Neviditelný pes

GLOSA: Kácet, nebo nekácet?

5.8.2011

Situace v Národním parku Šumava se stala bohužel vítaným tématem pro zviditelňování politiků, přestože je problematika nikdy nezajímala. Na vině všech emocí i působení ekoteroristů je špatný zákon na ochranu přírody.

Problémem je, že zákon byl protlačen několikaletým zeleným vedením ministerstva životního prostředí. Přes mnohé urgence o jeho novelizaci a zbavení vrstev nánosu fundamentalismu se dodnes nic nestalo. Vinou mnoha těchto zcela jednostranných a ideologických zákonů, ke kterým dnes vláda a zákonodárci jen nečinně přihlížejí, napomáhá působení všech možných jakoby ochránců přírody. Mnohokrát jsem na stav upozorňoval, bez výsledku.

Nelze se proto divit vyhrocené situaci na Šumavě, neboť zákon naprosto nepočítá s možností výskytu různých kalamit. O napadení smrkových lesů kůrovcem se ví několik let, přesto zákonodárci zřejmě úmyslně mlčí. Současná navrhovaná jednání znepřátelených stran nemají smysl a nikam konkrétně nepovedou. Mezitím se chráněný brouk kůrovec spokojeně namnoží…..

Jak je možné, že dosud nebylo včleněno alespoň do jednoduché novely již zkostnatělého zákona ustanovení, jak se chovat v případě kůrovcové kalamity? Kde je k disposici pouze nedomyšlený zákon, převládají emoce a mnoho skrytých zájmů.

Nelze se proto divit chování aktivistů, které místní občané nelichotivě nazývají ekoteroristy. Smutná je skutečnost, že jejich činnost je podporována ročně desítkami milionů korun ze státního rozpočtu. Stát si vlastně stále platí z daní občanů činnosti, které jdou vesměs proti jeho vlastním zájmům. Nikdo na to zatím v období všech možných sociálních škrtů neupozornil.

Pokud spočítáte aktivisty hnutí, bude jich méně než deset, a to bez jakékoliv odpovědnosti za své činy. Zbytek tvoří převážně placení studenti, kteří neznají skutečný stav, ale rádi kývnou na slušně zaplacenou brigádu (300 Kč/hod.- pozn.red.). Opět ze státního rozpočtu. Proplácení brigádníků, zemědělců i školních dětí dobře znám z akcí proti Temelínu.

Místní občané mají již činnosti aktivistů plné zuby. Vyčítají celé řadě médií jejich jednostrannou propagaci a manipulaci veřejného mínění. Situace se tak vyhrotila tak, že je nebezpečí vážných střetů.

Jsem opravdu zvědav, zda zákon na ochranu přírody dozná konečně nezbytných změn. Ostatně se to týká celé řady jiných zákonů, jdoucích nad požadavky směrnic Evropské unie, přinášejících značné ekonomické náklady, byrokracii a podporujících působení ekoteroristů. Jejich kladné a žádoucí legislativní působení na ochranu prostředí a krajiny lze najít pouze silnou lupou..

Ve zkráceném znění vyšlo v Právu 4.8.2011



zpět na článek