Neviditelný pes

RECENZE: John Ringo, Za zrcadlem

19.4.2010 9:05

TOPlistBylo smažno, lepě svihlí tlové
se batoumali v dálnici,
chrudošní byli borolové,
na mamné krsy žárnící
.

Za zrcadlem John Ringo zrcadlo 1Před zrcadlem, za zrcadlem, nikdo nesmí stát, nebo nebudu hrát. Lehkou modifikací známé dětské říkanky můžeme vyjádřit jak očekávání, tak varování. Bohužel pro hrdiny prvního románu cyklu Zrcadlo světoznámého Johna Ringa to až tak neplatí, jelikož se svihlí tlové zpoza hladké odrazivé plochy vydali podívat na druhou stranu. Není však na škodu upozornit, že chrudošiví borolové nežárnili pouze na mamné krsy. Česky by se dalo říct, že bez vlivu básně Žvahlav (též Tlachapoud či Hromoplk, orig. Jabberwocky) Lewise Carrolla by se Ringo v roce 2005 nikdy nenechal inspirovat a fantastika tak mohla přijít o mnoho světů a jednu neobyčejnou realitu.

Nástin děje si přečtete už v dostatečně obsáhlé anotaci, z níž se dozvíme, že "bláznivý" fyzik otevře bránu na cizí světy, přičemž zničí půlku Floridy (přesněji univerzitní areál na Floridě). Amíci se rychle snaží zjistit co se stalo, potom jak se to stalo a následně se vypořádat s dalšími vznikajícími branami a nepřátelskými emzáky, z nich se hrnoucími. Jak už je obvyklé, na scénu musí přijít někdo s géniem hodným Einsteina, fyzičkou Arnolda, vzhledem a vtipem Bonda, no a dál opět netřeba pokračovat, ale rovnou představit Williama Weavera, PhD. Křoví mu bude dělat celá slavná U.S. Army v popředí s několika obyčejnými vojáky.

Skloubení neskonalé imaginace, vědecké science fiction a military SF přináší skvělý koktejl pro širokou sortu čtenářů zbožňujících jak akci, tak dostatečně atraktivní vědecko-technické pozadí. Dalo by se říci, že by se knize měli vyhnout pouze fyzici, kteří to myslí smrtelně vážně (což není případ čtenářů nejrůznějších popularizátorů tohoto oboru) a hltači sladkobolných fantasy (protože by si vystačili s představou čarodějů a draků - vyjma fanoušků Feista).

Autorův styl se velice podobá tomu, který nám představil v románu Chorál před bitvou (kdypak se dočkáme dalších překladů pokračování?). Nalezneme oblíbené a úspěšné ingredience: několik hrdinů, cizí světy a jejich průzkum, technologicky vyspělí mimozemšťané, kteří mají dobyvačné sklony, jimi podrobené rasy, velkolepé bitvy, které rozhoduje technologie půjčená lidem kvůli jejich jistým kvalitám strategického významu. Pozornosti čtenáře neunikne napětí střídané s politikou i humorem a popisy krajiny. A samozřejmě dostatečně uvěřitelné vojenské prostředí, abychom mohli stále mluvit o vojenské sci-fi.

Ač se to možná z výše uvedených řádků nezdá, přečtení tohoto románu stojí za pozornost všem milovníkům fantastiky (vyjma výše uvedených případů) a přese všechnu skepsi bych knihu doporučoval číst v delších intervalech, už jenom kvůli popisnému umění autora a nutnosti soustředění se na technickou stránku věci, zejména při odhalování principů černých, červích či bombových děr, M-teorie, bosonové a kvantové fyziky (help us, Michio Kaku)...

Pokud již patříte mezi čtenáře, kteří hltají knihu za knihou, aby si ukojili svoji závislost na pocitu úžasu, pak zde máte šanci. Už jenom kvůli neotřelému závěru, elegantně řešícímu otázku světového terorismu. Nehledě na to, že by mě skutečně zajímalo, s čím hodlá autor přijít v pokračování nazvaném Vorpalový meč (chystá Brokilon)...

Svůj chopil vorpalový meč,
jímž lita soka vezme v plen,
pak used v tumtumovou seč
a čekal divišlen.

Za zrcadlem (ukázka, recenze knihy Pochod vnitrozemím, ukázka z Pochodu vnitrozemím, Pagiho recenze Chorálu před bitvou, Pechyho recenze Chorálu před bitvou, ukázka z Chorálu před bitvou)
/Into the Looking Glass/
Ringo, John

Nakladatel: Brokilon
Překladatel: Robert Čapek
Obálka: Kurt Miller
Redakce: Robert Pilch, Jiří Popiolek
Rok vydání: 2010
Počet stran: 344
Rozměr: 115 x 180
Provedení: paperback
Cena: 258 Kč

Jan Pechanec


zpět na článek