Neviditelný pes

MÉDIA: Jak lže Česká televize

17.9.2012

Amerického vyslance v Libyi zlynčovali

Jedna z věcí, kterou nechápu, je, proč z redakce zahraničního zpravodajství ČT ještě nevyhodili Petra Zavadila. Nejnovějším "úspěchem" tohoto propagandisty je série reportáží o smrti amerických diplomatů v Benghází v Libyi. Není to poprvé, kdy Zavadil překrucuje realitu. V minulosti dezinformoval veřejnost nepravdivými zprávami z pásma Gazy, následně se účastnil plavby flotily, která v květnu 2010 vezla zbraně a prošlé léky palestinským teroristům, a poté byl vyhoštěn z Izraele. Poté rozdával veřejnosti nepravdivé zprávy o průběhu izraelského zásahu. Veřejné kritiky se za svou práci nikdy nedočkal, neodešel ani po změně vedení ČT a taky nikdy nezměnil svůj propagandistický styl.

Bylo to 11. září

Zavadil líčí smrt amerických diplomatů jako spontánní reakci na film o proroku Mohamedovi, za kterou nemůže nikdo, aspoň ne nikdo z libyjských demonstrantů. Když, tak jsou za viníka označováni tvůrci zmíněného filmu.

Christopher Stevens

Podle středečního prohlášení Bílého domu však šlo o cílený útok ozbrojené skupiny, ke kterému došlo v úterý 11. září v noci. Tedy žádná spontánní reakce mírumilovných demonstrantů. Nebyla to ani žádná malá a náhodně shromážděná skupinka. Útočníci museli překonat odpor libyjské a americké stráže, včetně jednotek SEAL. Byli těžce ozbrojeni, měli granátomety, rakety a palné zbraně. V neposlední řadě byla motivem útoku zřejmě pomsta za smrt vysoce postaveného libyjského teroristy. Podle aktuálních informací z neděle 16.9. tuto zprávu potvrdila jemenská odnož al-Kajdy. Útok byl odvetou za zabití Abu Yahya al-Libiho, jednoho z vůdců Libyjské islámské bojové skupiny, která se považuje za součást al-Kajdy. Skupina se účastnila boje proti Kaddáfímu a její vůdce byl členem Prozatímní národní rady.

Dle Zavadila zemřel diplomat "v bezpečné místnosti" a udusil se kouřem. Dle nejnovějších informací byl zlynčován. Zkoumal jsem přesný sled událostí a mělo se to takto: Na konzulát byly podniknuty dva útoky. První z nich (ve 22 hod.) zachytil vyslance Stevense v hlavní budově, kterou útočníci zapálili. Před budovou stálo auto diplomatů, které se také stalo terčem útoku. Pak se Stevens ztratil a do bezpečné budovy, kam byli odvedeni ostatní diplomaté, zřejmě nedorazil. Údajně byl vytažen na ulici a teprve druhý den ráno, asi v 7 hod., jej umírajícího či mrtvého dovedla kupina Libyjců do nemocnice. Tam konstatovali smrt. Co se s Stevensovým tělem dělo mezi 22.30 a 7.00 ráno nikdo přesně neví.

Zbytek diplomatů byl odveden do vedlejší budovy (tedy ne "místnosti"), která měla být bezpečná. Tam měli útok davu přečkat, ale libyjská stráž, která je měla hlídat, útočníky na jejich úkryt upozornila. Asi ve 23.20 přišel druhý útok na tuto vedlejší budovu, při kterém zemřeli další dva Američani - bývalí příslušníci jednotek SEAL.Teprve ve dvě hodiny ráno dorazila na místo libyjská armáda a konzulát zachránila.

Dalším pátráním jsem zjistil, že zpráva o udušení kouřem pocházela jednostranně z arabských médií. Do světa ji poslala stanice CBS News, ale ještě ve středu 12.9. ji ze svého webu stáhla jako nepodloženou. Zprávu skutečně nepotvrdil hodnověrný třetí zdroj. I podle prvních zpráv ze středy vyslanec sice zemřel na udušení, ale o ostatních třech zabitých diplomatech se vědělo od začátku, že byli zastřeleni. Teď se navíc ukazuje, že vyslanec sice zemřel na udušení, ale ne z kouře (!).

Za zmínku taky stojí, že ČT neinformovala veřejnost o předchozím dění v Libyi. Divák má tedy pocit, že události nemají příčiny v domácím vývoji. Nezohledňují ani, že k útoku došlo 11. září. Ať už ten den vyšel nějaký klip na youtube nebo něco jiného, je třeba vnímat momentální vlnu protestů v arabských zemích jako součást ideologického boje o symbolické datum.

Je pochopitelné, že se k tomuto datu vyjádřují kritici islámu, islamismu nebo arabského terorismu, ale vzdálená příčina jejich projevů je v tom, co se stalo 11. září 2001, ne? Tvrzení, že arabští útočníci za nic nemohou, protože ten den vyšel nějaký klip na youtube, je nesmysl.

L’ambassadeur US en Libye : lynché par les manifestants ou mort d’une roquette?

Šlo opravdu o americký film?

Mimochodem, i o filmu Zavadil informuje mylně. Tvrdí, že jde o americký film, ale neposkytuje divákům ani základní fakta o jeho tvůrcích a jeho obsahu. V první řadě film nenatočil Američan. Autor vystupuje pod jménem Sam Bacile a dle dnešních informací je to Egypťan křesťanského vyznání jménem Nakoula Bassey Nakoula. Nejde ani o film o proroku Mohamedovi, ale jen o 14minutové video na youtube. Jeho námětem není jen prorok Mohamed, ale takové obecné vtípky o muslimech. Je to spíš sled béčkových skečů, než film. Popsal bych to jako trochu drsný humor ve stylu TV Onion.

