Neviditelný pes

KOMIKS+UKÁZKA: W. Ellis a B. Templesmith, Fell - Kruté město

29.10.2009 9:05

Fell: Kruté město Warren Ellis 1TOPlistNevíme, co je na tomhle komiksu děsivější. Jestli jeho příběhy, nebo to, že se všechny inspirovaly skutečnými případy.

Detektiv Fell byl odstrčený do rozpadajícího se města, které pod poetickým názvem Snowtown skrývá hnijící smetiště lidských neřestí. Má začít znova od začátku, ve městě, ve kterém je zlo a šílenství všudypřítomné a nic nedává smysl. Na takovém místě se může Fell držet jediné základní pravdy...

KAŽDÝ NĚCO SKRÝVÁ.

DOKONCE I ON SÁM.

Fell je temná kriminálka, na které se sešel elitní tým Warren Ellis (Transmetropolitan) a Ben Templesmith (30 dnů dlouhá noc). Tihle dva vytvořili studený a nelítostný svět, vedle kterého vypadá film Sedm jako disneyovská idylka. Do města, kde se o bezpečnost stará policejní jednotka složená z tří a půl detektiva (jednomu chybí nohy), jejíž velitel dávno vzdal jakoukoliv snahu o nějaké vyšetřování zločinů a teď se pokouší svět spasit čtením Necronomiconu, přichází ambiciózní detektiv, který se dopustil dvou věcí, jež by žádný detektiv udělat neměl. Za první z nich byl povýšen – a za druhou vyhoštěn do Snowtownu.

Fell: Kruté město Warren Ellis 2Pouští se do řešení případů a jeden je šílenější než druhý. Člověk by to odmázl jako bujnou fantazii komiksového scenáristy, kdyby se ovšem Warren Ellis pokaždé neinspiroval skutečnými případy.

„Nekecám: před pár měsíci se skutečně psalo o Američanovi, který sexuálně obtěžoval figuríny z výkladních skříní. Kéž bych ale byl jen schopný nějak využít i zprávu o vojenském instruktorovi, který nutil rekruty oblékat se do kostýmu Supermana a - předtím, než s nimi začal souložit - předstírat, že jsou oslabeni kryptonitem.“

Fell: Kruté město je částečně experiment. Warren Ellis stvořil komiksovou sérii, v níž každý z dílů má pouze osmnáct stránek a na těch odvypráví naprosto uzavřený děj. Je to vzpoura proti epickým ságám a důkaz toho, že i na malé ploše se dá vyprávět silný příběh. Snaha o stručnost a údernost čiší i z jednotlivých stránek, které na diváka nechrlí velké panely, ale klasická komiksová okénka, přesně podle starých norem. Ovšem přesto je komiks všechno, jen ne klasický. Popisuje svět kolem nás zhuštěný do jedné nekonečné noční můry.

„Někdo vám sem tam řekne, že v praxi toho z Anarchistické kuchařky funguje jen velice málo. Někdo jiný vám řekne zase to, že recepty v té knize obsahují záměrné nepřesnosti nebo dokonce pasti, které mají darwinistickou funkci otrávit nebo rovnou vyhodit do vzduchu každého, kdo je dostatečně dementní na to, aby podle nich zkoušel něco vyrobit. A někdo další vám řekne, že takhle vypadá svoboda informací ve své neředěné formě. Tak si vyberte.“

Fell: Kruté město Warren Ellis 3K tomu si vybral Bena Templesmithe, člověka, který má velmi emocionální druh kresby, která připomíná spíš těsnopisné zápisky z pekla. Nikdo není lepší na zuřivý záznam chladu a samoty – což ostatně dokázal i na komiksu 30 dnů dlouhá noc, který se stal úspěšným hlavně díky jeho kresbě a vrhnul Templesmithe do upírské škatulky (takže mu při zadávání práce musel Ellis odpřísáhnout, že v komiksu nebudou žádní upíři). Přesto dokáže Templesmith stvořit svět velmi uvěřitelný a postavy tak věrohodné, že cítíme i zápach z jejich propoceného podpaží.

„Občas vás ve čtyři ráno prostě nenapadne nic lepšího, než zbuzerovat bandu podprůměrně vzdělaných mužů středního věku, kteří se už pět let pořádně nevyspali. Zvlášť, když nemají jinou možnost, jak to zatracený mlíko na ten náklaďák dostat, každý z nich nenávidí sama sebe i všechny okolo, všichni smrdí žluklým mlékem a všichni drží v rukou dlouhé těžké kovové mlékařské háky. Toho rána si někdo celkem přirozeně otevřel hubu na toho nesprávného člověka. A tak mu tím mlékařským hákem přerazili krk. Přežil to. Bohužel.“

Ovšem hlavním tahounem komiksu je stejně Warren Ellis, zuřivý a dekadentní futurista, nazývaný Neilem Stephensonem a Hunterem S. Thompsonem komiksu. Je to autor, který zastává názor, že veškerou techniku dokáže lidstvo využít především k vybudování nových módních trendů a erotických úchylek. Začal v anglických komiksových magazínech, ale rychle se přesunul do Ameriky a proslavil se cynickými superhrdinskými akčárnami typu Stormwatch či Authority, ke kterým později přidal příběhy „archeologů tajemna“, týmu Planetary a vzteklou vizi budoucnosti,i u nás vydaný komiks Transmetropolitan.

Fell: Kruté město Warren Ellis 4„Byl to záznam z bezpečnostní kamery v zadržovací cele policejní stanice. Na nahrávce je vidět policajt, který do cely přivede nějakého chlapíka, nechá ho tam a zavře za sebou dveře. Chlapík se posadí. Opatrně se napije vody z půllitrové PETky, kterou drží v ruce. Našroubuje na láhev víčko a postaví ji na stůl. Zpoza kalhot vytáhne malou pistoli a prostřelí si mozek.“

Ellis je neskutečně rozmáchlý autor a dokáže psát jak ryzí akční zábavu (NextWave, Red, Reload, Global Frequency), tak ponory do temného podhoubí světa (Desolation Jones), ponuré detektivky (Fell, Scars), retro fantastiku (Anna Mercury), klasické superhrdinské komiksy (Ultimate Fantastic Four, Astonishing X-Men), horory (Black Gas), fantasy (Wolfskin), či ryzí sci-fi (Ocean, Orbiter). To samozřejmě zdaleka není všechno, Warren Ellis je muž mnoha zájmů a talentů. Je posedlý moderními technologiemi, sexuálními deviacemi, věcmi, které si dokáži lidé dělat navzájem, lety do vesmíru, budoucností i historií – je to snad jeden nejvšestranějších tvůrců současnosti.

„Ve čtvrtek večer zatkla policie v New Castlu bývalou sestru z pediatrie, která se údajně pokusila otrávit svého dvaadvacetiletého syna tím, že mu do krevního řečiště vpravila lidské výkaly.“

Svět Warrena Ellise není zrovna optimistický a Fell: Kruté město je jeho nejtemnější věc. V českém vydání, u nakladatelství Crew, vychází v překladu duševně spřízněného Darka Šmída první kniha z téhle dosud nedokončené série. Další příběhy zatím nevyšly. Zřejmě Ellis čeká, až dostane pořádnou depresi.

Jiří Pavlovský


zpět na článek