Neviditelný pes

POLEMIKA: K článku Kdo prodává špatný benzín?

5.6.2008

Neviditelný Pes 4.6.2008 uvedl Astonův článek Kdo prodává špatný benzín?

Chtěla bych na tento čánek a na některá jeho tvrzení reagovat.

Není pravda, že ČOI jméno sítě čerpacích stanic, které prodávaly nekvalitní pohonné hmoty, odmítá sdělit. ČOI její jméno sdělit nemůže, zákon o státní kontrole toto výslovně zakazuje.

“Jsme vázáni mlčenlivostí” je možná nešťastný obrat, nicméně na tiskové konferenci jsem se neomezila jen na něj, ale jako ředitelka České obchodní inspekce jsem podala i úplné vysvětlení o procesu správního řízení, které lze najít ve zprávě ČTK, Hospodářských novin a Finančních novin. Toto vysvětlení jste Astone přehlédl, ať už z nedbalosti nebo záměrně, díky tomu zůstalo Vašim čtenářům skryté. Rozdíl mezi “odmítá” a “nesmí” by člověku, u kterého lze předpokládat, že svůj rodný jazyk velmi dobře ovládá, který vyrůstal obklopen literaturou a který je sám spisovatelem, měl být zřejmý.

Není to, Astone, skandál. Skandál se z toho snažíte vytvořit Vy, když napíšete článek, ve kterém čtenářům odpíráte úplnou informaci, když jim podáváte informaci nepravdivou a zkreslenou. Věc nevyšumí do ztracena. Síť, která podle nálezu inspektorů ČOI prodávala nekvalitní pohonné hmoty, má právo na to, aby kontrolní orgán jednal v mezích zákona a může i podat správní žalobu. Je věcí Správního soudu, zda potvrdí nález a sankce uložené Českou obchodní inspekcí, a tím dojde i ke zveřejnění rozsudku Správního soudu a jména sitě čerpacích stanic. Česká obchodní inspekce jméno společnosti v tuto chvíli zveřejnit nesmí. Podobně tomu bylo například u sankce společnosti Ahold, kde se jméno společnosti spotřebitel dozvěděl až ze zveřejněného rozsudku správního soudu.

Česká obchodní inspekce ani “nebomzuje”, ani “neskrývá nálezy pod pokličku”. Česká obchodní inspekce si nedělá “srandu”. Vykonává své zákonem dané poslání a vykonává ho v zájmu spotřebitelů i poctivých výrobců, dovozců a prodejců. Vykonává ho v souladu se zákonem a v mezích zákona, což je něco, co od státní instituce občané právem očekávají. Tady se Česká obchodní inspekce nemá za co omlouvat.

Pokud se domníváte, že se výrobce či prodejce v kohezi s Českou obchodní inspekcí dopustil trestného činu, musíte se, Astone, obrátit na jiné instituce. Těmi jsou podle zákona orgány činné v trestním řízení a konečné slovo má podle Ústavy pouze soud. Česká obchodní inspekce svou povinnost plní, nekvalitní paliva na českém trhu byla zjištěna jejími inspektory a prodejci uložila pokutu, kterou je jednou z nejvyšších, které ČOI dosud udělila.

Stránky České ochodní inspekce obsahují informace o výsledcích kontrol. Je to správné, ČOI chce podávat českým spotřebitelům úplnou informaci o nekvalitních a někdy i nebezpečných výrobcích odhalených jejími inspektory na českém trhu. Nechce se spoléhat na to, že její informaci převezmou media úplně a bez zkreslení.

Přesto je pravdou, a tady je kritika oprávněná, že ČOI musí lépe informovat veřejnost o svém poslání, které je veřejností ne vždy správně chápáno, a zlepšit způsob - a hlavně rychlost – jakým na svých stránkách informace poskytuje. To je úkol, který si klademe a který chceme splnit.

Současně máme snahu zveřejnit jména čerpacích stanic kde inspekcí nebyly shledány závady. Pokud k tomuto získáme souhlas bude to přínos i pro spotřebitele.

Vaše srovnání s uveřejněním zakázaných výrobků je zavádějící. ČOI veřejně označí nevyhovující, respective rizikový výrobek, ale ne místo, odkud byl tento nevyhovující výrobek odebrán, a subjekt, se kterým je následně vedeno správní řízení.

I přes můj soukromý názor na zveřejňování jmen u společností, kterým je ukládána pokuta, je nutné si uvědomit, že by před vyčerpáním všech možností došlo ke dvojímu postihu podnikatele, což je v právním státě nemyslitelné.

Závěrem jen jedno srovnání, Úřad pro ochranu hospodářské soutěže má povinnost ze zákona zveřejňovat svá rozhodnutí a není přitom důležité, jak následně rozhodne správní soud.

Pokud by podobná ustanovení dostaly do zákona i další dozorové orgány, pak by všechny subjekty, kterým bude uložena sankce, byly uveřejněny. Není možné diskriminovat z pohledu orgánu státní správy podnikatele, u kterých by subjektivně “někdo” rozhodl, že jejich prohřešek je neomluvitelný a zveřejnil by jeho jméno v tisku. Buď bude uložena povinnost uveřejnit všechna rozhodnutí o pokutě, nebo se, tak jako dosud, veřejnosti dostane jen informace o těch, kteří podali správní žalobu, a s ohledem na skutečnost, že soudní řízení je veřejné, bude jejich kauza zveřejněna. Případné nedostatky současného zákona nejsou zaviněny Českou obchodní inspekcí. ČOI musí zákon, takový jaký je, dodržovat.

Česká obchodní inspekce současně se sankcí ukládá i nápravná opatření, což jste si, Astone, nepochybně mohl zjistit, a tak má i snahu rizikové a nekvalitní výrobky z trhu odstranit. Následně provádí i řadu kontrol, kterými zjišťuje, zda k nápravě došlo. Pokud podnikatel nesplní nápravná opatření, bude ČOI žádat odebrání živnostenského oprávnění. Toto jsou činnosti, které mnou řízená organizace běžně provádí. Považuji Váš článek, Astone, za nekorektní, se snahou ublížit inspektorům a organizaci, jejíž snahou je maximálně pomoci spotřebitelům a která musí při své činnosti dodržovat zákonná ustanovení.

Ústřední ředitelka ČOI

Jana Příhodová


zpět na článek