Neviditelný pes

FEJETON: Našeptávač

28.8.2014

Výborný techno-sarkasmo-společenský web Dana Dočekala Pooh.cz mě upozornil na zajímavou možnost, jak bleskově zkoumat náladu internetové veřejnosti na to či ono téma. Metoda je to jednoduchá. Stačí otevřít internetový vyhledávač, u nás to bývá nejčastěji Seznam nebo Google. Do okénka s lupičkou napíšete například ‚Poslední slovo‘, tedy název této rubriky. Okamžitě začne fungovat našeptávač. To je zařízení, které vám podsune, co lidé v souvislosti s vámi zadaným termínem nejčastěji hledají a co v souvislosti se zadaným termínem na internetu je. V souvislosti s Posledním slovem mi Google nabídl na prvnímmístě ‚poslední slovo při řízení před soudem má‘ a na druhém místě ‚poslední slovo ludvík vaculík‘. To je potěšující zjištění, Ludvík Vaculík je králem Posledních slov od dob, kdy Lidovky byly ještě v ilegalitě. Když zadáte dejme tomu ‚Babiš‘, vyskočí ‚StB‘, ale když zadáte ‚Andrej Babiš‘, vyskočí ‚manželka‘, ‚děti‘, ‚dům‘ a ‚majetek‘. Zadal jsem i své jméno a kupodivu na prvním místě jsou ‚brýle‘, na druhém ‚tma‘. Je fakt, že bez brýlí nic nepřečtu, a taky je fakt, že brýle velmi často hledám, ale nikdy jsem je nehledal na Googlu, a už vůbec nechápu, proč někdo pátrá ve vyhledávači po brýlích v souvislosti se mnou. Ta ‚tma‘ je pochopitelná, předpokládám, že jde o můj román Tma, který jsem napsal jako sci-fia díky zeleným snahám se stává realitou.

Dan Dočekal ale šel ještě dál. Zadané slovo lze vsadit do dynamického kontextu. Jakmile napíšete třeba ‚Babiš je‘, dozvíte se na prvnímmístě, že je ‚mimo‘, na druhém místě ‚úplně mimo‘, následuje ‚žid‘, ‚lhář‘, ‚zloděj‘ a ‚vůl‘. Trochu s obavami, co se dozvím, jsem zadal ‚Neff je‘, ale nic se neobjevilo. Asi každý ví, co jsem zač, totiž že jsem ten, co je s brýlemi potmě.

S Babišem jsme začali s politikou. Co tedy je, dejme tomu, Miloš Zeman? Po zadání ‚Zeman‘ vyjde ‚homosexuál‘, ‚prase‘, ‚ostuda‘, ‚je pro preventivní zastrašení Ruska‘ a ‚vůl‘. A máme to. Horší to ale má Bohuslav Sobotka. Zadal jsem jeho jméno a vyšlo mi, že ‚Mudr. Přemysl Sobotka je senátor‘. Takže Bohuslav Sobotka, ministerský předseda a hlava pořád ještě největší politické strany, je mimo zájem uživatelů Googlu.

Je nějaký rozdíl mezi uživateli Seznamu a Googlu? Na to dává Dočekalův Pooh odpověď. Po zadání ‚jak si‘ v Googlu je pořadí: ‚jak si správně přát‘, ‚vydělat peníze‘, ‚založit blog‘, ‚zlomit ruku‘ a ‚vytrhat obočí‘. Uživatelé Seznamu se zajímají o jiné ‚jak si‘. Chtějí vědět, jak si ‚oholit vaginu‘, ‚zvýšit sebevědomí‘, ‚vytvořit webové stránky‘, ‚spočítat důchod‘ a ‚vybrat horské kolo‘. Tohle vyšlo Danovi před měsícem, mně včera vyšlo na Googlu prakticky totéž, na Seznamu se dostal na první místo problém ‚jak si přivydělat‘ a na druhé ‚jak si zkrášlit pokoj‘. Jak si oholit vaginu disponenti vagin zřejmě už vědí. Teď jde o to, definovat rozdíly psychoprofilu typického uživatele Seznamu a Googlu. Není to samoúčelná hříčka. Je to cesta, jak si... vydělat peníze.

LN, 25.8.2014



zpět na článek