Neviditelný pes

Vyhlášení výsledků velké recenzentské soutěže nakl. Laser-books

4.2.2010 0:05

TOPlistVYHLÁŠENÍ VÝSLEDKŮ VELKÉ RECENZENTSKÉ SOUTĚŽE NAKLADATELSTVÍ LASER-BOOKS

Soutěž recenzentů Laser SardenRecenzentské soutěže nakladatelství Laser-books se ve spolupráci s Fantasyou, Fantasy Planet, Sardenem a Topzinem zúčastnilo celkem 26 recenzentů. Výsledky na špičce skončily nečekaně vyrovnaně, a tak se vedle celkového vítěze a skokana roku dočkáme i dalších dvou oceněných. Dohromady bylo do soutěže zařazeno neuvěřitelných 80 recenzí. Doufáme, že soutěž pomohla nejen v rozvoji internetové publicistiky, ale také ve zlepšení spolupráce mezi internetovými médii a nakladateli.

Vítězem se stal

Boris Hokr

s celkovým počtem 31 bodů nasbíraných v sedmi recenzích

Stejného počtu bodů dosáhli rovněž Lukáš Vaníček a Kamila Vozáková, ovšem s větším počtem recenzí.

Skokanem roku se stal Jan Žlebek s celkovým počtem 12 bodů z prvních dvou měsíců své účasti v soutěži.

NEJLEPŠÍM WEBEM SE STALA FANTASY PLANET

Podrobné výsledky jednotlivých kol najdete na stránkách nakladatelství Laser-books. 

Ceny pro vítěze:

Nejlepší recenzent

balíček knih v hodnotě Kč 2 000,- nejen od nakladatelství Laser-books. Vítěz si může zvolit jakékoli tituly, které jsou v den vyhlášení dostupné na trhu. Cena knih vydaných nakladatelstvím Laser-books se snižuje o běžnou desetiprocentní zákaznickou slevu.

2. místo

balíček knih v hodnotě Kč 1 000,- nejen od nakladatelství Laser-books. Vítěz si může zvolit jakékoli tituly, které jsou v den vyhlášení dostupné na trhu. Cena knih vydaných nakladatelstvím Laser-books se snižuje o běžnou desetiprocentní zákaznickou slevu.

3. místo

balíček knih v hodnotě Kč 500,- nejen od nakladatelství Laser-books. Vítěz si může zvolit jakékoli tituly, které jsou v den vyhlášení dostupné na trhu. Cena knih vydaných nakladatelstvím Laser-books se snižuje o běžnou desetiprocentní zákaznickou slevu.

Skokan roku

balíček knih v hodnotě Kč 1 000,- pouze od nakladatelství Laser-books. Vítěz si může zvolit mezi aktuálně dostupnými tituly nakladatelství Laser-books. Cena knih vydaných nakladatelstvím Laser-books se snižuje o běžnou desetiprocentní zákaznickou slevu.

Vítězové se o ceny přihlásí na e-mailové adrese laserbooks@seznam.cz.

A POZOR. Už teď se rozbíhají přípravy na druhé kolo recenzentské soutěže. Pravidla budou mírně upravena a včas vás s nimi seznámíme. Nejdůležitější změnou bude zařazení knih dalších nakladatelství, jmenovitě Arga a Tritonu. Soutěž tak získá na atraktivitě, nemluvě o lepších cenách pro vítěze. A protože jsme se po celou dobu soustředili pouze na jednoduché hodnocení bez výčtu prohřešků a chyb, zkuste si pro příště projít jednoduchý souhrn pravidel pro psaní recenzí:

PÁR RAD DO ŽIVOTA RECENZENTA

Během recenzentské soutěže nebyl čas ani místo na rady, jak psát recenze lépe. Porota se snažila vyjádřit svůj názor pouze pomocí hodnocení a doufala, že si z nich vezmete ponaučení. Ovšem na závěr jsem se pokusil dát dohromady alespoň čistě osobní názor na to, jak napsat dobrou recenzi. Můžete to brát jako rady pro zlepšení nebo jako návod, jak si u jednoho z porotců příště nahrabat víc bodů, ačkoli ani to vám vítězství nezajistí...

