Neviditelný pes

ZDRAVOTNICTVÍ: Změny pacienty nepoškodí

17.2.2007

Hlavní pozornost médií nyní poutají, tak jako v posledních nejméně deseti letech, avizované poplatky pacientů u lékařů. Není žádným překvapením, že přitom zapomínáme na kvalitu a dostupnost zdravotní péče. Přitom právě tyto dva parametry jsou pro zdravotní péči zásadní.

Stále se potkáváme s představou, že zdravotní péče či léky jsou zadarmo, že občané na zdravotní péči nic neplatí - a teď přichází změna, pacienti, připravte si peníze! I žáci základní školy přitom vědí, že zadarmo nic není a být nemůže. Každý z nás na zdravotnictví samozřejmě platí, a ne málo. Platíme pojistné ze svých příjmů, platíme daně, z nichž část jde opět na zdravotnictví, důchodci daně platili dříve, když pracovali, a platí je i dnes.

Zdravotnictví není zadarmo. Peněz je v něm mnoho a současně jich nikdy nebude dost. Otázka tedy nezní, co ušetřit, ale jak tyto prostředky účelně využívat. Všechny tyto miliardy přece skončí ve zdravotnictví. Ptejme se, k čemu budou využity a zda nebudou vyplýtvány. Právě určitá forma spoluúčasti pacienta je jednou z cest, jak plýtvání omezit a nasměrovat více peněz těm, kdo jsou potřební. Spoluúčast není placením za něco, co bylo dříve zadarmo - ale pouze jinou formou placení, které tak jako tak vždycky probíhalo. Do zdravotnictví tak kromě pojistného a daní přijde (velice malá) část peněz od občanů přímo. Spoluúčast má však velký motivační význam - vede pacienta k úvaze, zda tu kterou péči skutečně potřebuje. Každý víme, jak snadno se plýtvá něčím, co je zadarmo. To, že občané zaplatí velice malou část peněz přímo, namísto daní či pojistného, rozhodně nikoho neohrozí. Spoluúčast bude nastavena tak, aby plnila svou funkci, ale neubližovala.

Jsem si jist, že taková změna je každému srozumitelná a že ji všichni podpoříme. Současně si musíme uvědomit, že pouhé zavedení spoluúčasti zdaleka nestačí. Zdravotnictví se vyvíjí velice rychle, zatímco naše zákony v minulých osmi letech poněkud ustrnuly. Nyní máme šanci dohnat zmeškané a dát našemu zdravotnictví šanci k dalšímu rozvoji. Rozhodně se nám to vyplatí.

LN, 14.2.2007

člen VR a poslanec EP



zpět na článek