Zde je TEN klip k filmu The Innocence of Muslims.

Tady je Zavadilova reportáž z 13. 9. 2012, která nese titul Arabská bouře vyvolaná americkým filmem, což je výmluvné samo o sobě. O vině pachatelů Zavadil nemluví.

Jak Zavadil manipuluje

Vraťme se k smrti diplomata. Dle Zavadilovy reportáže "je už zřejmé, že diplomat se udusil v bezpečné místnosti". Zavadil to dokládá, jak je u něj zvykem, jen jednostranným tvrzením arabské strany. V tomto případě divákům nabízí mladého dobře oblečeného muže, kterého titulkem označuje jako "Zijád Abu Zejd, libyjský lékař" . Ten oznamuje, že mrtvý diplomat na sobě neměl žádné známky násilí. Co má tento "libyjský lékař" společného s mrtvým diplomatem a kde pracuje, to se od Zavadila nedozvíme.

Ve světle informací z jiných zahraničních médií je navíc zřejmé, že Zavadil lže. Americký diplomat byl zlynčován davem. Je to doloženo fotografiemi, na kterých zaujmou mobily v rukou kolem stojících vlastenců. I kdyby Arabové lynčovali jen jeho mrtvolu - pořád to nic nemění na tom, že jeho smrt byla důsledkem úmyslného útoku a že shromážděný dav ke smrti přispěl svérázným obřadem. Zavadilovo opomenutí nespočívá jen v tom, že nezmiňuje některé "detaily", ale v tom, že v podstatných bodech svévolně překrucuje celou událost.

libiaAZ

Všimněme si, jak manipuluje diváky tím, že věnuje disproporční pozornost americkému filmu, zatímco o vlastní vraždě diplomatů mluví jen okrajově. Český divák se tedy nedověděl, že dle původní vyšetřovací verze měl být diplomat zabitý raketou, která údajně zasáhla jeho auto. Ani se nedověděl o lynčování, ani o dalších okolnostech, což ovšem podstatně mění charakter události.

V neposlední řadě se diváci nedověděli, že ostatní diplomaté byli nepochybně zastřeleni, což bylo jasné už z prvních zpráv světových médií.

Ne, místo toho si Zavadil vybral verzi, která vypadá, že za vyslancovu smrt nikdo nemůže. Tedy nikdo z Arabů. Protože v Zavadilově propagandistickém stylu zpravodajství se divákům podsouvá, že skutečným viníkem je tvůrce amerického filmu, který "se skrývá" a "jeho poradce svaluje vinu na americkou vládu". Vinu může na někoho svalovat jen ten, kdo je vinný, takže viníkem vraždy nejsou dle Zavadila vrazi, ale američtí kritici islámu. Doplňme, že tvůrce filmu má ke skrývání pochopitelný důvod – jde mu o život.

Srovnání se zpravodajstvím amerických stanic přitom ukazuje, že onen "americký film" nikdo neudával za jediný důvod k útoku. Od začátku se zkoumala i verze, že útok souvisí s datem 11. září nebo s jinými souvislostmi. Zavadil dal místo toho přednost tradičnímu ideologickému schématu: Obviňovat ze všeho americké imperialisty a jejich sionistické nohsledy v Izraeli. Následně fakta účelově zkreslil tak, aby tomuto obrazu odpovídala.

Kdo byl Chris Stevens?

Zdá se, že jedno z pravidel ČT ve zpravodajství o teroru a násilí v arabských zemích zní, že jména obětí se nezveřejňují. Ani jména, ani jiné "zlidšťující" osobní údaje, cžo kontrastuje s tím, kolik vysílacího času se věnovalo Turkům zabitým na lodi Mavi Marmara nebo propalestinskému aktivitstovi Vittorio Arigonimu. Naproti tomu jsme dodnes neslyšeli jména těch, které zabil Merah v Toulouse, ani nic o obětech z Burgasu. O dětech zavražděných v Itamaru neřekli v ČT ani to, že vůbec byly zavražděny. Ke Chrisu Stevensovi přistupuje redaktor Zavadil stejně.

Ten zabitý velvyslanec se totiž jmenoval Christopher Stevens (1960-2012) a dle všech informací měl rád Libyi i Araby. Vystudoval práva, v mládí pracoval jako dobrovolník v Maroku. Pak sloužil v různých arabských zemích a v Libyi byl už v letech 2007-2009. Vrátil se tam vloni, když ještě trvala občanská válka. Údajně jej do Libye museli propašovat na nákladní lodi. Přijel, aby pomáhal opozici a podpořil boj proti Kaddáfího režimu a Libyjci se mu za to odvděčili tím, že ho ponižujícím způsobem ubili k smrti. Je to první americký diplomat zabitý při výkonu služby od roku 1979.

Celkově zemřeli čtyři zaměstnanci konzulátu. Kromě Stevense to byli také Tyron Woods, Glen Doherty a úředník ministerstva zahraničí Sean Smith. Dva z nich byli bývalými příslušníky jednotek SEAL, kteří byli na konzulátu proto, aby diplomaty bránili.

Převzato z blogu autora s jeho souhlasem



zpět na článek