Neviditelný pes

FEJETON: Čepicový zákon

11.2.2016

Už týden musíte chodit s reflexním prvkem, jakmile padne noc. Je na to čerstvý zákon. Sice bydlím ve vesnici nikoli celoplošně kryté veřejným osvětlením, takže se mě zákon týká, ale naproti tomu se bojím klekánice a po setmění se snažím držet doma. Zatím mě žádný zákon, pokud jsem byl informován, nenutí chodit s reflexní páskou v kuchyni.

Nicméně se mi nový zákon líbí a velice ho chválím. Autem jezdím potmě docela často a míjím pokaždé lidi v černém kabátě, vyloupnou se ze tmy v kuželu reflektorů. Jedu pomalu, takže nemohu dát k dobru popis žádného dramatu.

Od prvního února ale je to jinak. Já jedu pomalu, ale on si koleduje o malér v podobě pokuty do dvou tisíc.

Policie zatím žádné pokuty ne uděluje a podle ministra dopravy policisté budou lidem rozdávat reflexní pásky namísto pokut. Taky hodně rozumné opatření.

Jelikož jsem ale člověk činorodý, rodí se mi v hlavě zákonné iniciativy. Tak například by bylo dobré založit občanskou iniciativu a neziskovku a aktivistickou skupinu, která by tlačila na zákonodárné sbory k přijetí čepicového zákona.

Je prokázáno, že běháním v chladnu bez čepice si uženete rýmu a že rýma je vstupní branou ke chřipce. Chřipka zabije každý rok dva tisíce Čechů, vygooglil jsem si statistiku. To je trojnásobný počet úmrtí, než jaký vykazují statistiky dopravních nehod. Alarmující to srovnání! Je třeba jednat. V prvním kroku musí být zřízeno výzkumné pracoviště, aby průzkumem terénu postavilo základy pro následný legislativní proces. Bude z toho jistě i vedlejší produkt v podobě osvětového působení, takže se těším, až uslyším v rozhlase tu potěšující zprávu: vědci zjistili, že běhání v chladnu bez čepice zvyšuje riziko nachlazení a následné chřipky n-krát. No a právě ten grantem podpořený výzkumný projekt doplní ono „en“ konkrétními čísly. Odhaduji, že to bude číslo mezi tři a osm. Pokud mi bude štěstí přát, zrodí se Neffova čepicová konstanta. Pak nastoupí poslanci a rozjedou zákonodárný proces. Bude třeba definovat „chladno“ a „čepice“. Navrhuji definování hlavového štítku. Chladno se odvodí snadno od dávno existujících norem stanovujících, kdy začíná topná sezona. Podle vyhlášky ministerstva průmyslu a obchodu č.194/2007 Sb. je třeba se soustředit na období mezi 1. zářím a 13. květnem a sledovat, kdy teplota vzduchu klesne dva dny po sobě pod 13 stupňů a předpověď nepředpokládá teplejší počasí.

Pak nastane chvíle pro čepicový zákon. Zákon musí být prosazen, bohužel, mnohdy i silou.

Policisté budou proškoleni, aby sledovali čepicovou kázeň. Hlavový štítek se zkontroluje snadno, ten bude mít každý v občanském průkazu, ovšem složitější to bude s kontrolou výměry hlavokrytu.

K záchraně dvou tisíc lidských životů je tedy dlouhá cesta, ale, přátelé: stojí to za to. Můj zrak ale hledí do větší dálky. A v ní se mi rýsuje zákon deštníkový.

LN, 8.2.2016



zpět na článek