučen, viz citát z Wikipedie:Během Pražského jara (1968) vstoupil do KSČ, ze které byl v roce 1970 kvůli nesouhlasu s okupací vojsky Varšavské smlouvy vyloučen. V letech 1971 až 1984 pracoval v tělovýchovném podniku Sportpropag v oddělení komplexního modelování. Také se účastnil přednášek Vědeckotechnické společnosti. Poté byl až do roku 1989 zaměstnán v podniku Agrodat, kde se zabýval simulačními modely zemědělských systémů.Tento citát dále vyvrací další oblíbenou fámu o tom, že Zeman pracoval v Prognostickém ústavu pod vedením Waltra Komárka.

Ocenění Jaromíra Nohavici proto považuji za mnohem méně diskutabilní než jiné Zemanovy návrhy z předešlých let. Moralizování „bez kompromisů“ je typické spíše pro černobílé vidění světa. Černobíle však nevypadal ani Husákův normalizační režim. Byli i „slušní“ komunisté, respektive lidé, kteří byli „u komunistů“ z důvodu kariéry, ale jinak se chovali celkem normálně a v soukromí na Husáka nadávali podobně jako nestraníci. Jsem rád, že je ta doba dávno za námi. Koneckonců, i dnes všichni víme o politicích, kteří kličkují mezi stranami a hnutími a mění názory podle momentální situace a prospěchu. Ani současná doba není černobílá a i ona má své „oběti“ a „nevítěze“.

Jaromír Nohavica vyznamenání od prezidenta přijal, syn Věry Špinarové, která byla také v návrhu na vyznamenání, na Hrad odmítl přijít s tím, že by jeho matka o takové ocenění nestála. Možná ne. Možná ano. Kvůli převzetí vyznamenání však Nohavica není větší podrazák, jak se ho někteří moralisté snaží vykreslovat. Je to především záležitost osobního postoje a svědomí oceněného.

Zdá se mi, že si letos počínal Zeman mnohem ohleduplněji a zřejmě i pod vlivem prezidentské volby, v níž se hodlá ucházet o své znovuzvolení. Vyložený krok „vedle“ jsem letos nezaznamenal. Možná, že by bylo lepší, kdyby na své znovuzvolení myslel Zeman nejen letos, ale po celé své funkční období.

www.janbarton.cz
Převzato se svolením autora z JanBarton.blog.idnes.cz



zpět na článek