Neviditelný pes

SPOLEČNOST: Seznam Židů

8.9.2007

Národně vzdělávací institut, Týdeník Politika a Wikipedie

V dubnu roku 2007 zveřejnil Národně vzdělávací institut na svých stránkách seznam jmen nazvaný „Částečný seznam židů a židovských míšenců v politice ČSFR, ČR a SR po roce 1989“. Na seznam z médií nejprve reagoval Jiří X. Doležal svým typickým stylem na stránkách Reflexu, ale pak následovalo dlouhé ticho. Ticho však bylo v době ke konci okurkové sezóny letošního léta vystřídáno řevem většiny mainstreamových plátků.

Seznam sám o sobě není jen neúplný, jak sám o sobě deklaruje, ale též mnohdy nepřesný. Mezi jmény politiků jsou pak k nalezení jak lidé se skutečně židovským původem, tak řada takových, u kterých lze o jejich židovském původu úspěšně pochybovat. Můžeme pochopitelně spekulovat o motivech autorů seznamu i těch, kteří takové seznamy uveřejňují, ale na celé věci je až zarážející, kterak celá ta mediální show automaticky přijala za své myšlenku, že uveřejnění seznamu lidí židovského původu by měla řešit Policie ČR. V minulosti byl dokonce mimo jiné kvůli uveřejnění podobného seznamu zastaven Týdeník Politika, a tak se nyní mnozí ztotožnili s myšlenkou, že by se represe měla opakovat. V době expanze internetu má však česká politická policie a justice ovšem tak trochu smůlu, jelikož ve Spojených státech amerických, kde je web Národně-vzdělávacího institutu umístěn, i přes veškeré nedostatky této země ctí svobodu slova, a tak si i příznivci cenzury obsahu internetu uvědomují, že z toho mraku asi nezaprší.

Položme si však otázku, zda publikování seznamu lidí vytvořeného podle určité části jejich identity vlastně něčím trestuhodným. Třeba encyklopedie Wikipedia vede též seznam Židů v necelé třicítce světových jazyků, a to daleko kompletnější a přesnější než ten, který publikoval Národně vzdělávací institut (např. zde v angličtině a zde v češtině) a žádný český pisálek kvůli tomu (zatím) nehysterčí. Nutno dodat, že správci české Wikipedie raději zfalšovali historii kategorie na této encyklopedii, jelikož v originálním shrnutí editace zakládající tuto kategorii byla mnohosmyslná poznámka, kterou by někteří poněkud paranoidní či senzacechtiví jedinci při určitém množství fantazie mohli chápat jako protižidovskou.

Stejně tak jak jsou někteří lidé svou identitou Švédy, Korejci, Čechy, protestanty, hinduisty, Američany s italskými předky či čímkoliv jiným, jsou na tomto světě někteří lidé židovské víry či židovského původu. Stejně jako se o Kennedym uvádí, že byl katolík, a u Josepha Liebermana byla velmi často zmiňováno, že byl prvním kandidátem na viceprezidenta, který se hlásil k judaismu, není nic špatného se zmínit o tom, že třeba Jaromír Schling, někdejší ministr Zemanovy vlády, je židovského původu. Otázkou může být v svobodné společnosti pouze přesnost zařazení či co ze skutečnosti něčího původu vyvozovat, nikoliv však perzekuce autorů takovýchto seznamů, např. těch na Wikipedii. Uvidíme, zda při příští bouři ve sklenici vody senzacechtivá média tuto skutečnost přijmou nebo budou opět chtít pouze za každou cenu šokovat.

autor je studentem politologie

Jakub Šimůnek


zpět na článek