Neviditelný pes

FEJETON: Péče a společný domov

6.2.2017

Když nám naše babička vyprávěla o tom, jak její kamarádky používají ke splachování na toaletě dešťovou vodu, dívali jsme se na ni s poněkud útrpným a shovívavým úsměvem. A vidíte – už to děláme také. Položky za vodné i stočné nejsou totiž zanedbatelné a koruna ušetřená je stejně dobrá, jako koruna vydělaná. Vím, že nejsme sami, kdo vodu po umytí rukou nebo nádobí zachycuje a používá ještě na splachování. Vím také, že to nedělají pouze důchodci a lidé s nízkými příjmy, ale také ti, kdo slyší na varování odborníků různých profesí před následky lidského počínání. Bohužel se však takto chová jen nevelká část spoluobčanů.

Studie Masarylovy univerzity v Brně odhalila, že většina českého obyvatelstva věří na globální oteplování, spojuje ho s celou řadou dalších hrozeb a souhlasí s tím, že situaci ovlivňuje svou činností člověk, ale zároveň většina Čechů nechce doma nic omezovat nebo řešit, protože si myslí, že katastrofy se případně odehrají jinde a nás se nebudou týkat. Důsledkem plýtvání mohou být studny, ve kterých ubývá voda, vysychající vodní toky i osobní zkušenost s tím, jaké to je, když musíme chodit pro vodu do přistavené cisterny. Všichni víme, jakou nepříjemnost nám způsobí jen dočasné přerušení dodávky vody při náhlé havárii na vodovodním potrubí.

To, o čem jsem se doposud zmiňovala, jsou jevy, nad kterými se asi také někteří lidé jen útrpně pousmějí. O tom, jak je však plýtvání vodou krátkozraké, nás ale může přesvědčit pouhý pohled na mapy znázorňující oblasti ohrožené ničivým a dlouhodobým suchem na našem území i celosvětově. A na mapách podzemních vod je také znát, že drtivá většina přírodních podzemních zdrojů je poloprázdná a jejich hladina i nadále klesá. Je to pohled, ze kterého může mrazit.

To jsou důvody, které by měly vést k zamyšlení každého a přimět k tomu, abychom si přestali počínat lehkomyslně. V článku publikovaném v září 2015 v Lidových novinách zmiňuje i encykliku Laudato si o péči o společný domov papeže Františka klimatolog Jan Hollan: „Někdo si řekne: nač číst dlouhý dopis papeže jeho katoličkám a katolíkům? Ale on je to dopis všem lidem `dobré vůle`, jak se v něm praví. Moudřejší dopis jsem (ve třetí generaci neznaboh) zatím nečetl.“



zpět na článek