Neviditelný pes

SPOLEČNOST: Lukáš Jelínek žákem Davida Ratha?

8.5.2013

hydepark

Dnes se k tomu už televizní politolog Lukáš Jelínek nehlásí, ale kdysi dělal velice nevybíravou propagandistickou činnost pro středočeského gubernátora Davida Ratha. Ano, bavíme se stále o stejném člověku, který dnes morálně drtí historiky z ÚSTR, obviňuje celou instituci z politizace a nízké úrovně vědecké práce. Člověku se dokonce vnucuje myšlenka, jestli Jelínkovo tažení proti ÚSTR není jen pokračováním Rathova populistického programu. Oba spolupracovali už při debatě o vzniku ÚSTR v roce 2007. A Jelínek sám kdysi veřejně vyhlásil, že by k Rathovi nejraději šel do učení. Posuďte sami.

Rath očima Lukáše Jelínka

Pro Rathovo stežejní dílo s výmluvným názvem "Síla argumentů" napsal Jelínek zajímavou předmluvu. Jelínek v ní vehementně popírá, že by Rath byl arogantní nebo že by trpěl jakoukoli lidskou slabostí. Jen laická veřejnost může mít takové názory, politologický expert v něm cvičeným okem rozpoznal jednoho z nejlepších českých politiků současnosti. Je to prý učiněný homo politicus, asertivní pohodář a Jelínek dokonce vyjadřuje touhu jít k němu "hned do učení". A jaké jsou Rathovy přednosti? Ovládá například vzácnou schopnost naslouchat a také umí citlivě řadit politická témata. Je Rath vulgární? "Nikdy!" rozhořčuje se Jelínek. "Je slušně vychovaný, rozeznává hranice, jež je neradno překračovat, a snižování etických latěk v české politice se neúčastní." Tady bych asi citace z této politologické lahůdky ukončil. Geniální politik hranice překročil a s tou etikou to bude asi také jinak, než tvrdí stranický politolog.

Soudci nad historickou vědou

Svůj těsný vztah k dějinám projevil Rath i v diskuzích o vznik Ústavu pro studium totalitních režimů. V knize "Síla argumentů" otiskuje svůj projev z roku 2007, v němž se skutečně vší silou své nadlidské autority vzepřel tomuto asociálnímu záměru. Své argumenty dokázal "citlivě řadit", jak by řekl Jelínek. Jakousi zvláštní logikou došel asociální nedemokrat k závěru, že vznik ústavu by ohrozil sociální situaci českých vědců a navíc by to byl spíš úřad než vědecká instituce. Rath, dle vlastních slov, "nemá problém s tím, aby se rozkrývala minulost", aby se pojmenovávaly věci "bez ideologických nátlaků" a "bez ideologických klišé". Ale kolik bude stát zřízení tohoto "úřadu"? To byla jeho další starost, prý by to bylo moc drahé...

Snad právě proto byl zákon o zřízení Ústavu pro studium totalitních režimů nakonec formulován tak, že v něm jsou jako hlavní úkoly opravdu stanoveny spíše úřední úkony a ne badatelská práce. Navzdory tomu se v úvodní pasáži zákona praví, že ÚSTR vzniká proto, aby se lépe poznala minulost a zkoumala lidská práva... Nicméně v nastalé atmosféře útoků, kdy se ostře sledovala jakákoli odchylka od litery zákona, bylo těžké vyhovět úvodním prohlášením a neporušit přízemní "úřednické" vymezení činnosti ve stěžejní části zákona.

V Rathových stopách

Politolog Jelínek ve svém úvodu velice chválí Rathovo angažmá v této diskuzi. Šlo prý o Topolánkovu obhajobu "nadbytečného Ústavu pro studium totalitních režimů". Bohužel, Jelínek toho v životě moc nenabádal, jeho bibliografie se skládá prakticky jen z novinových článků, v nichž přeříkává jinými slovy to, co se ten den řeklo ve zprávách. O jeho profesní vědecké poctivosti lze s úspěchem pochybovat. Tudíž bych ho nepovažoval za vhodného arbitra v této otázce.

Navíc i v otázce levopravého rozkročení následuje Jelínek svého učitele. Takříkajíc se rozpůlil. K politickým událostem se vyjadřuje jednak v pravicovém internetovém deníku Neviditelný pes a zároveň tytéž události komentuje v extrémisticky levicovém internetovém deníku referendum.cz. Rozdíl v tom moc není, protože Jelínek většinou píše jen jakési "mediální ozvěny". Nicméně vzniká dojem, že i Lukáš Jelínek se změnil v levopravého giganta, jenž stojí široce rozkročen nad stranami. Bude Jelínek následovat Ratha i na jiná místa?

Nicméně v okamžik Rathova zatčení náš politolog rázem převlékl. V Hydeparku na ČT zatčení zdrženlivě chválil a pokrytecky dodal: "Podstatné je, že u nás začínají mnohem efektivněji fungovat orgány činné v trestním řízení. Je to možná dáno tím, že nabírají na sebevědomí, na tom, že jednotlivé kauzy už nejsou politicky kryty, že není poptávka všechno uhlazovat. Činnost státních zastupitelství je měsíc od měsíce lepší a kvalitnější..." Ještě že máme takového politologa!

Převzato z blogu autora s jeho souhlasem



zpět na článek