Neviditelný pes

RECENZE: Jay Lake, Srdce světa

25.2.2010 0:05

Srdce světa Jay Lake moderní díla fantasyTOPlistTik, tak. Tik, tak. Tik... tak.

Slyšíte ten zvuk? To se mechanické srdce světa zadrhává, jeho tep slábne a běh Země v nebeském soukolí se opožďuje. Naštěstí je zde Hethor, hodinářský učeň a mládenec s citem pro čas. Když se mu jedné noci zjeví kovový anděl a uloží mu za úkol zemský stroj opravit, vyráží na dlouhou a strastiplnou pouť, která prověří sílu jeho víry.

Skříp, skříp, skříp.

A co je tohle? To Jay Lake nejjemnějším pilníkem piluje svůj hodinářský opus, aby jím vzdal hold mechanistické filosofii a dobrodružné literatuře století páry. Nápaditá a osvěžující vize vesmíru stvořeného Bohem po vzoru hodinového stroje zasáhne čtenáře svou neotřelostí. Svět rozděluje Rovníková zeď na průmyslovou Severní zemi, o jejíž nadvládu soupeří viktoriánská Británie s Říší středu, a záhadnou Jižní zemi plnou kouzel, divů a zázraků. Prostředí má atmosféru jako by bylo utkáno z košilatých námořnických báchorek a dobrodružství, jež by chtěl zažít každý dvanáctiletý kluk. Jediným prvkem, který v tomto soustrojí zadrhává, je náboženství. Mechanistická obdoba křesťanství vůbec nemá špatný základ v legendách, ovšem chvílemi až příliš křečovité lpění na podobnostech (pohodinovat se, uhodinovaný Kristus ) ji posouvá do roviny nechtěné parodie. Tehdy se vážný duch knihy vytrácí a z útrob strojku vychází místo harmonického tikotu skřípění.

Skříp, skříp, skříp. Tik. Tak.

Svůj literární vzor hledá Srdce světa v literatuře devatenáctého století, anglickou snídani si vychutná s Oliverem Twistem, obědvá s Plavčíky kapitána Bontekoea a na čaj o páté pozve dalšího cestovatele po cizích krajích - jistého Gullivera. Projevuje se to i na autorově jazyku a vyprávěcím stylu: občas je těžkopádný a rozvláčný, líčení vedlejších charakterů bývá odbyto v lepším případě zmíněním jména a popis bitek je suchopárný. V konečném součtu na tom román nicméně netratí. Jay Lake se pečlivě soustředí na jinocha Hethora, skrz jehož oči získáváme náhled na dobové myšlení, a tím u mne boduje. Pokud máte plné zuby elfů, kteří uvažují asi jako adolescent na přelomu tisíciletí, máte v Srdci světa výbornou možnost se seznámit s bytostmi, které v ledasčem myslí jinak. Hethorovo nesmělé koumání nad taji dívek a žen, puritánské náboženské zásady či přesvědčení o neoddiskutovatelné civilizační úloze bílého muže v Božím plánu patří k duchu doby. A možná jsou to právě tyto prvky, které dodají autorovu světu vzducholodí lesk života.

Buch, buch, buch. Skříp. Buch. Tik, tak.

Když Jay Lake dával dohromady hodinový stroj Srdce světa, použil jako základovou kostru dobrodružný román devatenáctého století. Vybral několik koleček ze steampunkových cibulaček a spojil je s podivným zařízením neznámého účelu a new weirdového původu. Hodně částí získal použitím složitého soukolí námořnických historek, u nichž nikdy tak úplně netušíme, jestli na těch povídačkách o komodských dracích, horách chrlících oheň a hadech velkých jako loď opravdu něco není. Kdesi hluboko v útrobách možná zahlédnete i mosazný lesk fantasy, ovšem co je to za součástku ví jen Bůh a Lake. Chybějící kousky si vysoustružil šikovnýma rukama hodináře sám autor. A světe div se, tyhle hodiny jdou.

Tik, tak. Tik, tak. Tik, tak...

Jay Lake sepsal těžko zařaditelný román na pomezí klučičí četby a neortodoxní fantastiky, jenž nemusí všem sednout. Svou cestu k Srdci světa si musí hledat každý čtenář sám. Po překonání překážek v podobě chvílemi hůře stravitelného vyprávění se může s chutí pustit do hostiny přichystané autorovou bohatou imaginací. Pro hledače nevšedních SFFH literárních zážitků představuje kniha chutný zákusek v nádherném přebalu Stephana Martiniera, pro ostatní důkaz, že fantasy neznamená jen stokrát provařené elfy, draky a čaroděje. Ode dneška můžete mezi kouzelné předměty počítat i chronometry.

Tik, tak. Tik, tak. Tik, tak...

Srdce světa (recenze Petra Vařáka)
Jay Lake
Edice Moderní díla fantasy, svazek 4.
Nakladatelství: Laser-books
Obálka: Stephan Martiniére
Překlad: Andrea Peprlová
Jazykový redaktor: Helena Šebestová
Odpovědný redaktor:Tomáš Jirkovský
Rok vydání: 2010
Počet stran: 304
Vazba: Brožovaná
Rozměry: 130 x 200
Cena: 269 Kč

Jan Žlebek


zpět na článek