Neviditelný pes

MÉDIA: Modré stíny na Kavčích horách

17.3.2016

Českou televizi sleduji v současné době velmi zřídka. Její zpravodajství a publicistika není téměř k poslouchání. A tak v ní, když už si ji musím platit, občas sleduji nějaký přírodní nebo historický dokument, životopisný film, sportovní přenos nebo pěknou detektivku.

V posledních týdnech jsem se „namlsal“, podle mě, poměrně zdařilým seriálem Případy prvního oddělení. A tak není divu, že jsem se nechal v televizním programu zlákat na krimiseriál ČR Modré stíny. Sice je na programu v neděli večer, kdy mám raději klid, ale co bych neudělal kvůli detektivce. Zvlášť když předpokládám, že bude natočena podle mého oblíbeného schématu – padouch je dopaden a spravedlivě potrestán, policie má pocit z dobře vykonané práce a divák je spokojen. Prostě takový klasický „slaďáček“. A tak jsem ani příliš nevěnoval pozornost stručnému obsahu v televizním programu. Tam je mj. uvedeno, že:

„Detektivové z oddělení násilné trestné činnosti v Olomouci pod vedením Marie Výrové vyšetřují dvě vraždy, jejichž společným jmenovatelem je, že oběti se snažily upozorňovat na rozsáhlou korupci na Olomoucké univerzitě. Z korupce obviňovaly jejího kvestora, který má v nejbližších dnech nastoupit jako náměstek ministra vnitra. Vývoj událostí nasvědčuje tomu, že se kdosi shora snaží ovlivnit vyšetřování tak, aby bylo odvedeno od podezřelého kvestora.“

Asi mám dlouhé vedení, a tak se mi začalo „rozsvěcet“ až v závěru druhého dílu.

„Minisérie“ se jmenuje Modré stíny. A která politická strana má jako svůj symbol něco modrého? Děj se odehrává v Olomouci. A který bývalý politik a ministr vnitra je z Olomouce? „Filmový“ ministr, ke kterému zjevně vedou nitky všech lumpáren, které se na obrazovce odehrávají se jmenuje GELNAR!

Ještě vám, vážení čtenáři Neviditelného psa, nic nedochází?

Tak si na chvilku taky zahrajte na neohrožené filmové olomoucké detektivy! A nemusíte být ani tak „bystří“, jako oni, a ani se u toho nemusíte pořád hádat.

Stačí jen, když si napíšete na papírek jméno G E L N A R, potom ten papírek rozstřihnete tak, aby byla jednotlivá písmena samostatně a zkusíte z nich složit jiné jméno. Moc možností tento „rébus“ nemá. Anebo si myslíte, že ta podobnost je čistě náhodná?

Ale pojďme na chvíli alespoň hypoteticky předpokládat, že má dedukce je správná. Že ten filmový ministr vnitra je opravdu stínem toho bývalého, skutečného. A já jsem o tom s téměř stoprocentní jistotou přesvědčen. Pak by to ovšem bylo vážné obvinění. A to by mělo být podloženo pádnými důkazy. Například pravomocným rozsudkem jménem republiky. A já o žádném takovém rozsudku nevím. Jenom domněnky nestačí.

I nedávné, byť jen krátkodobé, zadržení toho skutečného, bývalého ministra vnitra, bylo s největší pravděpodobností jen plácnutím do vody, pokusem zdiskreditovat toho člověka. Protože kdyby měly patřičné složky státní moci důkazy o jeho trestné činnosti, určitě by si nenechaly ujít příležitost „šoupnout“ ho do vazby.

Česká televize, honosně nazývaná „veřejnoprávní“, si z toho ale zjevně těžkou hlavu nedělá.

Měl bych pro ni jeden návrh. Ať natočí, až jí zase zbudou peníze, další podobnou krimi. A podle hesla „všem dětem stejně“ by mohla tentokrát zvolit třeba téma o „kamarádšoftu“ šlechtice a uhlobarona. K tomu by možná nějaké důkazy sehnala.



zpět na článek