  1. Hlavní je čtenář – první pravidlo dobrého recenzenta je psát pouze a jen pro čtenáře, a ten očekává relevantní informace. Zbytečné jsou různé vzkazy nebo snad dokonce rady autorovi, výtvarníkovi, překladateli či nakladateli. Chcete-li jim něco sdělit, napište raději e-mail. Poměrně časté jsou i osobní zkušenosti a historky, které občas mohou text ozvláštnit, ale rozhodně by v důsledku měly něco podstatného sdělit. Čtenáře podobné informace nezajímají, představují pro ně zbytečnou vatu. Čtenář se chce dozvědět, jaká je daná kniha a pro koho je určena. To je základní úloha dobré recenze.
  2. Snaha o objektivitu – každá recenze je subjektivní názor, ovšem to neznamená, že se recenzent přestane o objektivitu alespoň snažit. Nejde o styl recenze, zde se naopak cení originalita a nápad, ovšem když hodnotíte, zkuste se oprostit od svého čistě osobního vkusu a pokuste se najít čtenáře, kterému by se kniha mohla líbit a třeba ji i doporučit, pokud je to možné. Ač nemám příliš v lásce srovnávání s jinými tituly, zde poslouží docela dobře, ovšem lepší je se vyjádřit pouze slovy. To samé je to z úryvky z textu, podlé mě nepříliš vhodné, ale přípustné.
  3. Očekávání – recenzent by se neměl chovat jako zklamané děcko jen kvůli tomu, že od knihy čekal „něco jiného“. Každý recenzent by měl ke knize přistupovat s čistou hlavou, nesmí se stát obětí vlastního očekávání a z toho plynoucího zklamání. Recenze, která podobnou věc vyjadřuje, je recenzentskou prohrou na celé čáře. Ani v opačném případě, kdy recenzent přistupuje ke knize s nechutí a nakonec je překvapen kvalitou, to není o nic lepší. Pokuste se ke každé knize přistupovat stejně, ať už vás autor v minulosti zklamal nebo nadchl, ať už je známý a uznávaný nebo dosud neznámý či podceňovaný. Každá kniha je solitér a měla by mít rovnou šanci!
  4. Text na prvním místě – při hodnocení knihy se soustřeďte na autorský text, věci jako grafická úprava, formát knihy, obálka atd. nejsou tak podstatné, ačkoli formát nebo sazba by neměly čtení v žádném případě znesnadňovat. Hodnocení textu je ústředním bodem recenze, můžete se tu zabývat nejen zápletkou, postavami, prostředím, ale i autorským stylem, nápaditostí a žánrovým zařazením, případně kvalitou překladu a redakce. Ostatní věci jsou až na druhém místě a měl by jim být věnován k tomu úměrný prostor. Recenze, které se na polovičním prostoru zabývá obálkou nebo anotací knihy je špatná recenze.
  5. Buďte uvážliví – v případě, že se chcete zabývat autorskými či snad redakčními nedostatky, dělejte to s citem. Pokud je kniha v jádru dobrá a u vás převažuje spíše spokojenost, pak se nenechte unést snahou najít a obšírně vysvětlit její negativa (a naopak). U dobré či snad dokonce výborné knihy by tak neměla být podstatná část recenze věnována minoritním nedostatkům (např. pokud najdete v knize pět šest překlepů, vážně není na místě to v recenzi jakkoli zmiňovat negativním způsobem). Nechtějte za každou cenu najít něco špatného u skvělé knihy či něco dobrého u hrozné knihy. Vaším úkolem je předat čtenáři výsledný dojem, který na vás kniha udělala. Žádná složka recenze by neměla zcela zastiňovat ostatní, zvláště popis děje nesmí překročit třetinu článku, i tak to občas bývá více, než je zdrávo. A proto dobře uvažte, zda vaše recenze vyznívá jako celek negativně či pozitivně dle vašeho záměru nebo snad proti němu.
  6. Věřte si – zkuste ze sebe shodit trému a psát uvolněně, bez zbytečných obav. Zdravá sebedůvěra je skvělá věc a na textu je zatraceně znát. Je k ní samozřejmě nutné vědět, co umím a co dokážu, ale také o čem mluvím. K tomu vám napomohou zejména zkušenosti, u recenzenta jsou důležité především ty čtenářské. Každý, kdo recenzuje fantastiku, by měl znát zavedené termíny a vědět, co znamenají. Měl by si přečíst základní kameny žánru a trochu si i projít historii fantastické literatury. Pokud jste v tomhle směru zběhlí, pak už jen zbývá naučit se psát, pokoušet se tu a tam změnit zaběhnutou rutinu a nebát se dělat sem tam i chyby. Z těch se toho totiž nejvíc naučíte.
  7. Nenuďte – dejte si pozor na rozsah recenze, ten není na internetu definován a mnohdy tak svádí k sáhodlouhým rozborům. U každé knihy může být rozsah jiný, ale přesto by každá recenze měla končit v ten správný čas a i tak splnit svůj úkol. Máte-li problém s rozsahem, snažte se být struční, dejte si úkol vejít se do určitého počtu znaků nebo počtu řádků. Zkuste recenzi pojmout neobvykle, nápaditě, obohatit vtipem, nadsázkou nebo vydařenými slovními obraty.
  8. Buďte svoji – nenechte si vzít vlastní styl, naopak, zkuste ho najít a držet se ho. Máte-li problém s výše uvedenými pravidly, kašlete na ně a najděte si vlastní. Přesto si berte za vlastní kritiku, jež se vám dostává a zamyslete se nad ní. Pokud budete úspěšní a budete svými recenzemi sklízet úspěch, pak jste našli vlastní cestu a ta se cení nade vše. Vytvoření osobního soupisu pravidel vám může pomoci především ze začátku, ale není od věci se k němu čas od času vracet.

A to je vše, i když by se toho dalo jistě říct i víc, snad někdy příště.

Těšíme se na Vás v druhém kole recenzentské soutěže, gratulujeme oceněným a děkujeme všem zúčastněným i webům, které poskytly prostor naší recenzentské soutěži.

Za nakladatelství Laser-books,

Martin Šust


zpět na článek