Neviditelný pes

KOMIKS: Calvin a Hobbes, nejslavnější komiksový strip konečně u nás

5.12.2009 12:05

Calvin a Hobbes Bill WattersonTOPlistGarfield vychází už několik let, Snoopy se chystá k vydání – takže je čas na to, aby se objevil i třetí člen tohohle stripového triumvirátu. Vlastně dva členové. Calvin a Hobbes.

I když Calvin a Hobbes vycházeli pouze deset let, bez problémů se zařadili mezi nejslavnější stripové série všech dob. V jedné chvíli vycházeli ve 2 400 novinách najednou a jejich sebraných spisů se prodalo jen v Americe třicet milionů. Za deset let své existence získali sedmnáct cen, mezi nimi Eisner Award, Harvey Award, Adamson Award, Reuben Award, vyhráli i na prestižním komiksovém festivalu v Angouleme, a stali se objektem obdivných ód i filozofickým spisů.

Sama atmosféra stripu je někde uprostřed mezi melancholickou filozofičností Peanuts a živelnou komičností Garfielda. Hlavním hrdinu je šestiletý Calvin (něco mezi mladistvým Woody Allenem a Charlie Mansonem), který má za parťáka, pokušitele a cynického glosátora uloveného tygra Hobbese (ovšem ostatní lidé ho považují pouze za plyšového).

Vydavatel Petr Litoš o knize říká: „Calvin a Hobbes byli jednou z věcí, které jsme chtěli vydat už od začátků nakladatelství CREW. Je to jeden z nejlepších a nejzábavnějších stripů, jehož jedinou nevýhodou je to, že autor nikdy nedal práva na výrobu figurek a triček, takže tváře hrdinů nejsou tak známé jako Garfield či Snoopy. O to ale bude pro většinu lidí objevení téhle série příjemným překvapením.“

První sbírka stripů se bude jmenovat prostě jen Calvin a Hobbes – a na rozdíl od sešitového Garfielda vyjde v podobě brožované knihy. Převodu do češtiny se ujal jeden z nejlepších českých překladatelů Richard Podaný (Program pro přeživší, Pod dekou, Top 10, Persepolis), který o téhle dvojici prohlásil: Calvin a Hobbes jsou stejně archetypální, bájná dvojka jako třeba Kain a Ábel. S tím rozdílem, že než aby se hloupě vraždili, radši se koulujou a drandí na káře a tak. Což je myslím lepší.

Předtisková příprava a lettering byly svěřeny osvědčené dvojici manželů Aleny a Bohumíra Tejnických, díky kterým vznikly cenami ověnčené knihy Batman - Arkham: Pochmurný dům v pochmurném světě, Tajná válka a další. Všechno proto, aby se Calvin a Hobbes objevili v tom nejlepším možném provedení.

Komiks by se měl dostat už na vánoční trh. Bude to šance jak pro lidi, kteří znají Calvina a Hobbese z novin, tak pro ty, kteří o nich ještě neslyšeli, vstoupit do úžasného a fantaskního světa, plného podivných vynálezů (obvykle zastupovaných papírovou krabicí s neuměle načmáraným nápisem), makabricky se vraždících sněhuláků, monster převlečených za učitelku či ředitele školy a her s nepochopitelnými pravidly. Je to svět, který si člověk pamatuje z dětství... jen to Calvin dokáže dotáhnout vždycky trochu dál. Taky, kdo z nás měl v dětství jako parťáka filozofujícího a ironického tygra?

Od ostatních stripů se Calvin a Hobbes liší i kresbou. Zatímco většina stripů je postavena hlavně na scénáři, takže neomračuje geniální kresbou, Calvin a Hobbes jsou hned od prvního obrázku perfektní a dokonale prokreslení - celá série vypadá stejně skvěle od prvního příběhu (vydaného 18. listopadu roku 1985) až do posledního (31. prosince 1995). Jako by její autor, Bill Watterson, do série vstoupil už s naprosto jasnou představou, o čem bude a jak bude kdo vypadat.

Když si přitom uvědomíme, že se Bill Watterson narodil v roce 1958, čili mu u prvního stripu bylo 27 let, tak je stvoření takhle vyzrálého díla až skoro neuvěřitelné.

Vůbec je Bill Watterson je zvláštní případ. Psal a kreslil Calvina a Hobbese pouze deset let, pak řadu opustil s tím, že už nemá co dalšího dodat, a odstěhoval se do lesů, kde si kreslí obrázky a nedává rozhovory. A co je ještě podivuhodnější, svůj lehce anarchistický přístup ke světu podtrhl i tím, že nikdy nedal povolení k merchandisingu, takže nikde nevidíte plyšové Hobbese či Calviny zubící se na tričkách. Odmítl dokonce i animovaný seriál.

Ale přesto, že s lidmi, kteří se narodili s poslední číslem Calvina a Hobbese, už dneska cloumá puberta, tak tihle dva, chlapec a jeho tygr, nestárnou. Možná i proto, že jejich svět je tak univerzální a věčný.

Jiří Pavlovský


zpět na článek