Neviditelný pes

GLOSA: Falešná data o korupci

26.1.2017

Středeční dopoledne zaplavily české zpravodajské servery informace o zhoršení korupce v naší zemi. (Polo)vládní (protože převážně z peněz daňových poplatníků financovaná!) organizace Transparency International (TI) zveřejnila svůj tradiční Index vnímání korupce za rok 2016. Česká republika si v celosvětovém žebříčku pohoršila o deset míst a spolu s Kyprem a Maltou se umístila na 47. příčce s 55 body ze 100 možných.

Je třeba důrazně sdělit, že tento index:

- v sobě nezahrnuje žádná objektivní, analytická data;

- z definice neměří či neodhaduje skutečný rozsah korupce, ale pouze subjektivní vnímání tohoto pojmu veřejností, je tak pouhým indexem „blbé nálady“;

- byť je analyticky nepoužitelný, slouží dnes jako nástroj zdůvodnění a ospravedlnění státních zásahů, jejichž záměrem je jen všemožně omezovat a regulovat ekonomické aktivity;

- přispívá k budování falešného dojmu o zemi prolezlé korupcí, přispívá k posílení hry zvané „boj s korupcí“, který vede k paralýze veřejného (politického) rozhodování v naší zemi.

Rozsah šedé ekonomiky, v níž je zahrnuta i korupce, je u nás dle všech vědeckých odhadů nejen výrazně podprůměrný, ale rovněž kontinuálně klesá! Neexistuje důvod, proč by stát s významně podprůměrnou úrovní šedé ekonomiky, jako je Česká republika, měl být nadprůměrně zkorumpovaný.

Korupce není způsobena charakterovou slabostí politiků a úředníků, jak prezentují naši protikorupční bojovníci z TI, ale je to systémový problém spojený s nadměrnými státními zásahy a tržními omezeními. Chceme-li s korupcí skutečně bojovat, musíme začít právě u omezování role státu a jeho zásahů.

Institut VK



zpět na článek