Neviditelný pes

PRÁVO: Nezapínáš si pásy? Do kriminálu!

2.10.2014

Ministerstvo šikany řidičů a chaosu v dopravě zavedlo v roce 2006 úžasnou past na „problémové“ řidiče. Pod praporem páchání dobra na českých silnicích, zvýšení bezpečnosti a dalších populistických nesmyslů, které jen mají nasypat ovsa do koryt byrokracie a naplnit bezednou státní kasu při výběru silničního výpalného, spatřil světlo světa „Bodový systém“ made in ČR.

Vzhledem k tomu, že naši úderníci v parlamentu jedou už několik let tzv. legislativní smršť, mění se předpisy a zákony tak rychle, že v podstatě nikdo neví právního dne ani hodiny. Stejné je to i v případě bodového stíhání řidičů.

Pan František celý svůj život bydlel v malé vesničce na Vysočině. Když měl dva roky do důchodu, naskytla se mu příležitost na dobře placené zaměstnání v blízkém maloměstě a jako nádavek k tomu i pěkný 2+1, přímo stvořený pro starého mládence. I prodal svoji rodnou chalupu s polnostmi a přestěhoval se za novou prací.

Ze své rodné obce byl zvyklý jezdit autem poměrně málo. Sem tam si zajel do konzumu pro nákup, občas do města pro větší. Svoji zánovní fabii pravidelně a s láskou opečovával, nic jí neupřel. Četníky potkal málokdy, většinou schované na konci města ve křoví, když se vracel z velkého nákupu a oni tam pod kopcem před značkou „Konec obce“ měřili rychlost. František však jezdil pomalu a neměl problém.

Týden po přestěhování jel přes hlavní náměstí do práce. Zastavil se na poště a zbývalo mu asi 500 metrů k parkovišti u jeho zaměstnavatele. Najednou červená plácačka. Lekl se, co tak hrozivého provedl, koho ohrozil nebo snad jen omezil, že jej policejní hlídka staví… „Proč nemáte zapnuté pásy?“ byla otázka policisty po úvodních formalitách.

František si to ani neuvědomil, dříve v obci nebylo poutání nutné, navíc těch pár metrů snad… doma na vsi tak jezdil celý život, pásy si dával na cesty mimo náves. Bohužel, zákon hovoří jinak. I kdyby jen deset metrů chtěl František popojet, pásy musí mít a bdělá policie je tu od toho, aby takovému gaunerství a silničnímu pirátství bránila. Inu pokuta tisíc korun, bloček, na shledanou.

Bohužel se to našemu řidiči, možná z roztržitosti, možná trochu z pohodlnosti, možná ze starého zvyku, železné košile, stalo na tom samém náměstíčku ještě třikrát. Vždy se policistům omluvil za svoji „šoférskou nedokonalost“, poctivě zaplatil pokutu a jízdy autem raději omezil na minimum.

Pak se jednou vydal na výlet do velkého města. Byl hezký den na konci prázdnin a policie měla akci, aby se zmatení automotodovolenkáři bez jejich účasti navzájem nepozabíjeli při návratu do svých domovů. Tak „preventivně“ stavěli „zločince“ za volantem snad na každém desátém kilometru. Musely se kontrolovat lékárničky, pumpičky, dušičky. A došlo i na Františka.

Jako z mlhavé dálky slyší slova: „Dopustil jste se trestného činu … bez řidičského oprávnění … vybodování … až tři roky vězení … okamžitě opusťte vozidlo!“

Jak asi skončí příběh našeho Františka? Opravdu půjde na tři roky do kriminálu? Za co? Proč? Je to v našem fungujícím „sociálním“ státě vůbec možné? Co tak hrozného provedl, že jej státní moc chce vyloučit z okruhu slušné společnosti a izolovat jej mezi zloděje, násilníky a vrahy?

Nedostal se k němu dopis, který úředník zaslal na starou adresu trvalého bydliště. V něm mu oznamoval, že dosáhl 12 bodů a musí odevzdat řidičské oprávnění. Doručeno fikcí, dle zákona. Vybodování nastalo po čtyřech jízdách po náměstí bez pásů během dvaceti měsíců, aniž by kdy koho ohrozil, aniž by někdy v životě měl nehodu, aniž by si uvědomil, že to není za 2, ale nově za 3 body od kusu „kriminálního řidičského činu“. Bude opravdu souzen za spáchání trestného činu se sazbou až tři léta káznice.

Je kriminál pro Františka to, co udělá naši společnost lepší? Nebo je to prachsprostá buzerace lidí? Není to dokonce naprosto klasická ukázka současného stavu přeregulovanosti a produkce zbytečných, až nesmyslných zákonů? Má člověk v této situaci sklonit hlavu před státním drábem, anebo se začít nějak bránit a šikaně se postavit? Jak? Jde to však dnes ještě vůbec, nebo už jen čekáme na ránu z milosti?

P.S. Velmi pěkný příspěvek v diskusi pod článkem na Pravém prostoru:
Celá ta silniční „prevence“ je hovadství, na něž by naši předkové nevěřícně zírali. Trestán (pokutou, případně zákazem řízení) je člověk, který
nic neudělal. Nikomu neublížil, nikoho neohrozil….
Abychom si rozuměli – nejsem proti trestání skutečných viníků. Způsobíš nehodu? Zaviněnou? Tak to si holenku za rámeček nedáš! Neváhal bych s nejpřísnějšími sankcemi, zejména když je viníkem opilec, feťák a pod.
Ale „preventivní“ kontrola rychlosti, pásů, nedejbože lékárniček? Zkuste si představit „preventivní kontrolu“ chodců – stopnout vybraného nešťastníka na chodníku. Tak, pane chodče, pěkně věci z kapes ven, letmá kontrola bundy a kalhot, teď ještě šácnout kabelku… Že blbost? Ale proč?

Psáno pro pravyprostor.cz

Převzato z Kriz.blog.idnes.cz se svolením autora



zpět na článek