Neviditelný pes

SPOLEČNOST: Kalouskova složenka a ´mladí demokraté´

17.5.2010

Naprosto nešťastně zvolený marketingový tah stranou TOP 09 s rozesláním fiktivní složenky upozorňující na nutnost splacení státního dluhu způsobil velmi smíšené reakce. U mnohých lidí způsobilo převzetí této „složenky“ doslova šok. V době, kdy se často můžeme v médiích dozvědět o přehmatech exekutorů, a ve světle různých finančních podvodů se nelze divit, že se mnozí lidé mohli při pohledu na tento fórek vyděsit.

Případ důchodkyně, která díky této složence skončila na psychiatrii, je toho důkazem. Rozhořčení tato složenka však vyvolala u dalších tisíců lidí, kteří se ji snažili „reklamovat“. Vzhledem k tomu, že se již klasicky píše o dopadu Kalouskovy složenky a potřebě jakýchkoliv pravicových reforem ve vztahu k seniorům a zdůrazňuje se jejich chování po obdržení složenky, stávají se tito terčem útoků a posměšků na různých fórech a serverech.

Novodobé „Forum Romanum“, Facebook, nenechal s reakcemi na dané téma dlouho čekat a je opět plný výkřiků mládeže, bazální skupiny přívrženců TOP 09. Prozkoumání některých diskusních skupin a názorů v nich by dalo nepřeberné množství informací pro sociology a politology. Nicméně výstupní práce z takových informací by asi příliš veselá nebyla.

Vyskytují se stěží uvěřitelné názory mladých apelující kupříkladu na nutnost zavedení volebního práva do určitého věku. Zapomínají tak mimochodem na to, že by tím znemožnili volit předsedovi své oblíbené strany. Ze samotných příspěvků tohoto typu a z jejich stylistické úrovně je znatelná hrubá nevzdělanost jejich autorů a absence jakýchkoliv demokratických zásad v jejich myšlení. Nebo je v pořádku názor „oni natáhnou brzy bačkory, a tak by neměli mít právo ničit budoucnost nás, kteří budeme žít ještě dlouho“? Část mladých, narozených na konci minulého režimu či až po roce 1989, nemá zřejmě vůbec „pod kůží“ zažitou svobodu. Na jednu stranu vehementně prosazují své názory a tužby, které považují za liberální a na druhou stranu mají tendence toto právo upírat jiným. Zcela jim tak chybí racionální odstup. Je snad možné svádět vinu za dluh a současný stav ekonomiky na „staříky“, kteří už jen díky někdejší pracovní povinnosti celý život pracovali a dělat z nich nesvéprávné blázny?

Samotné upozornění na existenci dluhu je v pořádku, nicméně mohl být zvolen méně kontroverzní způsob upozornění a ne takovýto bulvární způsob mediální prezentace dluhu. Upozornění by navíc nemělo postrádat zmínku o podílu Kalouska na vzniku státního dluhu, na jehož nabobtnání se během svého ministrování sám spolupodílel.



zpět na článek